Kolonia (Köln) jest miastem leżącym w Nadrenii Północnej Westfalii i ma około 1,1 miliona mieszkańców. Jest to czwarte największe miasto w Niemczech, po Berlinie, Hamburgu i Monachium. Przez Kolonię przepływa jedna z najdłuższych niemieckich rzek – ren (der Rhein). Kolonia ma bardzo długą historię sięgającą jeszcze czasów Cesarstwa Rzymskiego – jest jednym z najstarszych miast w Niemczech. Podobnie jak wiele niemieckich miast i obszarów, Kolonia ma także lokalny dialekt, zwany Kölsch, jednak wszyscy posługują się także językiem niemieckim.

Wizytówką Kolonii jest gotycka Katedra (Kölner Dom) – Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny. Budowę katedry rozpoczęto już w 1248 roku i trwała z przerwami ponad 600 lat do 1880. Katedra kolońska ma 144 m długości i 86 m szerokości oraz wieże o wysokości 157,38 m. Jeden z najważniejszych historycznych ośrodków kultu religijnego w Europie. Jest ona zapisana na liście UNESCO. Wystrój wnętrza tworzy cenny zbiór sztuki średniowiecznej, nowożytnej i nowoczesnej. Znajduje się w niej m.in. relikwiarz Trzech Króli. W katedrze też spoczęły prochy królowej Polski – Rychezy (żona Mieszka II). Na wieżach katedry wisi dwanaście dzwonów, w tym największy bijący dzwon w Europie – Dzwon Świętego Piotra. Zwiedzanie katedry jest bezpłatne, ale można sobie dodatkowo wykupić wejście na wieżę, lub do skarbca. Tuż przy Katedrze znajduje się niepozorna kamienna brama, która pochodzi z czasów Cesarstwa Rzymskiego! Są to pozostałości północnej bramy miasta. Katedra znajduje się tuż obok dworca głównego.

W Kolonii znajduje się 12 kościołów romańskich (wybudowane między między 1150 a 1250).

Tuż za Katedrą znajduje się Most Hohenzollernów (inaczej zwany „most kłódek”). Pary wieszają swoje kłódki na znak swojej miłości. Kłódki mają wygrawerowane lub wypisane imiona. Klucz do kłódki często jest wyrzucany do Renu (żeby miłość była tak mocna, jak kłódka bez klucza). Idąc mostem warto pójść w kierunku tarasu widokowego na 28 piętrze wieżowca zwanego Köln Triangle Panorama – gdzie można zobaczyć panoramę miasta.

W centrum miasta (a więc tuż obok katedry) znajdują się ulice handlowe. Można tam zrobić zakupy, a także dobrze zjeść. Do typowych dań z Nadrenii należą, np. Dicke Bunne mit Speck, Himmel und Äd mit Flönz, czy Schweinshaxe. Typowe kolońskie piwo nazywa się „Kölsch” i jest podawane w małych szklankach, aby zawsze było zimne.

Kolonia żyje także w nocy – znajduje się tutaj bardzo dużo knajpek, barów i klubów.

W Kolonii znajduje się także Uniwersytet, który jest  jeden z najstarszych w Europie i największych w Niemczech – został założony w 1388 roku! Studiował tutaj np. Heinrich Böll (Nagroda Nobla z literatury).

Kolonia słynie także z wielu muzeów, np. muzeum czekolady, muzeum karnawału, muzeum perfum a także muzeum Michaela Schumachera😊

Największy w całych Niemczech karnawał znajduje się właśnie w Kolonii – „piąta pora roku” (Fünfte Jahreszeit) – rozpoczyna się co roku 11 listopada o godzinie 11:11 – muzyka, tańce, stroje nie mają sobie równych. Drugi raz świętuje się karnawał od czwartku przed Środą Popielcową do wtorku (przed Środą Popielcową).

W okolicy Kolonii (Brühl) jest także fantastyczna atrakcja dla całej rodziny: karuzele, bajkowa dekoracja, koncerty – to wszystko w jednym miejscu: https://www.phantasialand.de/de/

W Kolonii znajduje się także zoo i akwarium, kolejka linowa nad Renem, a także Kölnmesse, gdzie odbywają się targi z całego świata.

A Ty? Za co kochasz Kolonię?

Dodaj komentarz