Istnieje kilka sposobów na poród: jednym z nich jest poród w wodzie. Oto jakie są jego wady i zalety oraz  jakie wymagania musisz spełnić, zanim będziesz mogła wejść do wanny porodowej.

Zalety:
– dochodzi do szybszego rozwarcia,
– badania wykazały również, że poród w wodzie jest lepiej tolerowany i średnio potrzeba mniej leków przeciwbólowych,
– mniejsze ryzyko pęknięcia krocza spowodowane rozluźnieniem.

Jak wygląda poród w wodzie?

Najpierw zostanie wykonana lewatywa, aby uniknąć ewentualnego zanieczyszczenia wody kałem.  Następnie możesz wejść do wanny porodowej, która jest znacznie większa, a także wyższa. Woda sięga do klatki piersiowej, a wanna jest wystarczająco duża, aby wygodnie się w niej poruszać i obracać.  W każdej chwili możesz zająć najwygodniejszą dla siebie pozycję.  Temperatura wody to przyjemna temperatura od 32 do 37 stopni Celsjusza.  Możesz się w niej zrelaksować i w pełni skoncentrować na oddychaniu.

Ty decydujesz, kiedy wejdziesz do wanny – a także kiedy chcesz ponownie wyjść z wody (chyba, że ​​istnieją medyczne powody, by wyjść z wanny).  Istnieją wodoodporne rejestratory do monitorowania dziecka. 


Co oznacza poród w wodzie dla Twojego dziecka?

Twoje dziecko, urodzone pod wodą podczas porodu w wodzie, nie będzie oddychać wodą.  Zapobiega temu wrodzony odruch nurkowania – gdy twarz zanurzona jest w wodzie, dziecko reaguje odruchowo zamykając tchawicę i „wstrzymując oddech”.  Oddycha po raz pierwszy, gdy jego twarz jest w powietrzu.  Wcześniej jest zaopatrywany w tlen przez pępowinę i nie musi w ogóle oddychać.

Przejście z ciepła macicy do ciepłą wody wanny porodowej oznacza płynniejsze przejście na światło dzienne dla dziecka, przy mniejszym stresie przy porodzie.

Wymagania dotyczące porodu w wodzie

  • ciąża bez powikłań i zagrożenia,
  • brak krwawienia oraz infekcji w trakcie ciąży,

Przeciwskazania:

  • ciąża bliźniacza,
  • ułożenie pośladkowe,
  • cukrzyca, zapalenia wątroby typu B i  nosiciel wirusa HIV. 

Ryzyko porodu w wodzie

Największym ryzykiem związanym z porodem w wodzie są nieprzewidywalne sytuacje awaryjne, które wymagają cięcia cesarskiego, porodu kleszczowego lub porodu z przyssawką.  W takich przypadkach czas potrzebny na wyciągnięcie kobiety z wody i przygotowanie niezbędnych do takiej akcji narzędzi może być zbyt długi.

Ze względu na mniejszą odporność skóry podczas długotrwałego przebywania w ciepłej wodzie, mogą wystąpić infekcje skóry.
Istnieje ryzyko dla dziecka, że ​​nie wystąpi odruch nurkowania – co może dotyczyć zwłaszcza dzieci zestresowanych i/lub osłabionych.  Następnie dziecko przy pierwszym oddechu wdycha wodę do płuc.
Infekcje u dziecka są możliwe przez drobnoustroje w wodzie lub z flory kału matki.
Gdy dziecko zostanie wyjęte z wody, pępowina może się rozerwać lub urwać jeśli jest nieco krótsza niż normalnie.

A czy Ty rodziłaś w wodzie? 🤔

Dodaj komentarz