Często nieprawidłowości w rozwoju fizycznym i psychicznym lub zachowaniu dziecka wskazują, że coś jest nie tak jeszcze przed zachorowaniem.  Im szybciej takie objawy zostaną profesjonalnie zinterpretowane, a ewentualne schorzenia wyleczone, tym lepiej można im zapobiec.

Każda ubezpieczalnia oferuje bezpłatne badania wczesnej diagnostyki określane U1 do U9.  Twoje dziecko ma prawnie zagwarantowane prawo do tych dziewięciu spotkań i kontroli.  Na każde badanie przesiewowe zabierz ze sobą swoją kartę ubezpieczeniową , żółtą książeczkę badań dziecka oraz – jeśli jest dostępna – zaświadczenie o szczepieniach dziecka i czasami Mutterpass.

Lekarz ma listę kontrolną do każdego badania.  Pytania są zaprojektowane w taki sposób, aby oprócz zaburzeń zdrowotnych można było jak najwcześniej zidentyfikować niepożądane zmiany, choroby i uszkodzenia, na przykład wady wzroku, uszkodzenia mózgu, wrodzoną cukrzycę, wady rozwojowe kończyn i stawów, wady serca , choroby tarczycy i wady słuchu.

Pamiętaj, że nie wykonanie bilansu dla dziecka w określonym terminie grozi kontrolą Jugenamt. Jest to traktowane jako zaniedbanie.