Poród dla każdej z nas jest zupełnie czymś innym. Dla jednej będzie to tylko fizyczne przejście dziecka z brzucha na świat, dla innej zaś cały mistyczny proces narodzin, zawierający elementy duchowości, ogromnej dawki emocji, czasem strachu i niepewności. Jedno jest pewne- jeśli poród kojarzy Ci się z bólem, strachem, cierpieniem, a Twoje przygotowania do niego ograniczają się do wyboru szpitala, gdzie dostępne jest znieczulenie, warto, abyś przeczytała ten artykuł.

Trauma poporodowa również ma wiele wymiarów. Często mylona z depresją lub PTSD (Zespołem Stresu Pourazowego), choć objawy bywają podobne, to jednak trauma nieco się różni. Jest w niej, jeden, dodatkowy element- zaburzenia pracy mózgu.  Trauma wpływa na funkcjonowanie różnych obszarów mózgu, między innymi kory mózgowej, części migdałowatej, hipokampu (część odpowiedzialnej za pamięć), obszar Broca oraz części poznawczej.

Nazywam się Agnieszka Pluta-Szkaradek, jestem doulą, edukatorką okołoporodową, niemedycznym konsultantem laktacyjnym. Moja droga nie była łatwa, sama musiałam doświadczyć wiele złego, aby teraz móc pracować z Tobą, rozumieć Twoje emocje, trudności i problemy. Uzdrowiłam traumę, odczarowałam poród i teraz jestem cała dla Ciebie. Możesz mnie znaleźć na www.mojadoulawuk.co.uk oraz poznać mnie bliżej czytając napisaną przeze mnie książkę „Poród zaczyna się w głowie”. A dziś zapraszam Cię do przyjrzenia się nieco bliżej porodowym emocjom.

Pamięć komórkowa, to nic innego, jak nasza podświadomość. Część naszego życia, którego nie możemy przywołać świadomie wspomnieniem, ale odczuwamy całym ciałem oraz jego reakcjami coś, co wydarzyło się kiedyś. W skutek sytuacji dla nas trudnej ciało i emocje przywołują to wspomnienie. Najczęściej nie potrafimy tego połączyć w oczywisty sposób, ponieważ to nie jest wizja przed oczami, coś, co, ot tak, nam się przypomni. Ciało może zareagować między innymi zaciśnięciem mięśni, wyrzutem adrenaliny, wysokim ciśnieniem krwi, zwiększonym odczuciem bólowym, brakiem postępu porodu, kołataniem serca, a powodem będzie np. przemoc seksualna w dzieciństwie, własne trudne narodziny, odrzucenie, porzucenie przez rodzica.

Trauma, która dotyczy ponad 67% kobiet rodzących w szpitalach, najczęściej opisywana jest jako:

– brak szacunku do ich ciała, do fizjologii porodu,

– odebranie możliwości decydowania o sobie i dziecku,

– przywiązanie do łóżka,

– wymuszanie pozycji porodowych,

– unieruchomienie pod ciągłym KTG,

– odzywanie się w sposób traktujący „z góry”, z wyższością, bez uwzględnienia indywidualnej sytuacji kobiety,

– włączenie medykalizacji w poród o prawidłowym przebiegu,

– przyśpieszanie porodu,

– masaż szyjki macicy, bolesne badania wewnętrzne.

A kiedy połączymy te dwa elementy: pamięci komórkowej, z trudnym emocjonalnie porodem, mamy w efekcie kobiety- matki sfrustrowane, zmęczone, zagubione, smutne, płaczliwe, wystraszone.
Z depresją poporodową, PTSD oraz traumą.

Traumę można zdefiniować jako odpowiedź na niepokojące zdarzenie, które przytłacza naturalny mechanizm radzenia sobie w ciele, wywołując poczucie bezradności, zmniejszone odczuwanie samego siebie i niezdolność do odczuwania pełnego zakresu emocji i doświadczeń.

Czy naprawdę musimy to sobie robić? My, kobiety?

Gdzie się podziała empatia, pasja, zaufanie?

