Co to jest żółtaczka?

Ponad połowa wszystkich zdrowych noworodków cierpi na tak zwaną „żółtaczkę noworodków”.  Skóra i gałka oczna dziecka zmieniły kolor na żółty, co zwykle rozpoczyna się w 2. lub 3. dniu życia, a kończy w 5. dniu życia.

Nie jest chorobą zakaźną, ale zaburzeniem adaptacyjnym wątroby w pierwszych dniach życia.  Ponieważ wątroba jest jeszcze mniej dojrzała u wcześniaków, żółknie znacznie wcześniej i jest również bardziej wyraźna i trwa dłużej.

Skąd się bierze żółty kolor?

Po urodzeniu noworodek ma nadmiar czerwonych krwinek.  Ponieważ nie są już potrzebne, rozpadają się.  Hemoglobina z czerwonego barwnika krwi jest przekształcana w barwnik bilirubinę, która normalnie jest rozkładana w wątrobie.  Ponieważ jednak wątroba noworodka nie jest jeszcze w stanie natychmiast przetworzyć dużej ilości bilirubiny, barwnik tymczasowo odkłada się w skórze i gałkach ocznych.

Badanie krwi dostarcza informacji o poziomie bilirubiny we krwi.  Jeśli określona wartość graniczna zostanie przekroczona, konieczne są odpowiednie środki.

Żółtaczka noworodkowa jest zwykle nieszkodliwa.  Zwykle bilirubina ulega rozkładowi po około 10 do 14 dniach, a żółtawe przebarwienia skóry i oczu znikają.  Jeśli poziomy bilirubiny nie są regularnie sprawdzane i jeśli wartości nie są odpowiednio przyjmowane, żółtaczka noworodków może powodować tak zwaną encefalopatię bilirubiny, która może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci.


Leczenie żółtaczki

Jeśli stężenie bilirubiny przekroczy określoną wartość graniczną (u zdrowego noworodka od 18 mg / dl od 3 dnia życia), dziecko należy leczyć światłem.  W szczególności światło niebieskie powoduje, że żółty barwnik bilirubina w skórze jest przekształcany w substancję rozpuszczalną w wodzie.  Substancja ta jest następnie wydalana z moczem.  Aby siatkówka oczu nie uległa uszkodzeniu podczas oświetlenia, dziecko musi mieć zawiązane oczy.  W rzadkich, poważnych przypadkach konieczna jest transfuzja krwi.

Naturalne sposoby na żółtaczkę:
– karmienie piersią,
– kontakt ze światłem słonecznym.
Dodaj komentarz