Szukając odpowiedniego nauczyciela języka niemieckiego, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, które pomogą Ci znaleźć osobę odpowiednią do nauki tego języka. Oto kilka punktów, które warto rozważyć:

1. Wykształcenie i doświadczenie:

Wybierz nauczyciela posiadającego solidne wykształcenie w dziedzinie nauczania języka niemieckiego. Osoba z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem będzie bardziej skuteczna w przekazywaniu wiedzy i umiejętności językowych. Takie osoby miały kontakt z tak wieloma uczniami, że potrafią ten sam temat przekazać na kilka różnych sposobów, aż uczeń zrozumie.

2. Bogaty zbiór materiałów dydaktycznych:

Wieloletni nauczyciel często dysponuje ogromnym zbiorem notatek, materiałów, gier i zadań, które pomagają uczynić lekcje bardziej interesującymi i angażującymi. Nie da się tego wszystkiego zebrać w jeden dzień, dlatego lekcje prowadzone przez takiego nauczyciela są zwykle bardzo ciekawe i urozmaicone.

3. Nauczyciel potrafi słuchać ucznia:

Dużym błędem jest, kiedy nauczyciel uważa się za alfę i omegę i nie słucha ucznia i jego potrzeb. Nauczyciel, który potrafi słuchać, jest w stanie lepiej zrozumieć potrzeby i cele swoich uczniów. Może dostosować swoje lekcje i metody nauczania, aby lepiej odpowiadały indywidualnym wymaganiom ucznia. Słuchanie ucznia buduje zaufanie i relację, co sprzyja lepszemu zrozumieniu i współpracy podczas procesu nauki. Umiejętność słuchania wspomaga efektywną komunikację. Nauczyciel, który potrafi uważnie słuchać, może lepiej odpowiadać na pytania, wyjaśniać trudne kwestie i udzielać odpowiedzi na wątpliwości ucznia. Lekcje powinny być elastyczne – tzn. nauczyciel nie idzie ze „sztywnym” planem, tylko elastycznie go zmienia pod potrzeby ucznia.

4. Kontakt z żywym językiem:

Upewnij się, czy nauczyciel ma regularny kontakt z językiem niemieckim w życiu codziennym. Osoby, które mają możliwość praktykowania języka na co dzień, np. poprzez podróże, pracę lub interakcje z native speakerami, mogą oferować bardziej autentyczne doświadczenia i wiedzę językową. Każdy z nas wie, że wiedza teoretyczna i podręcznikowa nie zawsze odpowiada temu, co spotykamy za granicą. Język, który nie jest używany na co dzień, się zapomina. Uciekają nam słówka, nie jesteśmy tak biegli – dotyczy to także nauczycieli! Bardzo często czyta się na forach dla nauczycieli: jakie macie metody na utrzymanie języka na wyższych poziomach. Przykładem jest sytuacja u mojej uczennicy, która była nauczana przez lektora, który podczas lekcji szukał prostych słówek w słowniku, lub przykład mojej siostry, która usłyszała od nauczyciela: Ich aufstehe.

4. Nie tylko mieszkanie w Niemczech:

Mieszkanie przez pewien czas w Niemczech nie gwarantuje automatycznie doskonałej znajomości języka niemieckiego. Ważne jest, aby nauczyciel posiadał odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności dydaktyczne. Często czytam na forach ogłoszenia: Mieszkałam/em 5 lat w Niemczech, nauczę Cię języka potocznego. – uważajcie na takie osoby – nie macie pewności, czy taka osoba mówi rzeczywiście poprawnie (to że ktoś mówi szybko, nie znaczy że jest to poprawne!). Czasem przychodzą do mnie na lekcje uczniowie, którzy mieszkają za granicą 10 lat, a dalej się uczą.

5. Certyfikaty i kwalifikacje:

Sprawdź, czy nauczyciel posiada certyfikaty potwierdzające jego umiejętności nauczania języka niemieckiego, czy studia językowe. Pamiętajcie, że dobry nauczyciel uczy się cały czas, nie zaprzestaje edukacji po skończeniu studiów. Dobry nauczyciel szuka możliwości udoskonalania swoich kompetencji, bierze udział w wielu szkoleniach, zapisuje się na studia podyplomowe i czyta wiele książek np. o sposobach nauczania.

6. Doświadczenie w nauczaniu osób o różnym poziomie zaawansowania:

Dobry nauczyciel będzie potrafił dostosować swój sposób nauczania do różnych poziomów zaawansowania uczniów, począwszy od początkujących do zaawansowanych. I tym samym potrafi szybko ocenić poziom językowy ucznia i dobrać odpowiednie materiały do lekcji.

7. Opinie i referencje:

Przeczytaj opinie innych uczniów lub poproś o referencje od potencjalnego nauczyciela. Pozytywne opinie od zadowolonych uczniów mogą być dobrym wskaźnikiem jakości nauczania.