Jednym ze sposobów uniknięcia traumy jest świadome przygotowanie się do porodu. Wybierając szkołę rodzenia, zwróć uwagę na kilka aspektów: kto ją prowadzi, czy jest to przyszpitalna, ukierunkowana na poród w danej placówce, czy nastawiona jest na wiedzę i edukację, czy mówi się w niej o prawach kobiet rodzących, w jaki sposób mówi się w niej o porodzie naturalnym, domowym, o karmieniu piersią. Sprawdź, czy dla prowadzących poród to zjawisko fizjologiczne, czy medyczne. A wtedy będziesz wiedziała, czy to jest odpowiednie miejsce dla Ciebie. Możesz porównać oferty kilku szkół rodzenia, wypisać plusy i minusy, porozmawiać z uczestnikami wcześniejszych zajęć. Sprawdź naszą ofertę: www.polskaszkolarodzeniawuk.co.uk

Drugi sposób, to wybranie miejsca narodzin i osób towarzyszących. Nie będę teraz wychwalać zalet rodzenia z doulą, ale proszę Cię- przemyśl to poważnie.

Trzeci sposób to przygotowanie ciała i umysłu. Ciałem zajmie się osteopata, fizjoterapeutka uroginekologiczna, a umysłem pracujesz Ty sama- z pomocą douli. Możesz wykorzystać hipnoporód, afirmacje, oddech, techniki relaksacyjne.

Choć poród faktycznie może Cię zaskoczyć, zdecydowanie lepiej poradzisz sobie z jego odczuciami bólowymi wiedząc i rozumiejąc, co one oznaczają, czemu służą i dlaczego są dobre. Tak, skurcze są dobre.  Zaufaj swojej intuicji, daj się nieść falom. Otwórz się na przyjęcie dziecka, pozwól mu urodzić się tak, jak ono tego potrzebuje.

A co, jeśli mam traumę po porodzie? Co mogę dla siebie zrobić?

Przede wszystkim, podziękuj sobie za to, że znalazłaś przyczynę Twojego stanu emocjonalnego. To ogromny krok ku uzdrowieniu. Następnie skontaktuj się z terapeutą, który specjalizuje się w uzdrawianiu emocji, a zwłaszcza z emocjami z okresu okołoporodowego. I wybacz, że to napiszę, ale nie każdy psychiatra, psycholog czy psychoterapeuta podejdzie do sprawy właśnie od strony zrozumienia. To nie przez brak kompetencji czy doświadczenia, raczej chodzi o to, że to jest praca, którą możesz wykonać tylko Ty sama. Tu rozmowy nie wystarczą, bowiem sprawa ukuła emocje. Twój mózg wymaga odbudowy, nowych połączeń neuronowych. Podstawą poprawy funkcjonowania i regeneracji mózgu jest jego odpowiednia suplementacja kwasami Omega DH3, wysoko przyswajalnym magnezem, Witaminą C, B+ komplex oraz zwiększoną dawką witaminy D3. Wszystkie wyżej wymienione znajdziesz bezpośrednio u mnie, więc nie krępuj się napisać. Niech Twój mózg rozpocznie pracę od nowa.

Życie z traumą nie jest łatwe i przyjemne. Wpływa ona nie tylko na nas samych, ale również na osoby znajdujące się blisko nas. Często te osoby tego nie rozumieją, a my czujemy się jakby „zamrożone” pomiędzy dwoma światami. Dlatego w procesie odbudowy ważne są również nasze przekonania i otwartość. Pracując metodą wewnętrznego dziecka, spotykam się z kobietami online i doświadczam cudów. Czasem jedna, a czasem trzy sesje wystarczają, aby uzdrowić emocje, dać im nowe życie. Pewnie zastanawiasz się, czy to da się zrobić online? Owszem, bo to Ty uzdrawiasz swoje emocje, ja jestem od tego, aby umiejętnie poprowadzić Cię przez ten proces. Skontaktuj się ze mną, jeśli chcesz skorzystać z 30 minutowych, bezpłatnych konsultacji.

Nie musisz dłużej cierpieć. Uzdrów traumę, wróć do życia i delektuj się nim!

Z miłością,

Agnieszka Pluta-Szkaradek

Agnieszka Pluta-Szkaradek

Jestem doulą, edukatorką okołoporodową, niemedycznym konsultantem laktacyjnym oraz birth trauma coachem. Moja droga nie była łatwa, sama musiałam doświadczyć wiele złego, aby teraz móc pracować z Tobą, rozumieć Twoje emocje, trudności i problemy. Uzdrowiłam traumę, odczarowałam poród i teraz jestem cała dla Ciebie. Możesz mnie znaleźć na www.mojadoulawuk.co.uk oraz poznać mnie bliżej czytając napisaną przeze mnie książkę „Poród zaczyna się w głowie”.

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz