Od momentu zajścia w ciążę i przez cały okres jej trwania jesteście objęte ochroną przed zwolnieniem. Dotyczy ona wszystkich kobiet zatrudnionych, a także uczących się. Niestety nie dotyczy kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą i studentek. Nie możecie zostać zwolnione również podczas okresu próbnego. W przypadku umów o pracę na czas określony, ochrona macierzyństwa obowiązuje wyłącznie na czas trwania umowy. W chwili zakończenia umowy kończy się okres ochronny.

Ustawa o ochronie macierzyństwa (das Mutterschutzgesetz) jest uznawana, jeżeli pracodawca wie o ciąży w momencie wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli pracodawca nie wie o ciąży, macie prawo zgłosić ciążę do dwóch tygodni po otrzymaniu wypowiedzenia. Powoduje to wsteczne działanie ochrony stanowiska pracy.

Pamiętajcie, nigdy nie zgadzajcie się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Jeśli podpiszecie takowy dokument, pomimo ciąży będziecie zwolnione, ponieważ zgoda była obustronna. W takim wypadku tracicie wszystkie pomoce i dodatki należące się osobie zatrudnionej. W przypadku nieprzestrzegania przepisów zawsze możecie zgłosić się do rady zakładowej. Gdy wasz pracodawca bankrutuje lub zamyka działalność ochrona wygasa, tak jak niestety w momencie poronienia.

Jeśli szukacie większej ilości informacji zapraszamy do naszego E-booka ⬇⬇⬇

Dodaj komentarz