Jak najszybciej po urodzeniu dziecka i uzyskaniu niemieckiego aktu urodzenia należy dokonać transkrypcji niemieckiego aktu (umiejscowienia go w polskich księgach stanu cywilnego). Można tego dokonać za pośrednictwem Działu Prawnego Konsulatu albo bezpośrednio w Polsce w Urzędzie Stanu Cywilnego ( np. wysyłając do mamy, siostry czy teściowej).
Opłata konsularna wynosi 50 EUR (wraz z wysłaniem dokumentu do domu drogą pocztową.

Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Wniosek o każdy paszport składa się wyłącznie po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu. Termin rezerwuje się wyłącznie przez Internet na stronie wybranego Konsulatu.
W Niemczech wniosek o dokument paszportowy można złożyć w konsulatach w Kolonii, Hamburgu, Monachium lub wydziale konsularnym ambasady
w Berlinie.

Potrzebne dokumenty:
– odpis polskiego aktu urodzenia
– fotografia biometryczna dziecka
– dokumenty tożsamości rodziców (ważnymi: dokument, w którym 4 miesiące po zawarciu związku małżeńskiego i zmianie nazwiska widnieje panieńskie nazwisko matki jest nieważny),
– wniosek – wypełniany na miejscu lub do pobrania na stronie konsulatu.



Przy złożeniu wniosku o paszport biometryczny (5-letni), dziecku zostanie nadany bezpłatnie numer PESEL (opłata za paszport: 35 EUR). Obecność
dziecka poniżej 5-tego roku życia przy składaniu wniosku o paszport nie jest konieczna. Czas oczekiwania na paszport biometryczny to około 2 miesiące.
Można wnioskować o paszport tymczasowy dla dziecka na czas oczekiwania. Dopłata wynosi 15 EUR. Paszport tymczasowy może być gotowy tego samego dnia (uwaga, przy odbiorze w czasie krótszym niż 3 dni obowiązuje dopłata 30 EUR za tryb pilny).

Obecnie w czasie Korony paszport może zostać wysłany pod podany adres. Dzięki temu nie musimy jechać po raz drugi po odbiór.

Jeśli dziecko jest niemowlęciem poniżej pierwszego roku życia i nie ma jeszcze polskiego aktu urodzenia, a paszport jest pilnie potrzebny: w takich wypadkach wystawia się pierwszy paszport tymczasowy na podstawie niemieckiego aktu urodzenia (Geburtsurkunde). Opłata wynosi 30 EUR.
Wystawienie paszportu tymczasowego bez polskiego aktu urodzenia ma charakter wyjątkowy, dotyczy wyłącznie kilkumiesięcznych niemowląt w nagłych sytuacjach. Wystawienie paszportu, jeśli nie istnieje jeszcze polski akt urodzenia, nie jest możliwe.



Dodaj komentarz