Weihnachtsmarkt – Jarmark Bożonarodzeniowy

Na sam dźwięk tych wyrazów serduszko się raduje. Oznacza to tylko jedno – Święta Bożego Narodzenia nadchodzą dużymi krokami. Każdy odlicza już dni do wyjazdu do Polski, do rodziny (ja także, już nie mogę się doczekać !!). W tym roku jadę do Polski z dodatkowym bagażem … szczeniaczkiem ! 🙂 (mam nadzieję, że podróż przebiegnie bezproblemowo).

Zanim jednak spakujemy nasze walizki i udamy się w podróż do najbliższych, warto pooglądać i poświętować to, co niemiecka kultura dla nas przygotowała, czyli …. Jarmarki Bożonarodzeniowe ! 🙂 Można je znaleźć w niemalże każdym większym i mniejszym mieście, które przyciągają przechodniów zapachem grzanego wina i atmosferą świąteczną (chociaż Bratwurst i frytki bez problemu można tam także znaleźć! 🙂

Poniżej przedstawiam wam listę z (według mnie) ciekawymi Jarmarkami, które koniecznie należy odwiedzić:

1. Königlicher Weihnachtsmarkt auf der Burg Hohenzollern

Jarmark Bożonarodzeniowy w zamku ? Dlaczego nie !? Piękne dekoracje, oświetlenie, nastrój i niezapomniane wrażenia ! Można tam nie tylko zakupić prezenty. Jarmark zachęca także od kulinarnej strony.

Dodatkowe informacje o godzinach otwarcia i cenniku w linku poniżej: https://tportal.toubiz.de/zollernalbkreis/event/detail/432149/2018-12-07?tt=ma01rf9lt0nkiursuia7kjtsl0

2. Dresdner Striezelmarkt

Drezno jest znane przede wszystkim z bożonarodzeniowej strucli z bakaliami lub marcepanem (Christstollen). Poza tym Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie jest jednym z najstarszych jarmarków w Niemczech.

3. Weihnachtsmarkt & Weihnachtswald

Ten Jarmark w Dolnej Saksonii (Niedersachsen) w Goslar zachwyci każdego ! Poza około 80 “chatkami” można tutaj poczuć (dosłownie POCZUĆ!) magię świąt ! Dlaczego ? Znajduje się tutaj Weihnachtswald, czyli las Bożonarodzeniowy z ponad 50 choinkami ! 🙂

Dodatkowe informacje w linku: https://www.weihnachtswald.de/aktuelles

https://www.instagram.com/p/BcknHw2Fx0j/?utm_source=ig_embed

4. Weihnachtsmarkt in der Ravennaschlucht, Hochschwarzwald

Jarmark Bożonarodzeniowy stosunkowo młody, ale również ciekawy ! Znajduje się on w Hochschwarzwald (Baden-Württemberg). Dlaczego znalazł się na mojej liście ? Jarmark ten znajduje się pod wiaduktem, przez który regularnie przejeżdżają pociągi ! Szczególnie, gdy leży śnieg, nabiera on dodatkowego uroku 🙂

5. Nürnberger Christkindlesmarkt

Jednym z najbardziej znanych jarmarków,  TEN jest jeden z najpopularniejszych. Drewniane domki z typowymi czerwono-białymi dachami przyciągają odwiedzających kulinarnymi specjałami i grzanym winem (der Glühwein). Oryginalne  Nürnberger Lebkuchen  (pierniczki) und „Zwetschgenmännle“ z suszonych śliwek są prawdziwym hitem.

6. Berlin: Weihnachtsmarkt an der Gedächtniskirche

W Berlinie znajduje się ponad 80 (!!) Jarmarków Bożonarodzeniowych, ale to właśnie ten jarmark jest odwiedzany przez ponad milion (!) osób. Jarmark znajduje się tuż przy centrach handlowych (an der Einkaufsmeile Kurfürstendamm) i oferuje oczywiście grzane wino, pierniczki i ozdoby bożonarodzeniowe.

7. Köln: Weihnachtsmarkt am Dom

Najpopularniejszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Niemczech znajdujący się dookoła Katedry w Kolonii. Ze względu na dużą powierzchnię i na imponującą scenerię słynnej katedry, rynek przyciąga każdego roku ponad 4 milionów (!) odwiedzających. Wielu turystów przyjeżdża także z krajów sąsiadujących (Belgia, Francja, Holandia).

8. München: Christkindlmarkt

Pierwszy Jarmark Bożonarodzeniowy powstał w Monachium już w 1642 roku. Poza jedzeniem, grzanym winem i ozdobami można kupić elementy i figurki do zbudowania szopki a nawet odbywają się licytacje. Ze względu na popularny “Krampuslauf” odwiedza jarmark około milion osób.

https://www.instagram.com/p/BONJy3bgaiL/

9. Frankfurt am Main: Weihnachtsmarkt Römerberg

Jeden z najstarszych i największych niemieckich jarmarków, zapoczątkowany już w 14 wieku. Na jarmarku serwuje się oczywiście jedzenie i wino grzane (mit Äppelwoi), a także zabawki dla dzieci, dekoracje świąteczne i słodycze. Około 200 stoisk odwiedza 2,6 miliona osób.

10. Dortmund: Weihnachtsmarkt Hansaplatz

Dortmund przyciąga odwiedzających na Jarmark Bożonarodzeniowy największą na świecie choinką. Ma ona 45 metrów wysokości, zdobi ją 40 tys. lampek i jest postawiona w obrębie 300 stoisk. Kulinarnym hitem są tutaj: Bratwurst, gofry i grzane wino.

https://www.instagram.com/p/Bq4zbNOBNey/

11. Erfurter Weihnachtsmarkt

Od ponad 1200 lat Erfurt cieszy się przepięknym Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. Co jest tam takiego szczególnego ? Szopka z (Uwaga!) figurami o wielkości dorosłego człowieka i die Weihnachtspyramide, która ma 12 metrów wysokości.

https://www.instagram.com/p/Bc7dPUMFdi_/

To wszystko co dla was przygotowałam 🙂 Przeczytałam tak dużo informacji na temat Jarmarków, że nie mogłam się zdecydować, który jest ten “najlepszy” i dlatego taż tą decyzję zostawiam wam ! Każdy z Jarmarków przygotował coś specjalnego, np.  w Kassel na Jarmarku można zjechać 70 metrową zjeżdżalnią z prędkością do 40 km/h, w Hamburgu lata prawdziwy Święty Mikołaj, w Stuttgart są koncerty  i lodowisko, w Heidelbergu są drewniane figury i karuzele, w Ulm jest szopka z żywymi zwierzętami a w Solingen artyści sprzedają swoje dzieła.

Czym was jeszcze zaskakują Jarmarki Bożonarodzeniowe ? Czekam na wasze wrażenia ! 🙂

Wspaniałego czasu spędzonego na Jarmarkach !

Patrycja 🙂

Quelle

https://www.t-online.de/leben/reisen/deutschland/id_82785768/die-zehn-populaersten-weihnachtsmaerkte-in-deutschland.html

https://www.der.com/reisewelten/staedtereisen/weihnachtsmaerkte-deutschland

https://www.travelbook.de/ziele/staedte/gemuetliche-weihnachtsmaerkte-in-deutschland

https://tportal.toubiz.de/zollernalbkreis/event/detail/432149/2018-12-07?tt=ma01rf9lt0nkiursuia7kjtsl0

https://www.weihnachtswald.de/aktuelles

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz