Jak zbudować poprawnie zdanie w języku niemieckim ? Czy są na to odpowiednie reguły ? Na co trzeba zwrócić uwagę ?

Wiele osób boryka się z problemami związanymi z budową zdania w języku niemieckim. Sugerujemy się tym, że w innych językach jest łatwiej, jak byśmy nie zbudowali zdania to będzie poprawnie, a w niemieckim – same problemy. Otóż okazuje się, że w języku niemieckim także mamy różne możliwości, ale należy pamiętac o kilku ważnych zasadach.

Najłatwiejszym sposobem jest zacząć od podmiotu (ich, du, das Haus, die Mutter), następnie odmienić  czasownik (machen, arbeiten, lernen, kochen) i dodać pozostałą część zdania (am Montag, gerne, schnell), czyli krótko mówiąc:

podmiot + orzeczenie + ….

Np. Ich wohne in Polen. // Ich bin Lehrerin. // Er heißt Filip.

Powyższy sposób jest najprostszym sposobem, ale nie jedynym !  Jeżeli w zdaniu chcemy „wyostrzyć”, bardziej zaakcentować jakąś informację, wtedy możemy ją postawić na początku zdania (w języku polskim także mamy różne możliwości, dla przykładu:

Idę do teatru wieczorem. -> Do teatru idę wieczorem. -> Wieczorem idę do teatru.)

W języku niemieckim mamy bardzo podobną sytuację, ALE musimy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy:

ORZECZENIE STOI ZAWSZE NA DRUGIM MIEJSCU !!! (w języku polskim orzeczenie jest ruchome i nie ma stałego miejsca w zdaniu)

A co się stanie, jeżeli zaczniemy zdanie od orzeczenia ? Wtedy utworzymy pytanie, które w tłumaczeniu polskim zaczynamy od “czy” (budowa pytań znajduje się w poniższym filmiku)

A teraz mam dla was krótkie zadanie: Ułóż z poniższych wyrazów wszystkie możliwe warianty zdań oznajmujących według wzoru:

auf den Sportplatz – gleich – die Kinder – gehen

1) Die Kinder gehen gleich auf den Sportplatz.

2) Auf den Sportplatz gehen die Kinder gleich.

3) Gleich gehen die Kinder auf den Sportplatz.

A teraz zadanie dla was:

1.  aufstehen – um 7 Uhr – ich – meistens

2. machen – im Internet – gerne – ich – Einkäufe

3. suchen – im Zentrum der Stadt – wir – eine Wohnung

4. am Terrasse – trinken – ich – gerne – Kaffee

5. Ich – ein belegtes Brot – essen – zum Frühstück

Czekam na wasze odpowiedzi w komentarzu 🙂 Powodzenia !

Jeden komentarz

1. 1) Ich stehe meistens um 7 Uhr auf .
    2) Ich mache gerne im Internet Einkäufe.
    3)Wir suchen eine Wohnung in Zentrum der Stadt
    4)Ich trinke gerne Kaffee am Terrasse.
    5)Ich esse ein belegtes Brot zum Frühstück.

Kasia