Münster – miasto położone w landzie Nadrenia Północna-Westfalia. Miasto zostało założone w roku 793 przez Karola Wielkiego. W czasie II Wojny Światowej zostało zniszczone niemalże w 90%. Ze względu na port w Münster, miasto zaliczane jest do miast hanzeatyckiego.

Münster jest odwiedzane rocznie przez ok 5 mln turystów. Jest także miastem studenckim (55 tys. studentów, co czyni je zarazem jednym z 10 miast studenckich w Niemczech. Ze względu na dużą ilość studentów jest bardzo dobrze rozwinięte życie towarzyskie (knajpy, bary, restauracje).

Po przyjeździe do Münster pierwszą rzeczą, którą się zauważa to …. rowery ! Tutaj wszyscy jeżdżą na rowerze (die Fahrradstadt). Oblicza się, że w Münster jest niemalże 2 razy więcej rowerów, niż mieszkańców. Jazda na rowerze w garniturze, w sukience (długiej !!), ze zwierzętami, w słońce i w deszcz – żaden problem ! Podobno nie ma złej pogody na sport, jest tylko złe ubranie – i to chyba mieszkańcy Münster wzięli sobie mocno do serca ? Parki są podzielone na chodniki dla pieszych i dla rowerów (nie zwróciłam uwagi w innych miastach, ale wydaje mi się że Münster ma najlepiej przystosowane miasto dla rowerzystów). Przy dworcu głównym (der Hauptbahnhof) znajdują się specjalne stojaki na rowery (nawet piętrowe). Chyba nie trzeba dużo mówić, że jadąc do Münster, fajnie jest mieć ze sobą rower ?

Centrum, pomimo zniszczeń powojennych, powstało na wzór czasów przedwojennych. Składa się ono z wielu (bardzo wielu) krótkich i wąskich uliczek, przy których znajdują się sklepy, restauracje i banki, fryzjerzy i kosmetyczki. Mieszkając we Frankfurcie, byłam przyzwyczajona do jednej długiej ulicy handlowej w centrum (Zeil), natomiast tutaj nie raz przeszłam 3 razy przez tą samą uliczkę ?

W Münster znajduje się bardzo dużo klasztorów i kościołów (nie bez powodu powstała nazwa miasta: das Münster – katedra) – dwa najważniejsze z nich to St.-Paulus-Dom i  Lambertikirche.

Miasto jest też bardzo rozwinięte kulturowo: teatry, kina (open-air-kino), muzea, orkiestry i chóry – nadają Münster atrakcyjności.

Münster leży nad jeziorem (der Aasee) i jest to cudowne miejsce na spacery, pikniki, spotkania z przyjaciółmi i oczywiście na jazdę rowerem. Można tam także popływać rowerkiem wodnym i malutkimi łódkami. Warto dodać, że Münster jest bardzo „zielonym miastem”. Wszędzie znajdują się parki ?

Ciekawostka: Münster ma swoją hejnalistkę ! (die Türmerin). Gra ona codziennie (poza wtorkiem) od 21 do 24 co pół godziny. Hejnalistkę (Martje Saljé) można usłyszeć z 75 metrów z wieży kościoła  St. Lamberti.

W Münster i okolicy znajduje się także wiele zamków. Tak jak powyżej wspomniałam, świetnym pomysłem jest wziąć ze sobą rower – dzięki temu można zwiedzić całe miasto i okolicę ? więcej informacji odnośnie zamków znajdziecie tutaj: https://www.stadt-muenster.de/tourismus/sehenswertes/schloesser-und-burgen.html

Ogromną atrakcją dla dzieci i dorosłych z pewnością będzie „Allwetterzoo Münster”. Więcej informacji znajdziemy w linku: https://www.stadt-muenster.de/tourismus/sehenswertes/allwetterzoo.html

Miasto organizuje także wiele atrakcji dla wszystkich mieszkańców, jak np. biegi, zawody, festiwale, projekty z myślą o dzieciach i wiele innych atrakcji. Zanim się wybierzecie do Münster, dobrze jest zerknąć, co akurat w tym czasie jest organizowane w mieście ?

Najważniejsze zabytki:

  • Stary Ratusz z tzw. Salą Pokoju (Friedenssaal)
  • Bazar Kupców – Prinzipalmarkt, wąski, długi plac w samym centrum miasta ze średniowiecznym zarysem. Otoczony jest kamienicami z charakterystycznymi szczytami i arkadami. Przy placu stoi też ratusz i kościół św. Lamberta (St. Lamberti). Prinzipalmarkt jest swoistą galerią handlową i jednym z najbardziej ulubionych przez Niemców miejsc w całym kraju.
  • Katedra św. Pawła (St. Paulus)
  • kościół św. Lamberta – Lambertikirche
  • pałac książąt-biskupów – Fürstbischöfliches Schloss
  • dwór rodziny Erbdroste – Erbdrostenhof.

Pozdrawiam,

Patrycja 🙂

PS. Co jeszcze jest, waszym zdaniem, ciekawego w Münster ? Następnym razem chętnie zobaczę 🙂

Quelle:

https://www.muenster.de/tourismus.html

https://de.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCnster#Kultur_und_Sehensw%C3%BCrdigkeiten

Dodaj komentarz