Istnieje kilka sposobów na poród: jednym z nich jest poród w wodzie. Oto jakie są jego wady i zalety oraz jakie wymagania musisz spełnić, zanim będziesz mogła wejść do wanny porodowej.
Zalety:
– dochodzi do szybszego rozwarcia,
– badania wykazały również, że poród w wodzie jest lepiej tolerowany i średnio potrzeba mniej leków przeciwbólowych,
– mniejsze ryzyko pęknięcia krocza spowodowane rozluźnieniem.
Jak wygląda poród w wodzie?
Najpierw zostanie wykonana lewatywa, aby uniknąć ewentualnego zanieczyszczenia wody kałem. Następnie możesz wejść do wanny porodowej, która jest znacznie większa, a także wyższa. Woda sięga do klatki piersiowej, a wanna jest wystarczająco duża, aby wygodnie się w niej poruszać i obracać. W każdej chwili możesz zająć najwygodniejszą dla siebie pozycję. Temperatura wody to przyjemna temperatura od 32 do 37 stopni Celsjusza. Możesz się w niej zrelaksować i w pełni skoncentrować na oddychaniu.
Ty decydujesz, kiedy wejdziesz do wanny – a także kiedy chcesz ponownie wyjść z wody (chyba, że istnieją medyczne powody, by wyjść z wanny). Istnieją wodoodporne rejestratory do monitorowania dziecka.
Co oznacza poród w wodzie dla Twojego dziecka?
Twoje dziecko, urodzone pod wodą podczas porodu w wodzie, nie będzie oddychać wodą. Zapobiega temu wrodzony odruch nurkowania – gdy twarz zanurzona jest w wodzie, dziecko reaguje odruchowo zamykając tchawicę i „wstrzymując oddech”. Oddycha po raz pierwszy, gdy jego twarz jest w powietrzu. Wcześniej jest zaopatrywany w tlen przez pępowinę i nie musi w ogóle oddychać.
Przejście z ciepła macicy do ciepłą wody wanny porodowej oznacza płynniejsze przejście na światło dzienne dla dziecka, przy mniejszym stresie przy porodzie.
Wymagania dotyczące porodu w wodzie
- ciąża bez powikłań i zagrożenia,
- brak krwawienia oraz infekcji w trakcie ciąży,
Przeciwskazania:
- ciąża bliźniacza,
- ułożenie pośladkowe,
- cukrzyca, zapalenia wątroby typu B i nosiciel wirusa HIV.
Ryzyko porodu w wodzie
Największym ryzykiem związanym z porodem w wodzie są nieprzewidywalne sytuacje awaryjne, które wymagają cięcia cesarskiego, porodu kleszczowego lub porodu z przyssawką. W takich przypadkach czas potrzebny na wyciągnięcie kobiety z wody i przygotowanie niezbędnych do takiej akcji narzędzi może być zbyt długi.
Ze względu na mniejszą odporność skóry podczas długotrwałego przebywania w ciepłej wodzie, mogą wystąpić infekcje skóry.
Istnieje ryzyko dla dziecka, że nie wystąpi odruch nurkowania – co może dotyczyć zwłaszcza dzieci zestresowanych i/lub osłabionych. Następnie dziecko przy pierwszym oddechu wdycha wodę do płuc.
Infekcje u dziecka są możliwe przez drobnoustroje w wodzie lub z flory kału matki.
Gdy dziecko zostanie wyjęte z wody, pępowina może się rozerwać lub urwać jeśli jest nieco krótsza niż normalnie.
A czy Ty rodziłaś w wodzie? 🤔
-
Pakiet Album ciążowy + E-book “Jestem w ciąży”199,00zł z VAT
-
Dziennik ciążowy59,99zł z VAT
-
Ebook “Jestem w ciąży!!”180,00zł z VAT