• Wiesbaden jest jednym z najbogatszych miast w Niemczech, stolica Hesji (od 12.10.1945 r.), drugie co do wielkości miasto w Hesji (ok 300 tys mieszkańców)
 • Miasto Wiesbaden podzielone jest na 26 dzielnic. Każda dzielnica posiada radę lokalną, której przewodniczy burmistrz.
 • Centrum Wiesbaden ma dziś bardzo jednolity wygląd, z prawie wszystkimi budynkami należącymi do klasycyzmu, historyzmu i secesji. W centrum Wiesbaden nie ma prawie żadnych obszarów przemysłowych ani rozległych obszarów handlowych.
 • Większość budynków śródmiejskich powstała w ciągu zaledwie około 60 lat (mniej więcej między 1850 a początkiem I wojny światowej w 1914).
 • Centrum Wiesbaden zostało znacznie mniej zniszczone podczas II wojny światowej niż inne miasta, mimo że wiele znaczących budynków zostało poważnie uszkodzonych. Stopień zniszczenia wynosił około 30 procent.
 • Wiesbaden leży nad rzeką Ren, u podnóża gór Taunus. Miasto jest w ¼ jest pokryte lasem! Od północy otaczają go rozległe tereny leśne (27,7% obszaru miejskiego), od zachodu i nad Menem winnice, a od wschodu grunty rolne (29,8%).
 • W mieście jest dużo parków, które zamieszkują różne zwierzęta (np. króliki, wiewiórki, kaczki). Łącznie w mieście jest ponad 40 000 drzew.
 • der Naturpark Rhein-Taunus zaczyna się na północnych obrzeżach Wiesbaden. Obejmuje to około 5800 hektarów lasów i obrzeży lasów w pobliżu miasta. Jest obszarem chronionym Natura 2000.
 • Wiesbaden znane jako światowe uzdrowisko i miasto gorących źródeł. Jest to jedno z najstarszych uzdrowisk w Europie z 26 gorącymi źródłami termalnymi. Stosowane są przede wszystkim w chorobach reumatycznych i nieżytach układu oddechowego.
  Gorące źródła były już znane Rzymianom w około 6 do 15 roku n.e.
  Na początku XX wieku Wiesbaden stało się miastem z największą liczbą milionerów w Niemczech m.in. dzięki dużym firmom, które się tam osiedliły.
  Po pierwszej wojnie światowej, kiedy Wiesbaden straciło reputację światowego miasta uzdrowiskowego i obecnie niewiele różni się od innych miast. Dotychczasowy biznes uzdrowiskowy został przekształcony z biznesu rozrywkowego w uzdrowisko kliniczne.
  Obecnie istnieje wiele poradni rehabilitacyjnych i specjalistycznych.
  Ciekawostka: ze względu na wody termalne, które są słone, brakowało kiedyś wody pitnej. Wodę pitną trzeba było dostarczać do miasta ze studni na granicach pól. Przez długi czas dostarczano wodę poprzez „rurociągi” z wydrążonych pni drzew
  Od grudnia 2009 r. w Wiesbaden działa parlament młodzieży, w którym młodzi ludzie z Wiesbaden mają możliwość współkształtowania polityki miasta.

ZABYTKI:

