Inaczej zwany “czopem Kristellera” i pojawia się on już na samym początku wraz ze wzrostem progesteronu w organizmie ciężarnej kobiety.
Jest to gęsta (galaretowata) wydzielina, która znajduje się w kanale szyjki macicy i jest tam od samego początku ciąży aż do jej rozwiązania.

Czop śluzowy szczelnie zamyka szyjkę macicy (z tego powodu bywa też nazywany korkiem śluzowym). Jego najważniejszą funkcją jest ochrona jamy macicy przed wniknięciem drobnoustrojów, które mogłyby przedostać się do niej ze środowiska zewnętrznego i wywołać infekcję groźną dla zdrowia lub życia płodu.

Kiedy czop śluzowy odchodzi ( wypada)?

W większości przypadków ma to miejsce na kilka dni przed spodziewanym terminem rozwiązania. To wczesny objaw przygotowywania się organizmu do wydania dziecka na świat. Odejście czopu śluzowego jest spowodowane rozluźnieniem się mięśni narządów rodnych. Pamiętaj, że nie jest to powód do nerwów. Zdarza się, że czop odchodzi nawet kilka tygodni przed planowanym terminem porodu.

Wiele kobiet nie wie dokładnie kiedy i czy w ogóle czop już odszedł. Jednak są o takie, które to zjawisko zaobserwowały.

Jak wygląda?

Jest to wydzielina z szyjki macicy, tylko zdecydowanie bardziej gęsta i zbita – najczęściej ma galaretowatą konsystencję. Poza tym jest mętny, lepki i bezwonny. Może mieć różne zabarwienie:

  • kremowe lub lekko żółte,
  • lekko różowe,
  • brunatne lub brązowe.


Czop śluzowy wypchnięty w całości ma kształt kanału szyjki macicy – jest cienki i podłużny. Niekiedy kobieta może zaobserwować na bieliźnie gęstą śluzową kulkę o wielkości nakrętki od butelki. Często zdarza się, że czop nie odchodzi w całości. Ma on wówczas postać galaretowatej wydzieliny, która również może być przezroczysta, kremowa, różowa lub brunatna.

Czy udało Ci się zaobserwować odejście czopu śluzowego? 🤔

Dodaj komentarz