Czym jest plan porodu?
Kobiety w ciąży lub przyszli rodzice zapisują swoje życzenia dotyczące nadchodzącego porodu w planie porodu. Dostarcza on położnikom i personelowi medycznemu informacji o tym, jak kobieta w ciąży chciałaby być traktowana podczas porodu oraz jakie środki chciałaby (lub nie) podjąć w określonych sytuacjach dla siebie lub swojego dziecka.
Sporządzasz swój plan porodu na piśmie, a następnie przekazujesz go personelowi szpitala. Możesz również przejść przez to krok po kroku z położnymi podczas rozmowy w szpitalu. Niektóre szpitale oferują również formularze do wypełnienia.
Dlaczego plan porodu jest przydatny?
Matki, które rodzą, nie zawsze mogą zawsze jasno wyrażać swoje życzenia wszystkim pracownikom. Jest to jednak ważne, aby kobiety mogły samodzielnie rodzić i otrzymywać leczenie, jakiego pragną. I właśnie po to jest plan porodu. Tutaj możesz zapisać, jakich środków medycznych chcesz lub chcesz uniknąć oraz jak personel medyczny powinien zachowywać się (jeśli to możliwe) podczas porodu.
Narodziny Twojego dziecka to wyjątkowe i bardzo kształtujące doświadczenie. Niemal każda matka ma silne uczucia związane z narodzinami swoich dzieci. Cechuje je radość i szczęście, ale niestety także niepewność, strach czy wyrzuty sumienia. Negatywne skojarzenia z porodem często pojawiają się, gdy kobiety czują, że są na łasce niemożności kontrolowania swojego ciała. Plan porodu ma na celu zapobieganie temu. Pomaga również personelowi medycznemu, ponieważ ma pewność, jak może i powinien postępować w jakich sytuacjach.
Co należy uwzględnić w planie porodu?
W planie porodu możesz wpisać wszystko, co jest dla Ciebie ważne lub nie. Na przykład dla lekarzy ważne jest, aby wiedzieć, czy chcesz pewnych interwencji, takich jak cięcie cesarskie lub znieczulenie zewnątrzoponowe (PDA), czy też chcesz ich uniknąć. Ale możesz również wprowadzić punkty, które przyczyniają się do twojego dobrego samopoczucia, takie jak własna muzyka.
Twój plan porodu może obejmować:
- Kim są/są Twoi towarzysze porodu i jaką rolę odgrywają?
- Czy chcesz, aby Twoi towarzysze podejmowali za Ciebie ważne decyzje?
- Czy powinny być zawsze przy Tobie, czy na przykład wyjść z pokoju przed badaniem pochwy?
- Czy partner powinien towarzyszyć dziecku na badania, jeśli te odbywają się poza salą porodową?
- Czego pragniesz, aby poprawić swoje samopoczucie?
- Dotyczy to na przykład muzyki, przyciemnionych świateł, własnych ubrań.
- Chcesz mieć możliwość poruszania się?
- Chcesz urodzić w basenie porodowym?
- Czy chcesz pewne pomoce porodowe?
- Czy chciałabyś być aktywnie prowadzona, czy wolisz być „zostawiona w spokoju” i słuchać swojego ciała?
- Czy chciałabyś być szczegółowo informowana o każdym kroku, jaki podejmuje położna lub lekarz, czy może Cię to denerwuje i wolałabyś skorzystać z prawa do niewiedzy?
Środki przeciwbólowe:
- Wolisz medycynę naturalną czy konwencjonalną, czy chcesz znieczulenie miejscowe (PDA)?
- Czy chciałabyś być świadoma możliwości zastosowania leków przeciwbólowych, czy wolisz dać znać, jeśli czegoś potrzebujesz?
W trakcie i po porodzie:
- Czy wolisz pęknięcie krocza, czy też lekarze powinni wykonać ukierunkowane nacięcie?
- Chcesz karmić piersią i czy położne powinny Ci pomóc?
- Czy najpierw należy umyć dziecko, czy nie?
- Czy twój partner powinien przeciąć pępowinę?
- Chcesz wykorzystać krew pępowinową?
- Chcesz zobaczyć łożysko?
Cesarskie cięcie
- Czy Twój partner powinien być obecny podczas operacji?
- Czy ty lub twój partner powinniście otrzymać dziecko od razu ?
Dziecko
- Chcesz, aby Twoje dziecko było owinięte w ręczniki, które przyniosłeś ze sobą?
- Czy może mieć smoczek, czy nie?
- Jeśli nie karmisz piersią, czy nadal chcesz dać mu siarę?
- Czy Twoje dziecko powinno otrzymać witaminę K?
Wszystko to są tylko sugestie. Dla każdej kobiety podczas porodu ważne są różne rzeczy, a dla większości z nich te priorytety zmieniają się również w trakcie ciąży. Większość kobiet w ciąży chce porodu jak najbardziej naturalnego, zwłaszcza na początku. W miarę zbliżania się porodu i być może słyszałeś przerażające historie od osób, które znasz, to nastawienie się zmienia. Inni mogą przeczytać książkę lub zająć się specjalną metodą, taką jak hipnoporód, a następnie mieć bardzo jasne wyobrażenie o tym, jak powinien przebiegać ich poród.
-
Pakiet Album ciążowy + E-book “Jestem w ciąży”199,00zł z VAT
-
Dziennik ciążowy59,99zł z VAT
-
Ebook “Jestem w ciąży!!”180,00zł z VAT