Już ze znajomymi czy współpracownikami niełatwo jest sobie poradzić, jeśli są toksyczni.

A co w przypadku, gdy toksyczni są Twoi rodzice?

Toksyczni rodzice to ciągle temat tabu. Nadal pokutuje myślenie, że nadużycia wobec dzieci zdarzają się jedynie w rodzinach patologicznych czy niepełnych. Jednak błędy wychowawcze popełnia każdy rodzic.

Idealne dzieciństwo nie istnieje – bo nie ma ludzi idealnych.

Podobnie, jak my, nasi rodzice są tylko ludźmi, mają mnóstwo własnych problemów i generalnie robią, co mogą w ramach swoich możliwości i zasobów.

Większość rodziców robi wszystko, aby wychować zdrowe i szczęśliwe dzieci.

Większość dzieci z kolei znosi okazjonalne wybuchy złości dopóki jako przeciwwagę otrzymuje dużo miłości i zrozumienia.

Jest niestety wielu rodziców, których negatywne zachowania w sposób stały i dominujący wpływają na życie dziecka pozostawiając je z problemami emocjonalnymi w dorosłym życiu.

Rodzice mają różne standardy, ale nawet jeśli Twoje dzieciństwo było wystarczająco dobre, i tak możesz czuć, że jest ono dla Ciebie źródłem pewnych niedostatków w dorosłym życiu.

Pamiętaj jedno – NIE urodziłaś się nieszczęśliwa, nie lubiąca siebie, z uczuciem bycia nie na miejscu, brakiem wiary w siebie, uczucie lęku lub przygnębienia.

Te trudne uczucia i emocje są odpowiedzią na to, co działo się w Twoim dzieciństwie, stanowią sens, jaki nadałaś swoim doświadczeniom, kiedy byłaś dzieckiem.

Twoje wspomnienia zostały wtedy zapisane i od tego czasu kształtują i wpływają na Twoje życie.

Jeśli:

– relacja z rodzicami, lub jednym z rodziców jest dla Ciebie źródłem niepokoju, powinności, złości czy poczucia winy, nawet jeśli Twoi rodzice nie są obecni w Twoim życiu, a nawet jeśli już nie żyją,

– w kontakcie z nimi przestajesz działać w zgodzie ze sobą,

– nie jesteś ze sobą uczciwa w relacji z rodzicami,

to najprawdopodobniej oznacza, że Wasza relacja jest toksyczna

PAMIĘTAJ:

– Niezależnie od tego czy rodzic jest świadomy swoich toksycznych zachowań, czy nie, emocjonalny i psychiczny ból u dziecka sięga daleko w jego dorosłe życie.

– Dzieci zawsze dorastają, myśląc, że ich rodzina jest typowa i normalna. Często, mijają lata, zanim zdadzą sobie sprawę, jaka naprawdę była i jest ich relacja z rodzicami.

– Dziecko zawsze jest ofiarą, nigdy sprawcą dysfunkcyjnych zachowań rodziców.

– Co by się nie działo, dziecko zawsze uważa, że rodzice są ok. Dzieje się to jego kosztem.

– Toksyczni rodzice programują w dzieciach mechanizmy, które później uruchamiają żeby zaspokoić własne potrzeby.

– Dzieci są narzędziem, dzięki któremu dysfunkcyjny rodzic czuje się lepiej sam ze sobą.

Autorka: Zuzanna Kuhl

– terapeutka, coach, mentorka

Specjalizuje się w pracy z dorosłymi dziećmi dysfunkcyjnych rodziców. Prowadzi sesje indywidualne i warsztaty bazujące na odbudowie poczucia własnej wartości.
Twórczyni społeczności skupiającej w tej chwili na Instagramie ponad
15000 osób zainteresowanych rozwojem w tych sferach: @toksyczni.rodzice i
@surviving.toxic.parents