 • Kurhaus – to jeden z najpiękniejszych budynków w Wiesbaden. Kurhaus został wybudowany w stylu klasycystycznym na początku XX wieku na zlecenie cesarza Wilhelma II. Odbywają się tutaj koncerty, imprezy świąteczne, wydarzenia kulturalne, Festiwal Muzyczny (Rheingau Musik Festival). To sprawia, że jest to jedna z najwspanialszych sal festiwalowych w Niemczech. Odwiedzający znajdą również jedno z najpiękniejszych i najstarszych kasyn w Europie. Kurhaus jest otoczony bujną zielenią i zespołem innych historycznych budynków (np. barokowy Heski Teatr Państwowy – Hessisches Staatstheater). Elegancka Wilhelmstraße i Bowling Green, wraz z Kurpark zachęcają do spacerów.
 • Museum Wiesbaden (Hessisches Landesmuseum für Kunst und Natur) – Muzeum Wiesbaden, Heskie Państwowe Muzeum Sztuki i Przyrody, łączy w swoich zbiorach najważniejsze wydarzenia z historii przyrody i sztuki. Jest obecnie jednym z pięciu heskich muzeów państwowych. Dzięki zakupom, darowiznom i pożyczkom kolekcja sztuki stała się jedną z najważniejszych w Niemczech, zwłaszcza na obszarze XIX i XX wieku. Jego powierzchnia wystawowa wynosi 7000 m2 – jest jednym z największych muzeów w Niemczech. Muzeum prezentuje zwiedzającym dzieła sztuki z ośmiu wieków oraz prawie 5000 zwierząt, roślin i skamieniałości. W muzeum jest ponad 1 milion eksponatów przyrodniczych. Oprócz wystaw stałych w Państwowym Muzeum Wiesbaden stale zmieniają się wystawy specjalne.
 • Neroberg – to lokalna góra Wiesbaden (245 m) z pięknym widokiem na miasto. Na szczycie znajduje się świątynia Monopteros, zbudowana w 1851 roku, która przy dobrej pogodzie oferuje panoramiczne widoki aż do Odenwaldu. Jest także możliwa wędrówka po lesie na 3 kilometrowym szlaku. Jest też łaźnia plenerowa zbudowana w latach 1933/34 oraz cerkiew rosyjska.
  Na szczyt można dostać się dobrze znaną kolejką Nerobergbahn. Uruchomiono ją w 1888 roku. Łączy Nerotal z Nerobergiem. Jedzie ona z prędkością 7,3 km/h przez 245 metrów w 3,5 minuty. Wagon jadący w dół doliny jest na stacji górskiej napełniany do 7000 litrów wody i ciągnie drugi wagon pod górę po stalowej linie. Kiedy wagon dociera na dół doliny, woda jest odprowadzana i pompowana z powrotem pod górę.
 • Marktkirche – jest kościołem ewangelickim i został zbudowany w latach 1853-1862 przez Carla Boosa jako Katedra Nassau na Schlossplatz. Kościół był pierwszym murowanym budynkiem w księstwie Nassau. Wieża zachodnia wznosi się na dobre 88 metrów nad sąsiednim rynkiem i nadal jest najwyższym budynkiem w mieście.
 • Schloss Biebrich – Jest to jeden z najważniejszych pałaców barokowych nad Renem. Zamek ma ponad 300-letnią historię. Pierwotnie został zaprojektowany jako Gartenhäuschen w 1701 roku, ale nieco później służył jako główna rezydencja książąt i książąt Nassau. Dziś zamek służy głównie do celów reprezentacyjnych i wielkich uroczystości. W samym budynku znajduje się również kilka urzędów, jak np. urząd stanu cywilnego. Znajduje się tu również kino „Filme im Schloss”, które w oryginalnej wersji pokazuje najlepsze filmy międzynarodowe.
 • Zegar z kukułką – na Burgstraße, na roku „An den Quellen” – był kiedyś największym zegarem na świecie. Został zbudowany w 1946 roku w stylu klasycznego zegara z kukułką Schwarzwaldu i ozdobiony motywami myśliwskimi. Do wczesnych lat pięćdziesiątych uważany był za największy w swoim rodzaju.
  Wołanie kukułki słychać co pół godziny między 8:00 a 20:00.Tarcza zegara z kukułką Wiesbaden ma 2 metry długości. Zegar nadal jest magnesem turystycznym i służy jako pomoc reklamowa dla sklepu z pamiątkami, który sprzedał około 750 000 zegarów z kukułką w ciągu ostatnich 70 lat.
 • Café Maldaner – Jako pierwsza oryginalna wiedeńska kawiarnia w Niemczech, została otwarta w 1859 roku i od tego czasu zachowuje starą dobrą tradycję kawiarni. Ciasta tam oferowane są od ponad 150 lat wytwarzane z wysokiej jakości surowców od regionalnych partnerów według tradycyjnych receptur. Można zapłacić złotym „Maldaner Talern” – zostały specjalnie wybite na potrzeby kawiarni, mają wartość 2,50 euro i można je kupić u kelnera.
 • wina musujące Henkella Freixeneta – wycieczka po obiektach wiodącego na świecie producenta win musujących – tutaj można się dowiedzieć nie tylko jak powstaje wino, ale można także skosztować całej gamy odmian win i szampana. Budynek został wybudowany w 1907 roku w stylu klasycznym, ze wspaniałym foyer wykonanym z greckiego i włoskiego marmuru. Zapierająca dech w piersiach hala z marmuru w stylu rokoko, siedem głębokich piwnic i fabryka wina musującego zwabia turystów z całego świata.
 • Thermalbad Aukammtal – Kąpielisko termalne ma pierwszorzędną ofertę zdrowotną i wellness, z której można korzystać w różnych basenach i saunach – jest basen zarówno kryty jak i odkryty.

PONADTO:

 • warto jest obejrzeć starówkę, charakteryzująca się wąskimi, krętymi uliczkami, przy których stoją domy z XVIII i XIX wieku.
 • Na ulicach znajdują się liczne przytulne kawiarenki i restauracje oraz sklepy.
 • barach i pubach często grana jest muzyka na żywo. Ponadto podawane są doskonałe wina, ponieważ lokalna uprawa winorośli ma długą tradycję.
 • Znajduje się tutaj najstarszy budynek Wiesbaden, Heidenmauer. Pochodzi z czasów rzymskich. Chociaż zachowany jest tylko we fragmentach, jest jednak jednym z najbardziej imponujących zabytków w Wiesbaden wraz z Römertorem.

Dodaj komentarz