Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia to dziedzina naturalnej medycyny i kosmetyki, która wspiera ludzki organizm posługując się zapachem. Moment, w którym zdajemy sobie sprawę, iż zapach towarzyszy nam w każdej sekundzie naszego życia, nawet wtedy kiedy śpimy, zaczynamy wybierać mądrze. Zapach dostaje się do organizmu z każdym oddechem i odpowiednio dobrany będzie wpływał na poprawę samopoczucia, wspierał cały układ nerwowy, wyciszał go, uspokajał.

Aromaterapia jest sztuką i nauką, która wspiera organizm na płaszczyźnie duchowej, mentalnej, emocjonalnej, energetycznej i fizycznej, wykorzystując do tego olejki eteryczne.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne, to silnie skoncentrowane substancje roślinne. Pozyskiwane, w procesie destylacji, z różnych części roślin – z kwiatów, łodyg, liści, korzeni, kory, igieł, nasion, skórki owoców, żywic. Mają charakterystyczny dla danej rośliny zapach, który tak naprawdę można określić jako jej właściwości. Posiadają całą gamę różnych właściwości dla zdrowia, z których wspólnymi dla wielu olejków jest ich działanie:

  • antywirusowe,
  • antybakteryjne,
  • antyseptyczne,
  • przeciwzapalne,
  • stymulujące system odpornościowy,
  • przeciwbólowe,
  • łagodzące napięcie systemu nerwowego,
  • uspokajające, wyciszające, relaksujące,

Metody wykorzystywania olejków eterycznych i bezpieczeństwo.

Olejki eteryczne wykorzystuje się głównie na dwa sposoby – poprzez zmysł węchu i poprzez skórę. Zapach pobudza wspomnienia, te zaś poprawiają ogólne samopoczucie.  Ważnym jest zatem aby wybierać olejki, które swoim zapachem pobudzą obrazy wywołujące uśmiech na twarzy.

Olejki eteryczne stosuje się w formie dyfuzorowania, inhalacji oraz bezpośredniego wąchania. Natomiast przez skórę w formie kąpieli, masażu, nakładania miejscowego.

Ważnym jest aby wybierać olejki wysokiej jakości – w 100% czyste, bez sztucznych dodatków zapachowych, w ciemnych buteleczkach i stosować je z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Dla kogo są olejki eteryczne?

Jakkolwiek stosowanie olejków eterycznych jest łatwe i przyjemne, to warto pamiętać, że oprócz wskazań istnieją również przeciwwskazania. Najwięcej kontrowersji budzi stosowanie w ciąży i u małych dzieci. To co służy dorosłemu niekoniecznie będzie dobre dla noworodka, czy małego dziecka lub powinno być stosowane w zdecydowanie mniejszych dawkach. Tak też jest z olejkami eterycznymi. W czasie ciąży to co dostaje się do organizmu matki przedostaje się do dziecka i oczywistym jest, że dbałość o nowe powstające życie jest szalenie ważna. Zatem należy pamiętać, żeby nie przekraczać zalecanych dawek (olejki są bardzo skoncentrowanymi preparatami) i najbardziej bezpieczną formą korzystania z nich jest rozpylanie w powietrzu, czyli dyfuzja lub delikatne inhalowanie. Warto pamiętać również, żeby olejków nie używać w pierwszym trymestrze ciąży i w przypadku najmniejszych wątpliwości porozmawiać z lekarzem.

Jest pewna zasada obowiązująca w aromaterapii – MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ !!!

Jakich olejków można używać w ciąży?

  1. Olejek lawendowy – uznawany za najbardziej bezpieczny w czasie ciąży. Badania (https://jogcr.com/article-1-177-en.html) pokazują, że wpływa uspokajająco na ciężarne, redukuje stres, a nawet potrafi złagodzić bóle porodowe. Jeśli sytuacja pozwoli warto, w ramach wsparcia, zabrać ze sobą do szpitala dyfuzor i olejek.
  2. Olejek różany – uznawany za przyjaciela kobiety na każdym etapie życia. Badania (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4270653/) wskazują, że ciepła kąpiel stóp z dodatkiem olejku różanego w znacznym stopniu zmniejsza lęk związany z porodem. Olejek różany ma właściwości mocno odprężające, zmniejszające częstotliwość oddechu.
  3. Olejek z mięty pieprzowej – choć wzbudza duże kontrowersje w przypadku ciąży, to w niewielkich ilościach w formie dyfuzji może łagodzić nudności ciążowe – jednak należy podchodzić do niego z dużą ostrożnością.
  4. Olejek z rumianku rzymskiego – to taki, który ma szerokie właściwości uspokajające i mocno wspierające w bólach migrenowych (https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306987714003077).
  5. Olejek cytrynowy – jego zapach wg badań (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4005434/) wspiera w sytuacji nudności i wymiotów w czasie ciąży.

O czym należy pamiętać?

Przestrzeganie i nie przekraczanie zalecanych dawek, stosowanie głównie formy przez drogi oddechowe i nie spożywanie olejków eterycznych sprawi, że czas przed i po porodzie będzie stabilniejszy i spokojniejszy.

W kontakcie ze skórą olejek eteryczny należy zawsze rozcieńczyć z olejem roślinnym.

Odpowiednio dobrany zapach potrafi zmienić całkowicie postrzeganie rzeczywistości, potrafi wpływać na reakcje i relacje. Potrafi przegonić smutek, wywołać uśmiech na twarzy. Wzmóc koncentrację i dodać wigoru, podnieść wibracje. Aromaterapia to ciekawa, fascynująca dziedzina, która pokazuje, że możemy rozkwitać dokładnie jak kwiat z całą mocą i radością.

Autorka: Justyna Wiśniewska

Aromaterapeutka

Praktyk metod głębokiego relaksu Access Bars® i Access Facelift®

Trener metody Access Bars®

Autorka poradnika „Projekt relaks czyli jak zapanować nad życiowym chaosem” zawierającego ponad 60 metod, technik i wskazówek relaksacyjnych

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz