1. Biała kiełbasa swoją nazwę zawdzięcza jasnej cielęcinie, z której się głównie składa. Ponieważ biała kiełbasa jest tylko gotowana, bez wcześniejszego peklowania lub wędzenia, jasna cielęcina zachowuje swój charakterystyczny białawy kolor.
  2. Każda masarnia ma swój dobrze strzeżony sekretny przepis – strzeżony patentami (o które nie raz walczy się w sądzie!).
  3. Biała kiełbasa jest bardzo słynna: według legendy została wynaleziona w Rosenmontag (ostatni poniedziałek karnawału) 22 lutego 1857 roku w monachijskiej karczmie „Zum ewigen Licht” na Marienplatz. Wtedy rzeźnik Sepp Moser rzekomo pomylił się w liczeniu jelit owczych/baranich potrzebnych do swoich kiełbas wykonanych z cielęciny i dlatego postanowił nadziać mięso do jelit wieprzowych. Ponieważ jednak były one znacznie twardsze niż delikatne jelita baranie, gospodarz obawiał się, że kiełbaski mogą pęknąć w gorącej patelni. Starannie więc parzył świeże kiełbaski w gorącej wodzie i umieszczał je w glinianej wazie na stołach gospody. Gościom tak spodobała się nowa kreacja, że Moser nadal produkował w ten sposób swoje kiełbasy cielęce.
  4. Biała kiełbasa szybko się rozprzestrzeniła i jest obecnie integralną częścią życia w Monachium.
  5. Tak zapoczątkowało się bawarskie prawo, które mówi, że białej kiełbasie nie wolno słyszeć bicia dzwonów o dwunastej. Ponieważ w czasach Seppa Mosera nie było lodówek, a kiełbasa szybko się psuła, zawsze powinna być podawana świeżo przygotowana. Kiełbaskę trzeba było kupować w miarę możliwości rano i jeść przed południowym upałem.
  6. W XIX wieku kiełbasa biała była bardzo cenna: zawierała cielęcinę i wieprzowinę, pietruszkę, cytrynę, gałkę muszkatołową, imbir, kardamon i cebulę.
  7. Oprócz przypraw i boczku kiełbasa musi składać się w co najmniej 51 procent z drobno posiekanej cielęciny, a także z gotowanej głowy cielęcej, boczku ze schabu, białek jaj i soli kuchennej.
  8. Delikatnych kiełbas nie wolno doprowadzać do wrzenia podczas podgrzewania, ponieważ wtedy skóra pęknie i mięso wydostanie się z jelita. Kiełbaskę gotuje się w temperaturze 75 stopni.
  9. Dziś Weißwurst je się o każdej porze dnia, ale nadal zajmuje szczególne miejsce rano.
  10. Zgodnie z tradycją, nigdy nie zamawia się 1 czy 2 sztuk kiełbaski. Większość miłośników gotowanej kiełbasy uważa, że trzy do czterech kawałków to odpowiednia ilość, aby móc się nasycić.
  11. Nie tylko ważne jest KIEDY je się kiełbaskę, ale też JAK się ją je. Jak prawidłowo jeść kiełbasę, od dawna toczą się gorące dyskusje. W każdym razie jest spożywany bez skóry. Bawarczycy spierają się też o to, czy kiełbaska powinna być „gezuzelt”, czyli wyssana, czy rozcięta wzdłuż.

Quelle:
https://www.planet-wissen.de/kultur/brauchtum/bayerische_traditionen/bayern-weisswuerste-100.html
https://www.cooknsoul.de/essen-und-trinken/zubereitung-und-praxis/weisswurst/

Zajrzyj do sklepu i wybierz e-booka dla siebie!

Dodaj komentarz