Jesteś w ciąży? A być może planujesz być? Chciałabyś pozostać aktywna w tym okresie, ale nie wiesz co możesz robić, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku? Z tego artykułu dowiesz się jaka aktywność w ciąży będzie dla Ciebie najlepsza, a jakiej lepiej unikać. Ciąża to czas zmian Od pierwszych tygodni, większość kobiet czuje, że coś się zmienia. Ciąża jest jeszcze niewidoczna, ale zaczyna dokuczać senność, mdłości, zmniejszona wydolność, piersi stają się tkliwe i większe. Z czasem rośnie brzuszek i stopniowo zwiększa swój rozmiar. Co za tym idzie, zmienia się postawa ciała kobiety. Im bliżej rozwiązania tym większe wrażenie ociężałości, pojawiające się obrzęki. Poza zmianami fizycznymi dochodzi również do zmian w naszej psychice. A to wszystko „zasługa” hormonów, które wydzielają się od samego początku. Czy w związku z tymi wszystkimi zmianami, które są czasem obciążające dla organizmu, jest miejsce na aktywność fizyczną?

Ciążę powinno się spędzać aktywnie

Jeżeli ciąża przebiega fizjologicznie, aktywność fizyczna może Ci towarzyszyć od samego początku do samego rozwiązania. Musimy jednak wziąć pod uwagę samopoczucie (szczególnie w I trymestrze) chcąc zaplanować konkretne aktywności. Wiele kobiet rozpoczyna regularne treningi dopiero po skończonym 12 tygodniu ciąży. Wynika to z kilku rzeczy: uczucie senności, mdłości i wymioty powodują, że ciężarna wolny czas woli spędzić na odpoczynku i jest to w pełni zrozumiałe; natomiast kolejna kwestia to obawa o dziecko, gdyż to w I trymestrze dochodzi do największej ilości poronień. Jednak w zdecydowanej większości wynikają one z wad genetycznych płodu i nie można ich powiązać z ewentualną aktywnością fizyczną.


Odpowiedni ruch w ciąży ma mnóstwo zalet:
• Lepsze samopoczucie ciężarnej,
• Pozytywny wpływ na sferę psychiczną kobiety,
• Kontrola wagi (szczególnie istotna w cukrzycy ciążowej),
• Przygotowanie do porodu,
• Dotlenienie dziecka,
• Mniejsze dolegliwości bólowe (przede wszystkim ze strony kręgosłupa),
• Szybszy powrót do formy po porodzie.

Co możesz robić w ciąży?

Trening kobiety ciężarnej zazwyczaj kojarzy nam się z oddychaniem na piłce i bujaniu biodrami, ewentualnie pływanie, spacer. Tak naprawdę aktywności bezpiecznych dla kobiety ciężarnej jest znacznie więcej. Oczywiście powinniśmy każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie. Dużo zależy od tego jakie doświadczenie treningowe posiada przyszła mama. Jeżeli od dłuższego czasu była aktywną kobietą, repertuar treningowy będzie większy niż u pani, która zaczyna dopiero w ciąży.

W ciąży z powodzeniem można:
• Trenować na siłowni (z odpowiednio dobranym ciężarem),
• Jeździć na rowerze (najlepiej po równym terenie i zawsze w kasku!),
• Biegać (po konsultacji z fizjoterapeutką/tą uroginekologiczną/nym),
• Pływać (wyjątkiem jest sytuacja gdy pojawiają się nawracające infekcje układu moczowopłciowego),
• Uprawiać jogę i pilates (najlepiej zmodyfikowane wersje prowadzone przez wyszkoloną/ego instruktorkę/ra),
• Uczestniczyć w zajęciach grupowych (najlepiej przeznaczonych dla przyszłych mam),
• Chodzić po górach (średniej wysokości góry z łagodnymi wzniesieniami).

Czego powinnaś unikać?
Jest kilka aktywności, które nie są polecane ciężarnym. Między innymi:
• Sporty ekstremalne,
• Sporty kontaktowe,
• Jazda na nartach/snowboardzie,
• Hot joga/pilates (zajęcia odbywające się w gorących pomieszczeniach),
• Aktywności, które wiążą się z dużym ryzykiem upadku.

Z kim uzgodnić co będzie dla Ciebie najlepsze?
Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo, nie potrzebujesz specjalnej zgody od lekarza prowadzącego ciążę. Zachęcam jednak do skonsultowania rodzaju aktywności z fizjoterapeutką/tą uroginakologiczną/nym, która/y sprawdzi stan Twoich mięśni dna miednicy i mięśni brzucha. Może być tak, że jako zapalona biegaczka będziesz potrzebowała ćwiczeń rozluźniających zamiast kolejnej sesji biegowej. Ze swej strony polecam również znalezienie trenerki lub trenera personalnego, który specjalizuje się w treningu kobiet w ciąży. Szczególnie jeżeli chcesz bezpiecznie wzmocnić ciało, pozostać w dobrej kondycji i w tym celu chcesz ćwiczyć w domu lub na siłowni. Jeżeli nie masz nikogo takiego w okolicy, obecnie dużo specjalistów oferuje konsultacje i treningi online. Ja jestem jednym z takich specjalistów. Możesz śmiało skontaktować się ze mną, jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości. Pomogę Ci w bezpieczny sposób przejść aktywnie przez okres ciąży i przygotować się do porodu.

Kontakt do mnie znajdziesz tutaj:
www.trenerkamam.pl
https://www.facebook.com/fit.goga/
https://www.instagram.com/gosia.popiel_trenerka.mam/

Autorka: Gosia Popiel

Nazywam się Gosia i jestem trenerką personalną. Ale nie tylko. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci, a od października 2020 studentką fizjoterapii na katowickim ŚUM-ie. Są to moje drugie studia, pierwsze skończyłam w 2015 roku na katowickiej AWF.

Na co dzień prowadzę treningi personalne pomagając w ten sposób kobietom w osiąganiu ich celów. Całkowicie różniących się od siebie celów. Wspieram na każdym kroku w drodze do wymarzonej formy, do odzyskania pewności siebie, do poprawy sylwetki i każdego jednego dużego czy małego celu. Współpracuję głównie z kobietami.

Specjalizuję się w treningu ciężarnych, mam po porodzie, ale także trenuję z każdą kobietą, która potrzebuje odpowiedniego wsparcia i pomocy.

.

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz