Każda kobieta to osobliwy świat, pełen rozmaitych doświadczeń, emocji, kompromisów, zachwytów i trosk, nieustannych przemian i niespełnionych nadziei. To bogactwo przeżyć wpływa na całokształt kobiecych postaw i zachowań. Wiele z tych postaw jest bardzo wartościowych i pożądanych inne zaś, mogą być źródłem niezadowolenia. Aby dokonać koniecznych zmian w życiu i pozbyć się tego, co mocno uwiera i przeszkadza nie wystarczy tylko diagnoza i identyfikacja. Na tym etapie bowiem wiele kobiet poprzestaje, znalazłszy w sobie braki, wady i ograniczające przekonania- zatrzymują się w miejscu. Nie przynosi to żadnego pożytku, potęguje jedynie frustrację i niezadowolenie. Dzieje się tak dlatego, że cała uwaga jest stale skupiona na tym, czego nie chcą, na przekonaniach typu: nie jestem dość dobra, ciągle popełniam błędy, nie zasługuję na to czy na tamto lub nie potrafię czegoś zrobić. To zawieszenie i tkwienie w martwym punkcie powoduje, że nic się nie zmienia.

Doświadczenia mojej wieloletniej coachingowej pracy z kobietami potwierdzają, że nieraz muszą minąć długie lata, aż dana osoba zdecyduje się podjąć konkretne działania w kierunku upragnionych zmian. Do tego jednak, by podążać za tym co nas uszczęśliwia, potrzebna jest głęboka refleksja a niejednokrotnie duża doza odwagi. Zmiany często wymuszają konieczność zweryfikowania dotychczasowego sposobu myślenia i zachowania. Warto zdać sobie sprawę z tego, że nic nie zrobi się samo i że to, w jaki sposób myślę i działam, doprowadziło mnie do miejsca, w jakim obecnie się znajduję.  A kontynuując to dalej, będę nadal tworzyć podobne sytuacje i doświadczenia w moim życiu.

Wniosek zatem nasuwa się sam, że realna zmiana wymaga naszego wysiłku, czasu i zaangażowania. Do tego, by wprowadzić zmiany w swoim życiu, potrzebne jest praktyczne, codzienne działanie, bez zbędnego teoretyzowania i oporu. Po prostu trzeba robić to, co przybliża do osiągnięcia upragnionego celu.

Na przykład, jeśli jesteś niezorganizowana, a nie chcesz taka być, to zacznij szukać odpowiedniego dla siebie sposobu nauczenia się lepszej organizacji i wykrzesywania większej ochoty do działania. Na początek przyglądaj się jak to robią inni. Może we własnym otoczeniu znajdziesz odpowiednią osobę, od której możesz się tego nauczyć. Słuchaj opinii i wskazówek kobiet, które sobie z podobnym problemem poradziły. Znajdź codziennie czas, by zrobić coś pożądanego dla siebie, bo tak się tworzy nowy nawyk.  Od naukowców przecież wiemy, że należy daną czynność powtarzać wiele razy, aż w końcu mózg uzna ją za ważną i przyjmie ją za pewnik warty uwagi. W ten sposób uczymy się wszystkich umiejętności: języków obcych, radzenia sobie ze złością, pracy pod presją, mycia zębów a nawet sznurowania butów.

W ten sam sposób dobrych lub złych nawyków uczą się również nasze dzieci. Powtarzając codziennie dziesiątki słów i aktywności, słuchając różnych komunikatów, obserwując postawy i zachowania rodziców i innych osób, stają się ludźmi o określonym sposobie działania. Dlatego tak ważne jest, by do dzieci kierować pozytywne komunikaty i budujące postawy, które przyczynią się do ich właściwego rozwoju. Tutaj właśnie stoi szczególne wyzwanie dla kobiet, które zdecydowały się na macierzyństwo. To ono stawia przed każdą mamą wysokie wymagania, by jak najlepiej ułożyć świat małego człowieka, tak by mógł on cudownie się rozwijać. Zatem warto pamiętać o dużej odpowiedzialności jaką mamy wobec własnych dzieci. Nie należy również być w tym miejscu zbyt krytyczną dla siebie, jeśli dotąd się to nie udawało. Zawsze jest dobry czas by rozpocząć zmiany i zaprzestać robić to, co uważamy za nieodpowiednie.

W procesie przeprowadzania zmian bardzo pomocne jest myślenie ukierunkowane na szukanie rozwiązań zamiast skupiania się na problemie. Wtedy bowiem otwiera się nasz umysł na poszukiwanie nowych idei i pomysłów. Tutaj właśnie coaching rozwoju osobistego ma najlepsze zastosowanie. Coach, w sposób dostosowany do indywidualnych preferencji łagodnie przeprowadza przez proces zmian, tak by wesprzeć daną osobę w osiąganiu upragnionych celów. Począwszy od akceptacji, uczy nowych umiejętności zarządzania emocjami, radzenia sobie ze złością i stresem. Pomaga uporać się z ograniczającymi przekonaniami i schematami działania. Motywuje do ciągłego rozwoju i korzystania z zasobów i talentów. Wszystko to po to, by pomóc zmienić jakość życia na lepszą. Te zachodzące zmiany to realne korzyści, z których również czerpią partnerzy i dzieci. Często te zmiany przekładają się na polepszenie sytuacji finansowej. Nic w tym dziwnego, bo świadoma i pewna siebie kobieta, znająca swoją wartość, sięga po więcej.

Wiele moich klientek to obecnie kobiety sukcesu. Te konkretne zmiany, które wpłynęły na polepszenie ich życia, są dla mnie inspiracją do dalszej pracy, do pomocy kolejnym osobom w uzyskaniu tego, czego pragną i potrzebują.

Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by pracować nad sobą i zmieniać swój świat. To nie takie trudne jak myślisz. Działaj. Masz jedno życie, o które warto dbać, a szczególnie wtedy, gdy stajesz się przewodniczką małego człowieka.

Wspaniałych sukcesów dla każdej z Was.
Z wyrazami uznania,
Kamila Samson.

Autorka: Kamila Samson

Coach rozwoju osobistego, specjalista ds. rodziny, trenerka kontroli złości.