Frankfurt – największe miasto w Hesji (ponad 700 tys mieszkańców), nie jest stolicą tego Bundeslandu. Stolicą Hesji jest dużo mniejsze – Wiesbaden (ok 300 tys mieszkańców). Dlaczego?

Uznanie Wiesbaden za stolicę było pomysłem Amerykanów. Hesja powstała stosunkowo niedawno, bo pod okupacją amerykańską po II Wojnie Światowej. W 1945 roku zdecydowali, że Wiesbaden powinno najpierw zostać stolicą Hesji.

Rok później, w 1946 roku, uchwalono konstytucję Heską – gdzie jednak nie zostało zapisane, gdzie powinna znajdować się stolica Hesji.

Po II Wojnie Światowej wiedziano już, że Niemcy będą podzielone na RFN i DDR i obydwie części będą posiadały osobną stolicę. Stolicą wschodniej części pozostał Berlin (który także został podzielony). Natomiast zachodnia część musiała wybrać swoją stolicę.

Do wyboru były: Stuttgart, Kassel, Bonn i Frankfurt. Stuttgart nie do końca był zainteresowany nową funkcją, Kassel został bardzo zniszczony po wojnie, natomiast Bonn było dosyć małe – więc Frankfurt był pewny, że zostanie wybrany na stolicę RFN.

O tym, które miasto powinno teraz stać się stolicą, zdecydowano w 1949 roku. W rzeczywistości stolicą zostało Bonn, a nie Frankfurt.

W tym momencie w Hesji już dawno przyzwyczajono się do Wiesbaden jako stolicy Bundeslandu. Nie było już możliwości zrobienia z Frankfurtu stolicy Hesji.

Zajrzyj do sklepu i wybierz e-booka dla siebie!

Dodaj komentarz