Brema, urokliwe miasto położone w północno-zachodniej części Niemiec, to miejsce, które zachwyca swoim bogatym dziedzictwem kulturowym, zabytkami oraz niepowtarzalną atmosferą. Leżąca nad rzeką Wezerą (die Weser), Brema jest nie tylko ważnym ośrodkiem przemysłowym i handlowym, ale także destynacją turystyczną pełną ciekawostek i atrakcji.

Lokalizacja i Historia

Brema jest stolicą kraju związkowego o tej samej nazwie i znajduje się około 60 kilometrów na zachód od Hamburga. To jedno z najstarszych miast Niemiec, z historią sięgającą ponad 1200 lat. Już w średniowieczu Brema była znaczącym członkiem Hanzy, potężnego związku miast handlowych nad Morzem Bałtyckim i Północnym.

Co Warto Zwiedzić w Bremie?

1. Rynek Starego Miasta (Bremer Marktplatz)

Serce Bremy bije na jej średniowiecznym rynku. To tutaj znajduje się imponujący Ratusz (das Rathaus), wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ratusz zachwyca swoją bogato zdobioną fasadą. Na rynku można również podziwiać posąg Rolanda – legendarnego rycerza cesarza Karola Wielkiego, symbolizujący niezależność miasta (bohater „Pieśni o Rolandzie”).

2. Katedra Świętego Piotra (Bremer Dom)

Niedaleko Rynku znajduje się majestatyczna Katedra Świętego Piotra. To imponująca budowla gotycka z pięknymi witrażami i wieżami, z których roztacza się wspaniały widok na miasto. W środku znajduje się m.in. zabytkowa chrzcielnica z brązu licząca sobie 800 lat.

3. Schnoorviertel

Schnoor to najstarsza dzielnica Bremy, dawna dzielnica rybacka, która przenosi odwiedzających wprost do średniowiecza. Wąskie, kręte uliczki, malownicze kamieniczki i urokliwe kawiarnie tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Idealne na spacer i chwilę relaksu.

4. Böttcherstraße

Böttcherstraße to ulica-muzeum, znana z unikalnej architektury w stylu ekspresjonizmu. Znajdują się tu galerie, muzea oraz sklepy z lokalnymi wyrobami. Szczególnie warto odwiedzić Muzeum Pauli Modersohn-Becker, poświęcone tej słynnej malarce.

5. Universum Bremen

Dla miłośników nauki i technologii poleca się wizytę w Universum Bremen. To interaktywne muzeum nauki, które zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wystawy dotyczące przyrody, człowieka i technologii pozwalają na odkrywanie świata w ciekawy i angażujący sposób.

6. Burgerpark

Jeden z najważniejszych parków w Niemczech pochodzi z XI wieku. Jego historia zaczęła się w 1866 roku. W parku można nie tylko pospacerować, ale także jeździć konno czy pływać łódkami.

Bajka o Muzykantach z Bremy

Brema jest także znana dzięki popularnej bajce braci Grimm „Muzykanci z Bremy”. Opowiada ona historię czterech zwierząt – osła, psa, kota i koguta – które postanawiają opuścić swoich właścicieli i udać się do Bremy, by zostać muzykantami. Po drodze natrafiają na bandę rozbójników, których wspólnymi siłami udaje im się przepędzić, a następnie sami osiedlają się w ich domu. Choć nigdy nie dotarli do Bremy, bajka przyniosła miastu sławę. Dziś na rynku stoi pomnik przedstawiający te cztery zwierzęta ustawione jedno na drugim.

Ciekawostki

– Brema to miasto browarnicze, a piwo Beck’s jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Warto odwiedzić lokalny browar i skosztować świeżo warzonego piwa.

– Lloyd Kaffee w Bremen to najstarsza palarnia kawy w mieście.

– W Bremie odbywa się jeden z największych i najstarszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech – Bremer Weihnachtsmarkt.

Brema to miejsce, które łączy w sobie historię, kulturę i nowoczesność. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem architektury, sztuki, nauki, czy po prostu szukasz urokliwego miejsca na relaksujący weekend – Brema ma coś do zaoferowania każdemu. Zaplanuj swoją wizytę i przekonaj się sam, dlaczego to miasto jest tak wyjątkowe!

Zajrzyj do sklepu i wybierz e-booka dla siebie!

Dodaj komentarz