Na początek najważniejsze pytanie: Czy w ciąży mogę mieć wykonywany masaż?
Oczywiście, że tak!


Masaż możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy: leczniczy i relaksacyjny. Oba rodzaje mogą być wykonywane w okresie całej ciąży jak i zaraz po niej. W zależności czego potrzebuje nasze ciało i na co mamy ochotę wybieramy określony rodzaj.


WAŻNE!!!


Masaż kobiecie w ciąży może wykonywać wyłącznie osoba po odpowiednim szkoleniu w tej tematyce. Nieodpowiednio wykonany może spowodować wiele komplikacji, a w najgorszym przypadku skończyć się poronieniem.

Pozycja

W pierwszym trymestrze dopóki brzuszek nie jest widoczny można leżeć na brzuchu.
W drugim trymestrze dozwolona jest  pozycja na boku lub na placach .
W trzecim trymestrze pozostaje jedynie pozycja na boku.

Masaż leczniczy


Jest on skierowany dla kobiet, które odczuwają ból, dyskomfort lub lekarz widzi potrzebę jego wykonania. Nie powinien w trakcie być odczuwalny ból jedynie uczucie ucisku.
Aby otrzymać ww. masaż należy udać się do lekarza ogólnego po skierowanie lub udać się do praktyki prywatnie lecz odpłatnie.
Jeżeli występuje np. rwa kulszowa, bóle kręgosłupa, karku, nóg czy kłucie pod łopatkami jest to zabieg dla Was.
Pamiętaj aby wcześniej porozmawiać z lekarzem prowadzącym czy nie widzi przeciwwskazań.

Masaż relaksacyjny


Wykonywany w salonach piękności, Spa czy też prywatnie. Pomaga nam się rozluźnić i uspokoić. Powinien być delikatny, nie zawierać zbyt wiele ucisków, a sporo ugniatań i głaskań.
Pomimo tego, że nie ingeruje się podczas jego wykonywania w bardzo głębokie partie powinien go wykonywać specjalista.

Przeciwwskazania

Sama ciąża nie jest przeciwwskazaniem lecz komplikacje z jej wynikające lub choroby współistniejące już tak. Wysokie ciśnienie, cukrzyca, skrócenie szyjki macicy, łożysko przodujące niestety wykluczają możliwość masażu.
Pamiętajcie, że podczas masażu podnosi się ciśnienie krwi oraz dochodzi do rozgrzania tkanek także działa on nie tylko na przyszłą mamę ale również bezpośrednio na maluszka w łonie.

Przed masażem zawsze skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby być pewnym, że nie zaszkodzisz sobie lub dziecku.

Kamila Berkowicz

Autorka: Kamila Berkowicz

Jestem dyplomowanym Technikiem Masażystą oraz Fizjoterapeutą.

Ukończyłam z wyróżnieniem Szkołę Wojskową, a od kilku już lat mieszkam wraz z mężem we Frankfurcie nad Menem, gdzie pracuję jako terapeuta- masażysta. W 2019 roku urodziłam przecudną dziewczynkę, a w 2021 roku kolejną córeczkę, dzięki którym dowiedziałam się, że najwspanialsze na świecie jest bycie MAMĄ.

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz