W Niemczech Dzień Ojca, zwany “Vatertag” lub “Herrentag” – dlatego obchodzą go także mężczyźni, którzy nie mają dzieci, obchodzony jest 40 dni po Wielkanocy, czyli w czwartek w święto Wniebowstąpienia Pańskiego (Himmelfahrt). Szczególnie na północy i wschodzie kraju wielu mężczyzn wtedy wyrusza na wspólne wędrówki i piwo. Jednak wiele osób krytykuje tę tradycję. Grupa mężczyzn podczas idyllicznej wędrówki prowadzi wózek (Bollerwagen), na którym stoją skrzynki z piwem, czasem ozdobione fiołkami i gałązkami brzozy, zgodnie ze starą tradycją. Czasami uczestnicy imprezy korzystają także z rowerów lub traktorów, aby przewieźć alkohol. Należy dodać, że zgodnie z tradycją, doświadczeni ojcowie nie muszą wnosić ani transportować własnego piwa. To zadanie przejmują kawalerzy, symbolizując tym samym ulżenie ojcom w ten dzień. Mężczyźni bawią się, piją dużo piwa i spacerują przez kilka godzin pośród natury. Niektórzy mężczyźni przebierają się w kolorowe, nieraz regionalne stroje.

W niektórych regionach Niemiec popularne są również parady zorganizowane przez mężczyzn, którzy podróżują na ozdobionych wozach konnych lub rowerach, a także biorą udział w różnych konkursach i zabawach na świeżym powietrzu.

Od XIX wieku w okolicach Berlina odbywały się także Herrenpartien. Jednakże prawdziwy Vatertag obchodzi się w Niemczech niecałe 100 lat.

Tradycja Vatertag ma swoje korzenie w XVIII w. w procesjach chrześcijańskich Wniebowstąpienia, które praktykowane były głównie na obszarach wiejskich. Mężczyznę posiadającego najwięcej dzieci przywożono na główny plac wioski w drewnianym wozie. W nagrodę otrzymywał od władz prezent. Najczęściej była to szynka. Mówi się też, że tradycja ta wywodzi się od zwyczaju maszerowania przez łąki i pola, aby prosić o dobre plony. Z czasem element chrześcijański zniknął, a mężczyźni wędrują głównie w celach rozrywkowych.

Do Niemiec tradycja ta przywędrowała w latach 30. XX wieku. W 1931 roku niemiecki sprzedawca odzieży prowadził kampanię reklamową z hasłem “Kupuj krawaty!” („Kauft Krawatten!”) Jednakże od 1936 roku to święto jest ustanowione jako dzień wolny od pracy w Niemczech – więc niemal wszyscy ojcowie mają w Vatertag wolne.

Dzień Ojca w Niemczech jest okazją do świętowania męskości, wspólnego spędzania czasu i podkreślania więzi między ojcami a ich dziećmi. Część ojców decyduje się jednak spędzać ten dzień ze swoimi rodzinami. Jest to okazja do wspólnych wycieczek, grillowania czy aktywnego spędzania czasu.

Jak złożyć życzenia po niemiecku?

Zajrzyj do sklepu i wybierz e-booka dla siebie!

Dodaj komentarz