1.Jak się przygotowywałaś do egzaminu Telc na poziomie B1?

Ukończyłam kurs językowy w Szkole Językowej Inlingua, a wcześniej uczyłam się już z Patrycją i to ona również przygotowywała mnie do egzaminu.

2. Jak wygląda egzamin?

Egzamin odbywał się w mojej szkole językowej. Na miejscu musieliśmy być 30 min wcześniej przed wyznaczoną godziną egzaminu. Musieliśmy mieć ze sobą dowód osobisty, ołówek, temperówkę, gumkę (egzamin pisze się ołówkiem!).

Przed egzaminem rzeczy oddaliśmy do szatni, a telefony i smartwatche do wyznaczonego pojemnika. 

Egzamin składa się z części pisemnej (Hören 25 min , Lesen 45 min und Schreiben – Brief 30 min) oraz części ustnej (przedstawienie się, opis obrazka plus pytania zazwyczaj w temacie nawiązującym do obrazka, dialog na dany temat z drugim wyznaczonym przez prowadzącego partnerem). Miedzy częścią pisemną i ustną jest przerwa. Podczas przerwy można skorzystać z toalety, ale nie można korzystać z urządzeń, typu telefon czy tablet. Te są oddawane dopiero po części ustnej, czyli po całym zakończonym egzaminem. 

2. Z jakich części się składa egzamin?

1. Część pisemna 

a. Hören 25 min – 20 pytań

b. Lesen 45 min  – 25pytań 

c. Schreiben 30 min do wyboru 1 z 2 listów w których musimy zawrzeć 4 wyznaczone podpunkty – w moim przypadku obie możliwości były listami do koleżanki. 

2. Część ustna 

a. przedstawienie się – również musimy zawrzeć wyznaczone punkty – ja dostałam po tej części pytanie czy posiadam czas wolny przy swoich obowiązkach i co w nim robię. A wcześniej jakie usługi oferuje/wykonuje jako kosmetolog. 

b. opis obrazka plus pytanie w tematyce nawiązującej do obrazka – ja miałam kobietę i mężczyznę siedzących w restauracji – do tej części dostałam pytanie czy lubię wychodzić do restauracji i jakie jest moje ulubione polskie danie. 

c. Dialog z drugą osobą – u nas był to dialog o przygotowaniu się do egzaminu z niemieckiego i musieliśmy zawrzeć wyznaczone punkty: kiedy, gdzie, jak często, jakie materiały potrzebujemy. 

Do tej części pary były wybierane z listy: pierwsza i ostatnia osoba z listy była parą. 

3. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Myślę, że istotna jest koncentracja na poszczególnych zadaniach, a także słuchanie poleceń prowadzących, by nie zostać zdyskwalifikowanym – u nas w grupie był taki przypadek (jedna osoba za szybko otworzyła arkusz z listem, nie czekając aż zakończy się wcześniejsza część egzaminu).

Zdaj egzamin ustny B1 i B2 bez stresu!

Sprawdź e-booki, które Ci w tym pomogą:

Dodaj komentarz