Rüdesheim leży w Hesji nad rzeką Ren (der Rhein). Znajduje się w malowniczej okolicy i jest częścią Doliny Środkowego Renu (das Mittelrheintal), wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ren odgrywa w Rüdesheim ważną rolę. To on w dużej mierze odpowiada za łagodny klimat regionu, co z kolei zapewnia doskonałe wino. W 1892 r. Hugo Asbach rozpoczął produkcję brandy w Rüdesheim.

Rüdesheim am Rhein znajduje się w regionie winiarskim Rheingau – według niektórych ekspertów jeden z najważniejszych na świecie. Dzięki Renowi i okolicznym lasom gór Taunus Rheingau ma idealne warunki klimatyczne do uprawy winorośli. Ze względu na to, że jest to teren uprawy winogron, można spotkać wiele winiarni, gdzie można degustować wina.

Krajobraz Rüdesheim jest bardzo zróżnicowany na bardzo małej przestrzeni. Nasłonecznione południowe zbocza, które do wysokości około 250 metrów mają charakter winnic. Zbocza górskie Taunus wznoszą się stromo od strony zachodniej, częściowo także jako skaliste klify i piargi.

W Rüdesheim są imponujące budynki z muru pruskiego i aleja (Drosselgasse), która co roku przyciąga ponad trzy miliony turystów. Rüdesheim am Rhein cieszy się światową sławą. Znajduje się tutaj także wiele winiarni. W okolicach Rüdesheim znajduje się także niezwykle duża liczba zamków i posiadłości arystokratycznych.

Z wieży zamku Rüdesheim, przy Drosselgasse, słychać dzwony z miśnieńskiej porcelany, które wiszą w oknach dziedzińca i dzwonią co pół godziny (od 9.30 do 22). Podczas wygrywanej melodii można zauważyć poruszające się figurki.

Ważnym miejscem do zobaczenia jest pomnik Niederwald. Znajduje się on na skraju Parku Krajobrazowego Niederwald nad miastem Rüdesheim am Rhein. U jego stóp znajdują się winnice Rüdesheimer Berg. Został postawiony z okazji zwycięstwa w wojnie francusko-pruskiej i powstania Cesarstwa Niemieckiego w 1871 (zjednoczenie). Cały obiekt ma 38,18 m wysokości i łącznie waży około 75 ton. W pomniku jest także zamieszczony napis: „Zum Andenken an die einmuehtige siegreiche Erhebung des deutschen Volkes und an die Wiederaufrichtung des Deutschen Reiches 1870 – 1871“
Zapoczątkowała trwały boom turystyczny w Rüdesheim. W pobliżu znajduje się także skała Lorelei.

Do pomnika można dostać się pieszo, lub przejechać się kolejką linową (gondolową), która została udoskonalona w 2004 roku i może przewozić 720 osób na godzinę (w tą i z powrotem).

Z okazji Święta Wina w Rüdesheim tradycyjnie odbywa się koronacja królowej wina i jej księżniczek. Królowa i jej księżniczki reprezentują miasto Rüdesheim i jego wino na licznych imprezach w mieście i poza nim.

Prom na Renie Bingen-Rüdesheim oferuje regularne połączenie z sąsiednim miastem Bingen am Rhein (jako prom pasażerski i prom samochodowy) – sezonowo kursuje prom także do innych miast jak np. Wiesbaden, czy Rotterdam – rejs promem jest także atrakcją turystyczną miasta Rüdesheim.

W Rüdesheim znajduje się także wiele ścieżek rowerowych, a także przeznaczonych na wędrówki.

W Rüdesheim są także Muzea:

  • Siegfrieds Mechanisches Musikkabinett – na ponad 400 metrach kwadratowych powierzchni wystawienniczej, od pozytywki po ciężką orkiestrę, prezentowana jest historia samogrającej muzyki i jej instrumentów od czterech wieków. Cechy szczególne: unikalna kolekcja samogrających skrzypiec
  • Średniowieczne Muzeum Tortur – muzeum przedstawia prawną historię średniowiecza i czasy polowań na czarownice
  • Museum Brömserburg – opowiada o tysiącletniej historii winiarstwa w Niemczech
  • Muzeum Zabawek i Kolei
  • ruiny zamku Ehrenfels

A w lipcu raz w roku jest organizowane: Rhein in Flammen – tradycyjne pokazy fajerwerków w pobliżu Rüdesheim i Bingen. W ten dzień jest organizowanych wiele atrakcji, przygotowane wycieczki promami, winiarze przedstawiają swoje oferty, a restauracje pękają w szwach 😊

Wskazówki:

  • do Rüdesheim jest dobre połączenie pociągiem
  • można sobie wykupić także bilety dzienne, na różne atrakcje, co wychodzi korzystniej i mamy pewność, że nic nie ominiemy
  • dobrze jest się wybrać na wycieczkę do Rüdesheim, kiedy pogoda jest piękna. Jest to jednak zwiedzanie na powietrzu.

Zajrzyj do sklepu i wybierz e-booka dla siebie!

Dodaj komentarz