Obserwując różne fora internetowe często spotykam się z pytaniami dotyczącymi wstawiania niemieckich znaków na polskiej klawiaturze. Nic trudnego ! Jest na to klika sposobów !

Mieszkając w Niemczech, ucząc się lub mając na co dzień w pracy język niemiecki jesteśmy zmuszeni do używania niemieckiej pisowni (ä, ö, ü ,ß). Piszemy e-maile, wypowiedzenia (die Kündigung ), informacje do szefa czy znajomych z pracy. Co zrobić, kiedy nasz komputer nie ma niemieckiej klawiatury, a umlauty są niezbędne ?

Sposób 1

Pierwszą metodą i zarazem najbardziej popularną, jest korzystanie z klawiatury numerycznej.

1. Trzymamy lewy alt

2. Wpisujemy kod

132 -> ä
142 -> Ä
148 -> ö
153 -> Ö
129 -> ü
154 -> Ü
225 -> ß

Po puszczeniu klawiszy znak jest gotowy 🙂

Sposób 2

Pisząc na telefonie, mamy możliwość zmiany języka. Pisząc tekst, mamy małą podpowiedź, co możemy wstawić. W ten sposób możemy uniknąć literówek i “walki” z niemieckimi znakami 🙂

Sposób 3

Ustawienia języka w Microsoft Word (UWAGA ! ta metoda jest czasochłonna, dlatego dobrze jest jej używać przy pisaniu krótkich tekstów !)

Otwierając Microsoft Word ustawiamy język tekstu – niemiecki. Pisząc z błędem, dane słowo jest podkreślone na czerwono. Klikając na nie prawym przyciskiem myszy, mamy różne propozycje zastąpienie tego słowa, poprawną wersją.  Wybieramy i gotowe ! 🙂 

Sposób 4

Istnieje możliwość użycia klawiatury ekranowej systemu Windows lub zainstalowanie sobie dodatkowej (niemieckiej) klawiatury, jednak sposób instalacji różni się w zależności od posiadanego systemu Windows.

Sposób 5 – NA MACU

Naciśnij i przytrzymaj klawisz z daną literą w aplikacji na Macu – na przykład “a”, aby wyświetlić menu akcentów (Nie jest wyświetlane jeśli dany klawisz nie ma dostępnych akcentów). Lub zastosuj skrót (option + u [robi umlaut] + naciśnij literę do której chcesz dodać znak).

Powodzenia !

Patrycja 🙂

Uczysz się języka niemieckiego?
Naucz się go bezbłędnie! 
E-book “Ucz się nie na własnych błędach” Ci w tym pomoże!

Jeden komentarz

  1. Bardzo przydatny artykuł – dzisiaj odczułem (na szczęście nieboleśnie) brak wiedzy o tym, jak wpisać “o-umlałt”.
    Po rozpoczęciu czytania pomyślałem: “pierwszy sposób sobie odpuszczę, bo szkoda pamięci”, jednak pozostałe są nieuniwersalne lub wolne, dlatego zrobię zdjęcie kodów i będę mógł w każdej chwili do niego wrócić, nie zaprzątając pamięci numerami.

Dodaj komentarz