Samodzielne zasypianie maluszka nie tylko ułatwia życie rodzicom, ale przede wszystkim zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfortu naszej pociechy. Dzieje się tak, dlatego że dziecko nabywa nowych umiejętności, a nadto ma poczucie, że nie jest już uzależnione od osób trzecich w wyciszaniu się i zasypianiu. Czy samodzielne zasypianie w ogóle jest możliwe? Oczywiście, że tak! Wymaga to jednak zaangażowania ze strony rodziców. W tym artykule podpowiem wszystkim mamom i tatusiom, jaki nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania metodą „Bumeranga”.

To metoda, która zdecydowanie jest najlepsza dla naszej pociechy, ale od nas samych wymaga większego nakładu pracy, gdyż jest po prostu czasochłonna. Na czym konkretnie polega? Metoda „Bumeranga” wymaga, aby odłożyć dziecko do łóżeczka, gdy jeszcze jest przytomne i świadome, a więc jeszcze nie usnęło. Tę technikę proponuje wprowadzać dopiero po 2 miesiącu życia malucha, gdyż wcześniej nie ma to najmniejszego sensu. Gdy maluch zaczyna płakać od razu do niego wracamy, ale przy tym ważne jest, aby nie wyjmować go z łóżeczka. Dajmy dziecku poczucie bezpieczeństwa i zaufania przez nasz dotyk. Proponuję położyć rękę na jego główce oraz klatce piersiowej i zacząć go tak kołysać. Można przy tym zaśpiewać ulubioną kołysankę lub generować szum. Jeżeli zauważamy, że dziecko się uspokaja stopniowa odkładamy jeden bodziec – przestajemy śpiewać, zabieramy rękę z klatki piersiowej itd. Na koniec całujemy maluszka w policzek i wychodzimy z pokoju. Nie oznacza to oczywiście, że dziecko od razu zaśnie. Jeżeli po chwili maluch ponownie zacznie płakać, należy powtórzyć powyższe czynności. I w zasadzie tak do skutku. Jak już wspominałam, to bardzo czasochłonna metoda. Jej wdrażanie może potrwać kilka tygodni, dlatego też przede wszystkim wymaga naszej cierpliwości.

Drodzy rodzice, nie zrażajcie się jednak na samym początku. Metoda „Bumeranga” ma wiele pozytywnych aspektów. Przede wszystkim uczy dziecko konkretnych rytuałów, a tym samym pomaga zrozumieć, co się będzie działo. Dzięki temu maluch stopniowo nabywa coraz większej świadomości.

Rita Calderaro-Poczmańska

Jestem rehabilitantką specjalizującą się w leczeniu niemowląt. Jestem również terapeutką i diagnostką Integracji Sensorycznej oraz ekspertem w dziedzinie opieki i pielęgnacji niemowląt. Wykorzystuję swoją wiedzę i doświadczenie również do edukacji jestem współtwórcą  KursNaDziecko.pl

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz