Tradycja „Sternsinger” opiera się na biblijnej opowieści o Trzech Królach, którzy podążając za Gwiazdą Betlejemską przybyli z darami do stajenki z narodzonym Jezusem Chrystusem. Udokumentowane przekazy mówią o wprowadzeniu zwyczaju „Sternsinger” w połowie XVI wieku przez uczniów klasztorów i chórzystów. Inne źródła mówią o jeszcze wcześniejszym zdarzeniu – przewiezieniu w 1164 roku do Kolonii relikwii czczonych jako szczątki Trzech Króli.

Według tradycji sięgającej początków XVI wieku wędrowali z gwiazdą w okresie od Świąt Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli (6 stycznia).

Według polskiej tradycji, kolędnicy (szczególnie dzieci) chodzą od domu w czasie Bożego Narodzenia śpiewając kolędy i składając życzenia. Każdy dom odwdzięcza się kolędnikom słodkościami lub pieniędzmi. A jak jest w Niemczech?

W Niemczech natomiast, kolędowanie jest organizowane głównie przez parafie katolickie. Od lat wierni oczekują dzieci pukających do drzwi ich domów w okolicach święta Trzech Króli, śpiewających kolędy i zbierających datki dla swoich rówieśników w ubogich krajach. Kolędującym dzieciom i młodzieży towarzyszą często dorośli – podczas tych wizyt śpiewane są kolędy, odmawia się modlitwę bądź recytuje wiersze.

Obecnie kolędowanie w Niemczech określane jest mianem „Aktion Dreikönigsingen” i jest to największa na świecie zorganizowana akcja pomocy, realizowana przez dzieci dla dzieci. Od 2003 r. została ona (wraz z nazwą i logo) objęta ochroną praw autorskich. Pierwsza akcja odbyła się już w 1959 roku w 100 parafiach i zebrano łącznie 90 tys. DM. Od 1961 r. do jej organizowania włączył się Bund der Deutschen Katholischen Jugend (BDKJ). Akcja rozwinęła się tak bardzo, że w 2005 roku zebrano 47 mln Euro, a w 2019 aż 52,4 mln Euro!!! Środki te były przeznaczone na projekty w zakresie edukacji, zdrowia, wyżywienia i integracji społecznej.

Kolędnicy są przyjmowani także u kanclerzy w Urzędzie Kanclerskim, a także członków rządu federalnego, ministrów, premierów niektórych krajów związkowych i burmistrzów miast. W 2004 r. kolędnicy zostali wyróżnieni Międzynarodową Nagrodą Pokoju Westfalskiego (Internationaler Preis des Westfällischen Friedens).

W 2015 roku kolędowanie zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO Niemiec.

Hasło akcji w 2023 roku to: „Kinder stärken, Kinder schützen – in Indonesien und weltweit“

Quelle:

https://www.sternsinger.de/sternsingen/

https://iz.poznan.pl/publikacje/serwis/tradycje-kolednicze-w-niemczech-i-aktion-dreiknigsingen

https://www.dw.com/pl/niemcy-mali-kol%C4%99dnicy-zbieraj%C4%85-dla-potrzebuj%C4%85cych/a-36992629

Zajrzyj do sklepu i wybierz e-booka dla siebie!

Dodaj komentarz