Zachodząc w ciążę nie musimy rezygnować z aktywności fizycznej, wręcz przeciwnie wpływa ona bardzo pozytywnie na nas jak i na maluszka rozwijającego się w naszym łonie.

Korzyści dla mamy:
– poprawia wydolność układu oddechowego
– zmniejsza problemy z zaparciami
– zwiększa przepływ krwi przez macicę i łożysko
– skraca czas porodu jak i połogu
– poprawia krążenie krwi i pracę serca
– zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej

Korzyści dla maluszka:
– większy przepływ krwi ma pozytywny wpływ na dziecko i ciążę
– dzieci rodzą się silniejsze i zdrowsze


WAŻNE!
Pamiętajcie aby zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym czy nie widzi przeciwwskazań. Jeśli ciąża jest zagrożona lub pojawiają się komplikacje  powinniśmy zrezygnować z aktywności dla dobra własnego, a w szczególności dziecka.


Pierwszy trymestr jest to okres, w którym powinniśmy ograniczyć aktywność do minimum. Jest wysokie ryzyko poronienia dlatego starajmy się nie przeciążać naszego organizmu.

Jakie ćwiczenia możemy wykonywać w ciąży?

Żadna aktywność nie jest zabroniona jeśli mama ma tylko na nie ochotę i nie przeciąża się.
Spacery, joga, aerobik, jogging, basen czy ćwiczenia oddechowe są wskazane. Unikamy sportów ekstremalnych oraz tych które grożą upadkiem np. jazda konna, narty, podnoszenie ciężarów.

Pamiętajcie aby wasze ćwiczenia nie były częstsze niż 3 razy w tygodniu i tętno nie przekraczało 140 uderzeń na minutę. Zawsze miejcie przy sobie wodę i w razie zmęczenia natychmiast usiądź.

Tak więc niezależnie czy ćwiczyłaś przed ciążą czy też nie, zawsze możesz wprowadzić ruch w swoje życie i tym samym poprawić swoje zdrowie.

Dodaj komentarz