W tym artykule poruszamy temat zakazu pracy.

Co to jest zakaz pracy i kto go wystawia?

Jest to dokument wystawiany przez pracodawcę jeśli nie posiada odpowiedniego miejsca pracy dla kobiety w ciąży lub stanowisko stwarza zagrożenie dla niej i dziecka oraz przez lekarza ginekologa jeśli wystąpi zagrożenie ciąży lub dolegliwości uniemożliwiają pracę.

Rodzaje zakazu pracy

Generelles Beschäftigungsverbot – ogólny zakaz pracy, wystawiany przez pracodawcę;

Individuelles Beschäftigungsverbot – indywidualny zakaz pracy, wystawiany przez lekarza prowadzącego, brak czynności zawodowych;

Partielles Beschäftigungsverbot – częściowy zakaz pracy, wystawiany przez lekarza tylko na wybrane czynności albo ograniczenie czasu wykonywania czynności(np. tylko na kilka godzin dziennie).

Jak jest płatny zakaz pracy?

Pracodawca jest zobowiązany wypłacać 100% przynależnej pensji i odnosi się do każdej zawartej umowy: Vollzeit, Teilzeit, Mini Job.

Co jeśli mam dwa miejsca pracy i dostałam zakaz?

Jeżeli jesteś w stosunku pracy w dwóch różnych miejscach np. Teilzeil i Mini Job, a w jednej z nich otrzymałaś zakaz pracy od pracodawcy obowiązuje on tylko i wyłącznie w tej pracy gdzie został wystawiony. W drugiej można nadal pracować. Jeśli zaś zakaz pracy wystawił lekarz prowadzący obowiązuje on we wszystkich miejscach pracy.

Mój pracodawca nie chce dać mi zakazu, co robić?

Często pracodawcy nie chcą wystawić zakazu i odsyłają do lekarza ginekologa. W takim wypadku poproście o adres i kontakt do lekarza pracy – Betriebarzt, który współpracuje z Twoją firmą. Opisz warunki pracy i swoje dolegliwości podczas pracy, a on zdecyduje o wystawieniu zakazu lub zmniejszeniu ilości godzin. Może macie jeszcze jakieś pytania związane z zakazem pracy?

Jeśli szukacie większej ilości informacji zapraszamy do naszego E-booka ⬇⬇⬇

Dodaj komentarz