8. Entuzjazm i zaangażowanie:

Wybierz nauczyciela, który jest entuzjastycznie zaangażowany w proces nauczania i motywuje swoich uczniów do nauki języka niemieckiego. Nauczyciel jest Twoim wsparciem w nauce, jest to osoba, która w Ciebie wierzy całym sercem i zawsze Ciebie wspiera. Nauczyciel nie może krytykować uczniów! Nauczyciel musi być wyrozumiały i cierpliwy. Każdy jest w stanie nauczyć się języka – jeden uczeń zrobi to szybciej, a drugi wolniej.

9. Indywidualne podejście:

Upewnij się, że nauczyciel oferuje indywidualne podejście do każdego ucznia, uwzględniając ich potrzeby i cele nauki języka.

10. Lekcje z native speakerem:

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Czy Ty jako native speaker języka polskiego jesteś w stanie nauczyć obcokrajowca języka polskiego? Czy wiesz jakie są zasady gramatyczne? Czy wiesz, jak tworzy się czas przeszły w języku polskim i jakie są od tego wyjątki? No właśnie. Dlatego tak często pytając Niemca w pracy o gramatykę, słyszymy odpowiedź: nie wiem, ale tak ma być. Nie każdy native speaker posiada odpowiednie umiejętności pedagogiczne lub doświadczenie w nauczaniu języka. Mogą mieć trudności w tłumaczeniu złożonych zagadnień gramatycznych czy konceptów językowych. Native speakerzy często używają języka intuicyjnie, co może sprawić trudności w wyjaśnianiu zasad gramatycznych lub struktur językowych, które dla nich są naturalne. Takie lekcje mają super zastosowanie w konwersacjach. Nauka z native speakerem pozwala usłyszeć autentyczną wymowę i akcent języka niemieckiego. To pomaga w lepszym zrozumieniu właściwych dźwięków i intonacji. Regularna praktyka konwersacji z native speakerem rozwija umiejętność porozumiewania się w języku niemieckim w realnych sytuacjach. Native speakerzy używają języka niemieckiego naturalnie w codziennych sytuacjach, co pozwala uczniom nauczyć się zwrotów, idiomów i konstrukcji gramatycznych w kontekście.

11. Nauka u Polaka, czy Niemca?

Polski nauczyciel jest świadomy specyficznych trudności, z jakimi mogą się spotkać polscy uczniowie uczący się języka niemieckiego. Zna język polski i jest w stanie wykryć błędy wynikające z tłumaczenia dosłownego (kalki językowej) czy zrozumieć, jakie aspekty gramatyki niemieckiej mogą być trudne dla osób polskojęzycznych. Polski nauczyciel może lepiej wytłumaczyć zasady gramatyki niemieckiej, porównując je do polskiej gramatyki. Porównania takie mogą ułatwić zrozumienie różnic między językami i pomóc w unikaniu typowych błędów. Spotkania z native speakerami pozwalają na praktykę prawdziwych sytuacji komunikacyjnych, doskonalenie wymowy i rozwijanie znajomości kultury języka niemieckiego. Dlatego, aby uzyskać kompleksowe i różnorodne doświadczenie językowe, warto korzystać zarówno z nauki od polskich nauczycieli, jak i kontaktów z native speakerami.

12. Nauka indywidualna, czy w grupie?

INDYWIDUALNA: Nauczyciel może dostosować program nauczania i tempo do indywidualnych potrzeb i umiejętności ucznia. Uczeń otrzymuje większą uwagę od nauczyciela, co może przyspieszyć postępy w nauce. Uczeń może czuć się bardziej swobodnie i komfortowo w wyrażaniu swoich wątpliwości i pytań.

GRUPOWA: Uczniowie mają możliwość wymiany doświadczeń i praktykowania języka w grupie. Nauka w grupie może być tańszą alternatywą niż nauka indywidualna. Uczniowie mogą uczyć się od siebie nawzajem i zyskiwać różnorodne perspektywy. Jeśli chodzi o rozmiar grupy, to zbyt duża grupa może rzeczywiście utrudniać efektywną naukę, ponieważ nauczyciel ma mniej czasu na indywidualną interakcję z każdym uczniem.

Znalezienie dobrego nauczyciela języka niemieckiego może być kluczowe dla skutecznego opanowania tego języka. Przed podjęciem decyzji warto zrobić research i zebrać jak najwięcej informacji na temat potencjalnych kandydatów, aby wybrać osobę najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom i oczekiwaniom.

UWAGA! Nie każdy nauczyciel będzie idealnie pasował do każdego ucznia. Wybierając nauczyciela, warto znaleźć osobę, której styl nauczania odpowiada Twoim preferencjom. Niektórzy lubią nauczycieli, którzy są bardzo wymagający, inni szukają takich którzy są zabawni, itd. – wybierz taką osobę, z którą będziesz się dobrze czuł/a!

Zajrzyj do sklepu i wybierz e-booka dla siebie!

Dodaj komentarz