1. Co jest najbardziej wymagające w pracy chirurga dziecięcego?

Podejmowanie decyzji. Gdy zaczynałem pracę, jako młody lekarz, najczęściej decyzje podejmowali starsi koledzy. Jednak aby być dobrym chirurgiem dziecięcym trzeba samemu zdobyć tę umiejętność. Oczywiście nabywa się ją z czasem, wraz ze wzrostem doświadczenia. To od trafnie podjętej decyzji zależy jak będzie leczony pacjent.

2. Czy między zabiegami chirurg ma przerwę?

Tak, tzn. mam przerwę między zabiegami po to aby uzupełnić dokumentację. Muszę opisać wykonaną operację, wypełnić kartę okołooperacyjną, gdzie zaznaczam czy np. wystąpiły powikłania albo awaria sprzętu, zlecić leki, które pacjent będzie otrzymywał po powrocie na oddział z bloku operacyjnego. W tym czasie jest przygotowywana sala operacyjna do przyjęcia kolejnego pacjenta.

3. Jakie chirurg ma sposoby na stres przed ciężką operacją?

Jeśli jest to zabieg planowy to jest czas na to aby się przygotować, ułożyć plan działania, czasami porozmawiać z kimś bardziej doświadczonym lub po prostu otworzyć podręcznik. To z pewnością pozwala na rozładowanie stresu.

W przypadku zabiegów ratujących życie decyzje muszą być podejmowane błyskawicznie. Mój tata, który również jest chirurgiem dziecięcym, kiedyś mi powiedział: „Teraz możesz już tylko pomóc temu dziecku, jeśli nic nie zrobisz to ono umrze”. Zawsze w głowie powtarzam sobie to zdanie. Potrafię się wtedy odciąć od wszelkich emocji, zapomnieć o otaczającym świecie i w 100% skupić się na tym jednym zadaniu – wykorzystać całą swoją wiedzę i umiejętności aby ratować pacjenta.

4. Napletek…

Temat dosyć rozległy, którego na pewno nie uda mi się omówić w kilku zdaniach. Jest to jeden z wielu problemów chirurgicznych, które będziemy przedstawiać na naszym kanale (IG @zona_lekarza). Jak zwykle będzie to seria postów, zakończonych transmisją live na IG, gdzie w czasie kilkudziesięciu minut podsumowujemy wiadomości i odpowiadamy na pytania.

5. Czy mój syn z rozszczepem wargi i podniebienia ma szanse na górne ząbki?

To zależy od typu rozszczepu. W największym możliwym skrócie odpowiem, że zazwyczaj zęby się wyrzynają, natomiast np. w przypadku rozszczepu jednostronnego u większości pacjentów nie ma drugiego zęba siecznego. Dziecko na pewno będzie wymagało leczenia wielospecjalistycznego m.in. ortodontycznego.

6. Zbyt szybko zarastające ciemiączko.

Może to być objaw kraniostenozy. Jest to choroba polegająca na przedwczesnym zarastaniu szwów w obrębie kości czaszki. Następstwem jest deformacja i zmniejszenie objętości czaszki, która powoduje ucisk na rozwijający się mózg. Jeśli istnieje podejrzenie tego schorzenia, to jest to wskazanie do pilnej konsultacji neurochirurgicznej.

7. Najśmieszniejszy przypadek w karierze.

Kiedyś operowałem pacjenta, który był znieczulony tylko od pasa w dół i nie spał podczas zabiegu. Oddzielony był parawanem, tak że nie widziałem jego głowy a on nie widział mnie. Przez cały zabieg prosił aby pozwolić mu zobaczyć jak przebiega operacja. Ponieważ był pod wypływem opioidowych leków przeciwbólowych miał bardzo dobry humor. Przez cały zabieg śmialiśmy się z jego żartów. W końcu nas przekonał i pozwoliliśmy mu na chwilę usiąść i popatrzeć jak operujemy.

8. Jak przygotować się do zabiegu z dzieckiem?

Jeśli twoje dziecko ma się znaleźć w szpitalu z powodu nagłej choroby chirurgicznej (np. złamało rękę z przemieszczeniem albo z podejrzeniem ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego) to nie dawaj dziecku nic do jedzenia i picia. Powinno minąć co najmniej 6h od ostatniego posiłku aby dziecko mogło być bezpiecznie znieczulone. Wyjątkiem są oczywiście zabiegi ratujące życie.

Do zabiegu w trybie planowym dziecko nie może mieć objawów infekcji dróg oddechowych od co najmniej dwóch tygodni. Jeśli jest pod opieką innego specjalisty np. kardiologa lub endokrynologa to powinno mieć aktualne badania z adnotacją o braku przeciwwskazań do znieczulenia. 

Jeśli tylko wiek dziecka na to pozwala, to warto z nim porozmawiać na temat operacji, wytłumaczyć mu po co jedzie do szpitala, opowiedzieć co to jest znieczulenie itd.

9. Wnętrostwo czyli brak jądra w mosznie

Chłopiec powinien mieć od urodzenia oba jądra w mosznie. Gdy tak nie jest to musi być zbadany przez chirurga dziecięcego. Jeśli chirurg stwierdzi wnętrostwo to jądro powinno być operacyjnie sprowadzone do moszny przed ukończeniem pierwszego roku życia. 

To w dużym skrócie, bo również ten temat jest rozległy i z pewnością pojawi się na naszym profilu.

10. Córka ma narośl na plecach. Była leczona srebrem, ale kiepsko to znosi. Jak pielęgnować takie narośla, jak reagować gdy widzimy, że dzieje się coś złego i mamy poczucie że lekarz nie do końca jest zorientowany w danej sprawie? 

Na takie pytanie trudno odpowiedzieć ponieważ tyczy się ono konkretnego przypadku. Określenie „narośl” jest terminem niemedycznym i nie odnosi się do konkretnej jednostki chorobowej, więc nie mogę się wypowiedzieć na temat leczenia. „Leczenie srebrem” to prawdopodobnie skrót myślowy od leczenia opatrunkami zawierającymi jony srebra, które stosuje się na rany zakażone. Wobec tego mogę tylko zgadywać, że była to zakażona zmiana skórna. Podsumowując nie da się odpowiedzieć na to pytanie bez rzetelnego wywiadu z rodzicem oraz bez zbadania dziecka.

Jeśli nie mamy pewności czy lekarz właściwie prowadzi leczenie, to najprościej pójść do innego specjalisty aby zweryfikował diagnozę i postępowanie. Z mojego doświadczenia wynika, że dużo łatwiej leczy się dzieci, które mają do mnie zaufanie. Oczywiście musi to iść w parze z zaufaniem ze strony rodzica.

11. Jak unikać urazów u dzieci?

Na naszym kanale na IG opisywaliśmy obszernie tematy urazów głowy, oparzeń, połknięcia ciała obcego, urazów na trampolinie. Można tam znaleźć informacje jak unikać lub chociaż zminimalizować ryzyko takich urazów, a także dowiedzieć się co zrobić gdy dziecko dozna takiego urazu. Wraz z rozwojem kanału na pewno będą się pojawiać kolejne posty m.in. na temat złamań czy ran.

12. Jak opatrywać ostre skaleczenia?

Skaleczenia to drobne rany czy otarcia skóry, które wystarczy zdezynfekować i zabezpieczyć opatrunkiem.

Autor: Michał Puchalski 

Specjalista chirurg dziecięcy

Oddział Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z Wielkopolskim Centrum Leczenia Oparzeń

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz