Obserwując różne fora internetowe często spotykam się z pytaniami dotyczącymi wstawiania niemieckich znaków na polskiej klawiaturze. Nic trudnego ! Jest na to klika sposobów !
Mieszkając w Niemczech, ucząc się lub mając na co dzień w pracy język niemiecki jesteśmy zmuszeni do używania niemieckiej pisowni (ä, ö, ü ,ß). Piszemy e-maile, wypowiedzenia (die Kündigung ), informacje do szefa czy znajomych z pracy. Co zrobić, kiedy nasz komputer nie ma niemieckiej klawiatury, a umlauty są niezbędne ?
Sposób 1
Pierwszą metodą i zarazem najbardziej popularną, jest korzystanie z klawiatury numerycznej.
1. Trzymamy lewy alt
2. Wpisujemy kod
132 -> ä
142 -> Ä
148 -> ö
153 -> Ö
129 -> ü
154 -> Ü
225 -> ß
Po puszczeniu klawiszy znak jest gotowy 🙂
Sposób 2
Pisząc na telefonie, mamy możliwość zmiany języka. Pisząc tekst, mamy małą podpowiedź, co możemy wstawić. W ten sposób możemy uniknąć literówek i “walki” z niemieckimi znakami 🙂
Sposób 3
Ustawienia języka w Microsoft Word (UWAGA ! ta metoda jest czasochłonna, dlatego dobrze jest jej używać przy pisaniu krótkich tekstów !)
Otwierając Microsoft Word ustawiamy język tekstu – niemiecki. Pisząc z błędem, dane słowo jest podkreślone na czerwono. Klikając na nie prawym przyciskiem myszy, mamy różne propozycje zastąpienie tego słowa, poprawną wersją. Wybieramy i gotowe ! 🙂
Sposób 4
Istnieje możliwość użycia klawiatury ekranowej systemu Windows lub zainstalowanie sobie dodatkowej (niemieckiej) klawiatury, jednak sposób instalacji różni się w zależności od posiadanego systemu Windows.
Sposób 5 – NA MACU
Naciśnij i przytrzymaj klawisz z daną literą w aplikacji na Macu – na przykład “a”, aby wyświetlić menu akcentów (Nie jest wyświetlane jeśli dany klawisz nie ma dostępnych akcentów). Lub zastosuj skrót (option + u [robi umlaut] + naciśnij literę do której chcesz dodać znak).
Powodzenia !
Patrycja 🙂
Uczysz się języka niemieckiego?
Naucz się go bezbłędnie!
E-book “Ucz się nie na własnych błędach” Ci w tym pomoże!
Bardzo przydatny artykuł – dzisiaj odczułem (na szczęście nieboleśnie) brak wiedzy o tym, jak wpisać “o-umlałt”.
Po rozpoczęciu czytania pomyślałem: “pierwszy sposób sobie odpuszczę, bo szkoda pamięci”, jednak pozostałe są nieuniwersalne lub wolne, dlatego zrobię zdjęcie kodów i będę mógł w każdej chwili do niego wrócić, nie zaprzątając pamięci numerami.