Ampelmann jest ikoną niemieckiego miasta Berlina, która stała się symbolem miasta i jego historii. Ampelmann to postać znajdująca się na sygnalizatorach świetlnych na przejściach dla pieszych w Berlinie.

Historia Ampelmana sięga lat 60. XX wieku, kiedy to w NRD (Niemiecka Republika Demokratyczna) zaczęto wprowadzać nowe standardy dla sygnalizacji świetlnej. Stało się tak, kiedy wzrosła liczba samochodów w byłej NRD i ulice stały się bardziej niebezpieczne dla pieszych. Projektant Karl Peglau zaprojektował postać Ampelmana w 1961 roku. Jego celem było stworzenie przyjaznej postaci, która przyciągnie uwagę pieszych i będzie miała zastosowanie w propagowaniu bezpieczeństwa na drodze.

Ampelmann został stworzony w dwóch wariantach: jedna postać patrzyła w prawo, a druga w lewo. Ampelmännchen został oficjalnie wprowadzony 13 października 1961 roku w Berlinie Wschodnim. Jego popularność szybko rosła, stając się nie tylko znakiem bezpieczeństwa na drodze, ale również swoistym symbolem miasta.

Po zjednoczeniu Niemiec, w 1990 roku, postać Ampelmana nadal była używana na sygnalizatorach świetlnych w byłym NRD. Mimo pewnych kontrowersji i prób zastąpienia go bardziej standardowymi postaciami, Ampelmann przetrwał dzięki silnej więzi emocjonalnej, jaką ludzie mieli z tą ikoną.

Obecnie Ampelmann jest nie tylko symbolem bezpieczeństwa na drodze, ale również przedmiotem pamiątek, gadżetów turystycznych i często wykorzystywany w kampaniach marketingowych promujących Berlin. Jego popularność przetrwała lata, a postać Ampelmana nadal cieszy się sympatią zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających stolicę Niemiec.

Zajrzyj do sklepu i wybierz e-booka dla siebie!

Dodaj komentarz