1. Ma powierzchnię 375 ha i jest największym parkiem w Europie (a także jeden z największych na świecie – jest nawet większy od Central Park w Nowym Jorku!).
 2. Leży nad rzeką Izarą.
 3. Założony w 1789 roku – elektor Karl Theodor zlecił utworzenie publicznego parku nad Izarą. Miał on oferować wojsku odpoczynek, ale został otwarty w 1792 roku jako park dla mieszkańców.
 4. Parkowi nadano nazwę „Ogród Angielski”, ponieważ nie został zaplanowany jako drobiazgowo zaprojektowany francuski ogród barokowy, ale w stylu angielskiego parku krajobrazowego (które Friedrich Ludwig von Sckell wykorzystał jako wzór podczas projektowania terenu).
 5. Park podzielony jest na ruchliwą część południową i dość spokojną część północną.
 6. Znajduje się tam też herbaciarnia (Japanisches Teehaus), założona w 1972 roku- stoi na sztucznej wyspie w Schwabinger Bach – odbywają się tutaj ceremonie picia herbaty.
 7. W ogrodzie znajduje się także kopia greckiej świątyni Monopteros, zbudowana w 1836 roku przez Lea von Klenzego – skąd można pooglądać piękną panoramę Monachium.
 8. W ogrodzie znajduje się także chińska wieża, która ma 25 metrów wysokości i została zaprojektowana w 1789 roku. Spłonęła już kilkakrotnie, ale za każdym razem została odbudowana na podstawie oryginału.
 9. Za Chińską Wieżą znajduje się Rumfordschlössl, klasycystyczna budowla z 1791 roku. Dziś służy jako miejsce spotkań młodych ludzi z naturą i kulturą.
 10. Tuż obok znajduje się dziecięca karuzela w stylu Biedermeier dla najmłodszych z bryczkami, wozami, saniami i 20 rzeźbionymi w drewnie zwierzątkami.
 11. W parku odbywa się wiele imprez.
 12. Englischer Garten to także raj dla sportowców – 78 km tras do biegania, czy jazdy rowerem, linoskoczkowie rozciągają liny między drzewami, ludzie grają w piłkę, a nawet surfują! (surfować można na Eisbach, jest to lewy dopływ Izary – surfują tutaj ludzie z całego świata).
 13. W ogrodzie znajduje się także jezioro (Kleinhesseloher See) – nie wolno tam pływać, ale można wypożyczyć sobie łódkę, albo posiedzieć nad brzegiem – gdzie leży jeden z ulubionych ogródków piwnych Seehaus.
 14. Można spotkać tam ludzi uprawiających yogę i sztuki walki, a także spotkać osoby jeżdżące konno.
 15. W letnie weekendy w północnym Ogrodzie Angielskim regularnie występują aktorzy amatorzy.

Dodaj komentarz