1. Jak się przygotowywałaś do egzaminu?

Patrycję poleciła mi znajoma która się z nią uczyła i była bardzo zadowolona. Naukę u Patrycji zaczęłam od września 2021 roku. Na początku było uporządkowanie mojej wiedzy, ponieważ wcześniej uczyłam się sama z różnych książek i z internetu. Pomimo sporego zasobu słownictwa czułam, że gramatycznie mówię niepoprawnie. Wtedy nawet nie myślałam o podejściu do egzaminu. Chciałam po prostu swobodnie mówić po niemiecku. Z biegiem czasu doszłam do poziomu B2 i zdecydowałam się zakończyć naukę egzaminem. Przerobiłyśmy niezliczoną liczbę zadań z części Hören/Lesen/Schreiben -> pisałam sama, a Patrycja mnie sprawdzała, korygowała moje błędy i dawała wskazówki jak pisać poprawnie. Na sam koniec krótko przed egzaminem ćwiczyłyśmy część Sprechen.

2. Jak wygląda egzamin?

Egzamin składał się z 4 części Schreiben/Hören/Lesen/Schreiben. Zdawałam wszystkie 4 części w jednym dniu. Koszt 4 części to 285 €. Można także każdy moduł osobno zdawać, ale wtedy koszt wynosi 109 € za moduł. Mój egzamin odbył się w Goethe Institut w Göttingen.

Jako pierwszy egzamin była część Schreiben i trwała 75 minut (ta część składała się z 2 części). W pierwszej części miałam temat „życie w dużym mieście” i trzeba było opisać wady i zalety, a także wyrazić swoje zdanie na ten temat. Na to było 50 minut czasu.

W drugiej części był e-mail do szefowej, którą musiałam przekonać, żeby akurat mnie wybrała do ważnego firmowego projektu. Czas na to zadanie wynosił 25 minut.

Przerwa była piętnastominutowa.

Jako drugie było Hören. Egzamin trwał 40 minut i składał się z 4 części. 2 pierwsze części to były krótsze nagrania, które były raz odtworzone. 2 pozostałe dłuższe części puszczone były 2 razy.

Potem była kolejna piętnastominutowa przerwa.

Trzeci moduł Lesen trwał 65 minut. Składał się z 5 różnych tekstów.

Po tym egzaminie była dwugodzinna przerwa obiadowa.

Na samym końcu było Sprechen. Ta część trwała 30 minut. 15 minut było na przygotowanie się, po otrzymaniu arkuszy z tematami. Można było sobie zrobić notatki, na które można było spojrzeć podczas egzaminu, ale nie czytać ich ciągiem. Ustny egzamin zdawałam z partnerką.

Egzamin składał się z 2 części. W pierwszej części opowiadałam o wybranym temacie. Temat który wybrałam to: Teamarbeit. Trzeba było około 4 minuty ciągiem opowiadać, wady i zalety, różne formy pracy w zespole i na koniec własna opinia. Moja partnerka miała za zadanie zadać mi pytanie odnośnie do mojego tematu. Potem moja partnerka opowiadała o swoim temacie, a ja na koniec zadałam jej pytanie.

W drugiej części musiałyśmy prowadzić dialog między sobą na temat, czy wiadomości w internecie powinny być płatne. Każda musiała obrać, czy jest za czy przeciw i dobrze swoją decyzję argumentować. Na wyniki trzeba czekać około tygodnia. A certyfikat nie jest już wystawiany w formie papieru tylko w postaci pliku pdf do pobrania na stronie Instytutu Goethe.

3. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Uważam, że trzeba kontrolować czas, bo na egzaminie płynie jakby 2 razy szybciej. Dobrze się skupić i nie zwracać uwagi na innych. Starać się nie stresować.

Pozdrawiam Ania 🙂

Zajrzyj do sklepu i wybierz e-booka dla siebie!

Dodaj komentarz