Frankfurt nad Menem to jedno z najważniejszych miast w Niemczech. To nie tylko centrum finansowe Europy, ale również miejsce o bogatej historii, kulturze i licznych atrakcjach turystycznych. Duża część zabytkowych budynków została odrestaurowana, ponieważ uległa zniszczeniom podczas wojny. Zobaczmy, co te miasto ma nam do zaoferowania.

Lokalizacja i transport

Frankfurt znajduje się w środkowej części Niemiec, nad rzeką Men, w kraju związkowym Hesja. Jest to piąte co do wielkości miasto w kraju, a jego strategiczna lokalizacja sprawia, że jest łatwo dostępne zarówno dla turystów, jak i biznesmenów. Frankfurt posiada jeden z największych i najważniejszych portów lotniczych na świecie – Frankfurt Airport (FRA), który jest głównym węzłem komunikacyjnym w Europie.

Dzięki rozwiniętej sieci transportowej, obejmującej autobusy, tramwaje (Straßenbahn), metro (U-Bahn) oraz szybkie pociągi (S-Bahn), poruszanie się po mieście jest szybkie i wygodne. Dla miłośników rowerów dostępne są również liczne ścieżki rowerowe.

Co zwiedzić?

1. Römerberg

Serce starego miasta, Römerberg, to plac otoczony pięknymi, odrestaurowanymi budynkami w stylu gotyckim i renesansowym. Centralnym punktem jest ratusz Römer, który od ponad 600 lat pełni funkcję siedziby władz miejskich – jest to jeden z najstarszych ratuszy w kraju. Pierwotnie był to dom prywatny bogatej frankfurckiej rodziny kupieckiej, ale w 1405 roku został odsprzedany miastu. Warto odwiedzić również Kościół św. Mikołaja oraz Fontannę Sprawiedliwości. Jest to centralny punkt jarmarku bożonarodzeniowego we Frankfurcie.

2. Katedra Cesarska św. Bartłomieja

Znana również jako Dom, katedra ta jest imponującym przykładem gotyckiej architektury. Jest to największy kościół we Frankfurcie i jednocześnie jeden z najważniejszych w całych Niemczech. Dzisiejsza świątynia została zbudowana w XIV-XV wieku. Tutaj od 1376 roku dokonywano wyboru króla niemieckiego, w latach 1562–1792 koronacji cesarzy. Jej 95-metrowa wieża oferuje wspaniałe widoki na miasto. Wnętrze katedry kryje liczne dzieła sztuki sakralnej i warto spędzić tu trochę czasu na zwiedzaniu. Z góry Frankfurckiej Katedry jest unikalny widok na panoramę Frankfurtu i można obejrzeć całe miasto z góry.

3. Stara opera (Alte Oper)

Zbudowano ją pod koniec XIX wieku. Została zniszczona w roku 1944 i odbudowana w 1981 roku.

4. Zeil

To główna ulica handlowa Frankfurtu. Ulicę wypełnia współczesna zabudowa. Znajduje się tutaj wiele sklepów, restauracji i kawiarni. Pośrodku znajduje się wiele drzewek z ławeczkami. Jest to najbardziej zatłoczone miejsce we Frankfurcie.

5. Börsenplatz

Frankfurt słynie nie tylko z banków, ale i ze swojej giełdy. Już od średniowiecza miasto było zamożnym i tętniącym życiem ośrodkiem z gospodarką opartą na handlu i usługach finansowych. 

6. Palmengarten

Dla miłośników natury Palmengarten, czyli ogród botaniczny, to miejsce obowiązkowe. Na powierzchni 22 hektarów znajduje się imponująca kolekcja roślin z całego świata, w tym egzotyczne palmy, tropikalne kwiaty i różnorodne kaktusy.

7. Main Tower

Jeden z najwyższych wieżowców w mieście, Main Tower, oferuje taras widokowy na 200 metrach wysokości. To doskonałe miejsce, by podziwiać panoramę Frankfurtu, zwłaszcza o zachodzie słońca. Platforma oferuje panoramiczny widok 360 stopni na nowoczesną panoramę miasta, rzekę Men i Góry Taunus. Na 53. piętrze znajduje się restauracja.

8. Bankviertel – Dzielnica drapaczy chmur (tzw. Mainhattan)

Zbliżając się do Frankfurtu podczas podróży po Niemczech lub lądując na frankfurckim lotnisku, już z daleka można podziwiać drapacze chmur w centrum miasta. Wieżowce są siedzibą wielu dużych banków oraz Europejskiego Banku Centralnego. Głównym symbolem okolicy niezmiennie pozostaje natomiast biurowiec Commerzbank Tower – najwyższy drapacz chmur we Frankfurcie, jako pierwszy w Europie przekraczający 300 m.

8. Pomnik Euro

Znajduje się przy Willi-Brandt-Platz, tuż obok budynku Eurotower, który był siedzibą Europejskiego Banku Centralnego w latach 1998-2014. Jest to symboliczne miejsce, w którym narodziła się wspólna europejska waluta.

9. Dworzec główny (Hauptbahnhof)

Jest to największy dworzec we Frankfurcie a obok Dworców Głównych w Lipsku i Berlinie jest największym w Niemczech. Okolice dworca we Frankfurcie są skupiskiem osób bezdomnych i osób z uzależnieniami. Niektóre statystyki podają, że okolice dworca we Frankfurcie są jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w Niemczech.

10. Rzeka Men

Jest to jedna z największych rzek w Niemczech. Nabrzeża są wspaniale zaaranżowane i stanowią świetne miejsce do rekreacji i wypoczynku. Przy nabrzeżu są też liczne przystanie dla statków wycieczkowych, które oferują krótsze lub dłuższe rejsy. Wycieczka łodzią po Menie oferuje zupełnie inną perspektywę na Frankfurt. Bardzo chętnie, szczególnie w sezonie letnim, przychodzą tutaj całe rodziny na pikniki.

11. Kładka Eiserner Steg

Jest to jeden z najpopularniejszych mostów we Frankfurcie, które pojawiają się na wielu zdjęciach. Z perspektywy kładki bardzo dobrze widać drapacze chmur. Kładka natomiast słynie z wielu kłódek zawieszonych przez zakochanych.

12. Dzielnica Sachsenhausen

Jest to jedna z najpiękniejszych i zarazem najdroższych dzielnic Frankfurtu. Można tutaj odnaleźć niemal nienaruszoną mieszczańską architekturę pochodzącą głównie z końca XIX i początku XX wieku. Znajduje się tutaj także wiele regionalnych restauracji i knajpek. W dzielnicy Sachsenhausen znajduje się także wiele muzeów.

13. Städel Museum

Jedno z najważniejszych muzeów sztuki w Niemczech, Städel Museum, posiada bogatą kolekcję dzieł od średniowiecza po współczesność. Można tu podziwiać prace takich mistrzów jak Rembrandt, Vermeer, Monet czy Picasso.

14. Muzeum historyczne

Jest to nowoczesny budynek, oddany do użytku w 2017 roku. Poznać tu można dzieje Frankfurtu od wczesnego średniowiecza do końca XX wieku.

15. Dom Goethego

Przy ulicy Großer Hirschgraben stoi Goethehaus, dom rodzinny poety Johanna Wolfganga von Goethego. Autor „Cierpień młodego Wertera” przyszedł na świat w okazałej trzypiętrowej kamienicy w 1749 roku. W wieku 16 lat Goethe przeniósł się do Lipska. Dom można zwiedzać J

16. Messeturm

Nazywana potocznie „ołówkiem” jest to wieżowiec znajdujący się w okolicy targów. Jest to budynek biurowy i ma 63 piętra.

Ciekawostki o Frankfurcie

Finanse i biznes: Frankfurt jest siedzibą Europejskiego Banku Centralnego, Deutsche Bundesbank oraz licznych instytucji finansowych. To tutaj odbywa się jedna z największych na świecie giełd papierów wartościowych – Frankfurt Stock Exchange.

Targi: Frankfurt jest trzecim co do wielkości ośrodkiem na świecie organizującym targi.

Frankfurter Buchmesse: Co roku miasto gości Międzynarodowe Targi Książki, które są największym tego typu wydarzeniem na świecie.

– Frankfurt jest też miejscem urodzenia Johanna Wolfganga Goethego, jednego z najważniejszych niemieckich poetów.  

– W 1944 roku na skutek alianckich bombardowań Frankfurt został zniszczony w ponad 70%, a stopień zniszczeń Starego Miasta przekroczył 90%. Po wojnie odbudowano tylko niewielką część zrujnowanych historycznych obiektów, a prawda jest taka, że proces odbudowy trwa po dziś dzień.

Zielona metropolia: Mimo że Frankfurt jest nowoczesnym miastem z licznymi wieżowcami, aż ponad 50% jego powierzchni stanowią tereny zielone, parki i lasy.

Gdzie zjeść i wypić?

Frankfurt oferuje bogatą scenę gastronomiczną. Warto spróbować lokalnych specjałów, takich jak „Frankfurter Würstchen” (kiełbaski frankfurckie), „Frankfurter Grüne Soße” (zielony sos składający się z wielu ziół) czy „Handkäse mit Musik” (ser podawany z cebulą i octem). Nie można zapomnieć o tradycyjnym napoju – Apfelwein (wino jabłkowe), które najlepiej smakuje w jednej z licznych tawern w dzielnicy Sachsenhausen.

Podsumowanie

Frankfurt nad Menem to miasto, które z pewnością warto odwiedzić. Łączy w sobie nowoczesność i tradycję, oferując mnóstwo atrakcji dla turystów o różnych zainteresowaniach. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem sztuki, historii, natury czy dobrej kuchni – Frankfurt ma coś dla Ciebie. Frankfurt jest moim ulubionym miastem w Niemczech.

Zajrzyj do sklepu i wybierz e-booka dla siebie!

Dodaj komentarz