Zarówno „pellen” jak i „schälen” oznacza – obierać. Jaka jest w takim razie różnica w użyciu tych dwóch czasowników?

Różnica pomiędzy „pellen“ i „schälen” jest często uwarunkowana regionalnie. „pellen” używa się najczęściej na północy Niemiec (ten czasownik pochodzi z łaciny: pellis).

Jeśli chodzi np. o ziemniaki:

– gdy obieramy surowe ziemniaki, mówimy: schälen
– gdy obieramy ugotowane ziemniaki, mówimy: pellen

Tak jak wspomniałam powyżej, często jest to uwarunkowane regionalnie. W Austrii na przykład mówi się o obieraniu gotowanych ziemniaków: schälen 😊 ponieważ czasownik „pellen” nie jest tam tak często używany, jak w Niemczech.

Często mówi się, że:

– jeśli używamy np. noża, lub obieraczki powinniśmy użyć czasownika: schälen
– jeśli obieramy palcami (np. mandarynkę) wtedy powinniśmy użyć czasownika: pellen

Ta teoria sprawdza się jednak po części, ponieważ ugotowane ziemniaki także obieramy nożem 😊

Rozróżnienie nie zależy od użytego środka pomocniczego, ale od przyczepności powłoki. Jeśli można go łatwo oderwać od owoca/warzywa, mówi się o „pellen”, przynajmniej tutaj w północnych Niemczech. Jeśli jednak utknie i trzeba go odciąć, nazywamy to „schälen”.

A więc surowe jabłka będziemy „schälen”, natomiast pieczone jabłka „pellen”. Na północy Niemiec często jest używane „pellen“, kiedy mówimy o obieraniu wszystkich owoców (pomimo, że definicja mówi co innego – tutaj znowu trafiamy na regionalizm). Na przykład, jeśli mówimy o obieraniu banana, najczęściej używa się słowa „schälen”, mimo że nie potrzebujemy do jego obrania noża. Nawet jeśli wpiszemy w google: Banene pellen, wyskakuje propozycja „Meintest du:banane schälen” 😊

Tak samo, jeśli mówimy o jajkach. Powinno się użyć przy obieraniu jajek czasownika „pellen”, jednak wiele Niemców swobodnie używa „schälen”.

Ciekawostka: jak nam np. po opalaniu się schodzi skóra, mówi się na północy Niemiec o „Pellen der Haut”, natomiast na południu o „Schälen” 😊

Podsumowanie:

„pellen“ jest używane najczęściej na północy Niemiec, dlatego często użycie tego czasownika jest uwarunkowane regionalnie. Najczęściej kierujemy się zasadą, czy używamy przy tym palców (pellen), czy obieramy nożem, lub obieraczką (schälen). Ale tak jak czytaliśmy w powyższych przykładach, ta zasada nie sprawdza się na 100% .

Ciekawostka:

Zapytałam kilku Niemców o tą różnicę i otrzymałam odpowiedź: nie ma różnicy 😊

Dodaj komentarz