W Niemczech Dzień Mamy, zwany “Muttertag”, obchodzi się zwykle w drugą niedzielę maja. Jest to dzień, w którym mamy są obchodzone i doceniane za ich miłość, poświęcenie i wkład w życie swoich dzieci.

Obecny kształt Dnia Matki został ukształtowany przez angielskie i amerykańskie ruchy kobiece. W 1865 roku amerykanka Ann Maria Reeves Jarvis założyła ruch matek o nazwie Mothers Friendships Day. Tutaj matki mogły wymieniać się poglądami na aktualne kwestie. Inicjatywa została ogłoszona w 1870 roku przez Julię Ward Howe z celem wytworzenia świadomości, że synowie nie powinni już padać ofiarą wojen.

Od lat 60. XX wieku w Europie powstały różne ruchy i stowarzyszenia kobiece. Oprócz projektów pokojowych i większych praw kobiet angażowały się one także w poprawę szans edukacyjnych dla dziewcząt. Międzynarodowa Rada Kobiet, założona w latach 1890., walczyła o większe uznanie dla matek.

Córeczka Ann Maria Reeves Jarvis, metodystka Anna Marie Jarvis, uważana jest za twórczynię dzisiejszego Dnia Matki. 12 maja 1907 roku zorganizowała zebranie Memorial Mothers Day w Grafton (Zachodnia Wirginia, USA) – dzień przypadał na niedzielę po drugiej rocznicy śmierci jej matki. Szybko zrodziła się z tego tradycja, a Anna Marie Jarvis postawiła sobie za cel ustanowienie oficjalnego Dnia Matki.

W latach 1922/1923 ruch dotarł także do Niemiec: plakaty z napisem “Czcij matkę” (“Ehret die Mütter”) ozdabiały witryny sklepowe, a pod przewodnictwem Związku Niemieckich Kwiaciarniaków (“Verband Deutscher Blumengeschäftsinhaber”) ten dzień był obchodzony jako “Dzień Życzeń Kwiatowych” („Tag der Blumenwünsche“). Pierwszy niemiecki Dzień Matki odbył się 13 maja 1923 roku.

Po II wojnie światowej Dzień Mamy w Niemczech zaczął być obchodzony w bardziej tradycyjny sposób, jako dzień, w którym dzieci wyrażają wdzięczność i miłość dla swoich matek poprzez kwiaty, prezenty i kartki świąteczne. Choć dzień ten ma korzenie w ruchu na rzecz pokoju, obecnie skupia się głównie na celebracji relacji między matkami a ich dziećmi.

Dzień Mamy jest często celebrowany w niemieckich szkołach i przedszkolach. Dzieci często przygotowują specjalne projekty, prezentacje, wiersze, piosenki lub rysunki, aby wyrazić swoją miłość i wdzięczność wobec swoich matek.

W przedszkolach i szkołach podstawowych nauczyciele często organizują specjalne wydarzenia z okazji Dnia Mamy. Mogą to być przedstawienia teatralne, koncerty, wspólne śniadania lub spotkania, podczas których dzieci mogą zaprezentować swoje prace artystyczne i życzenia dla swoich mam.

Ponadto, wiele przedszkoli i szkół organizuje dla dzieci zajęcia, podczas których mogą wykonać własnoręcznie prezenty dla swoich matek, takie jak kartki, ozdoby lub małe upominki. Jest to okazja do wyrażenia swojej kreatywności i uczucia wobec swojej mamy.

W ten sposób Dzień Mamy staje się nie tylko okazją do uczczenia matek, ale także promuje aktywność twórczą dzieci oraz buduje więź między dziećmi a ich rodzinami.

Jak złożyć życzenia po niemiecku?

Zajrzyj do sklepu i wybierz e-booka dla siebie!

Dodaj komentarz