Ostatnio przeczytałam na różnych forach sprzeczne informacje odnośnie kursów językowych, korepetycji, certyfikatów i zaświadczeń. Zarówno na facebooku jak i na Instagramie zadałam Wam 4 pytania, na które także były różne odpowiedzi. Czyli wychodzi na to, że należy Wam ten temat porządnie wyjaśnić. Dlatego też wszystkie odpowiedzi opisuję poniżej 😊

Jaka jest różnica pomiędzy certyfikatem językowym a zaświadczeniem o odbytym kursie?

Certyfikat językowy jest to dyplom, który otrzymujecie po zdanym egzaminie na danym poziomie językowym. Należy zapisać się w jednym z miejsc, gdzie taki egzamin jest przeprowadzany (licencjonowane Centrum Egzaminacyjne), pójść i zdać wszystkie części egzaminu (słuchanie, czytanie, pisanie, mówienie). Po zdaniu takiego egzaminu dostajecie certyfikat, że dany poziom językowy został przez Was opanowany. UWAGA! Nie w każdej szkole językowej można zdać taki egzamin. Zanim podejdziecie do egzaminu, wybieracie nie tylko datę, ale także miejsce w którym będziecie zdawać. (niektóre szkoły językowe mają taką możliwość, że po ukończonym u nich kursie oferują od razu gotowy termin na egzamin, ale nie wszędzie tak jest). Np. Idąc na studia w Niemczech wymogiem jest okazanie certyfikatu językowego na danym poziomie językowym. Samo uczestnictwo w kursie nie wystarczy.

Zaświadczenie o ukończonym kursie – jest to dyplom, który dostajecie po ukończeniu kursu. Jest to rodzaj zaświadczenia, które informuje, że braliście udział w takim kursie, ale nie potwierdza, że dany poziom językowy opanowaliście. Można przecież uczestniczyć w kursie i się nie uczyć – to nie znaczy że jak się tylko przesiedzi podczas zajęć, to wiedza sama do głowy wejdzie 😊

Podsumowując:

Żeby mieć certyfikat, trzeba zapisać się na egzamin i go zdać.

Zaświadczenie potwierdza uczestnictwo w kursie, ale nie potwierdza Waszych umiejętności.

Czy certyfikat na danym poziomie językowym może ktoś Wam dać?

Nie. Jeżeli nie zdacie egzaminu językowego, nikt Wam nie da certyfikatu. To byłoby karalne 😊

Jedyne co możecie otrzymać, to zaświadczenie o ukończonym kursie.

Czy można zdać egzamin Telc lub GI online?

Nie. Uczestniczyć w kursie można, ale nie ma możliwości zdawać egzaminów językowych online. Przecież taki egzamin mógłby ktoś za Was napisać. Dlatego są specjalne miejsca, gdzie taki egzamin się pisze – ale tylko stacjonarnie.

Czy po uczestnictwie w korepetycjach można podejść do egzaminu?

Tak. Zapisując się na egzamin nikt Was nie pyta, gdzie uczyliście się języka. To całkowicie bez znaczenia podczas zapisu, czy uczyliście się w szkole, na studiach, na korepetycjach, czy sami w domu 😊 I nikt też nie sprawdza przed egzaminem, czy faktycznie na takim poziomie językowym jesteście. Pamiętajcie, że egzaminy są płatne i chociażby z finansowych powodów należy dobrze przygotować się do egzaminu 😊 <- szkoły językowe nie opłacają Wam egzaminu (chyba że na kurs jesteście wysłani przez urząd pracy, wtedy obowiązują inne zasady). Po każdym kursie należy sobie egzamin wykupić – no chyba, że wykupujecie ofertę: kurs zakończony egzaminem, wtedy szkoła językowa doliczyła sobie koszt egzaminu w cenę kursu (przez co kurs był droższy).

Podsumowując: nie ma znaczenia, gdzie uczysz się niemieckiego. Do egzaminu ZAWSZE możesz podejść 😊 i bez względu na to gdzie się uczysz, koszty egzaminu są wszędzie takie same, ponieważ to nie szkoła językowa ustala ceny za egzamin, ale kompletnie inna instytucja.

Mam nadzieję, że rozwiałam Wasze wątpliwości odnośnie zaświadczeń i certyfikatów 😊

Pozdrawiam serdecznie,

Patrycja

Dodaj komentarz