Hallo ! Hallo ! Sylwester już minął, a ja ciągle wracam wspomnieniami do tych chwil. Dlaczego ? Bo miałam okazję zwiedzić przepiękne, przewspaniałe miasto -> Hamburg.

Zacznę może od informacji ogólnych. Hamburg leży w północnych Niemczech i jest drugim (tuż po Berlinie)  pod względem wielkości miastem (ok. 1,8 mln mieszkańców). Wolne miasto i zarazem niemiecki kraj związkowy o pow. 755 km².  Przez Hamburg przepływa rzeka – Łaba (die Elbe), a znajdujący się tam największy port morski w kraju ma ok. 140 mln ton przeładunku (!!!). W roku 2011 Hamburg otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

Komunikacja w Hamburgu jest bardzo dobra. Praktycznie wszędzie można dojechać metrem (die U-Bahn), szybką koleją miejską (die S-Bahn), busami – w których można także wypożyczać książki (der Bus) i pociągami (der Zug).  Miasto jest największym węzłem kolejowym w północnych Niemczech.  Co było zaskakujące ? Że 31.12. cena biletu całodziennego (die Tageskarte) była droższa niż 1.01. Z tego co się dowiedziałam, z każdym nowym rokiem cena biletu rośnie. Podobało mi się także, że gdzieniegdzie przy sygnalizacji świetlnej pojawiały się sekundy, kiedy pojawi się zielone światło (we Frankfurcie tego nie widziałam, chyba że coś przegapiłam).  W Hamburgu znajduje się także lotnisko (der Flughafen). Jest to największe lotnisko w północnych Niemczech, z którego usług korzysta ok 13 mln osób rocznie. Przez Hamburg przechodzą także drogi w kierunku Skandynawii.

25 % powierzchni Hamburga zajmuje przyroda. Znajduje się tu wiele parków i akwenów wodnych. Zespół parkowy Planten un Blomen znajduje się w centrum Hamburga niedaleko starych wałów obronnych. W skład zespołu parkowego zalicza się ogród botaniczny (der Botanische Garten), ogród japoński (der Japanische Garten), der Rosengarten, das Teehaus usw. Wyjątkowe są tam tzw. Wasserspiele i koncerty wodno-świetlne w wybudowanej tam fontannie (farbige Wasserlichtkonzerte).  W zimie natomiast znajduje się tam największe lodowisko w Niemczech. Park miejski (der Stadtpark) zaprasza do odpoczynku już od 1914 roku.  Można tam grać w minigolfa, uprawiać sporty wodne, grać w szachy na świeżym powietrzu. W lecie odbywają się tam koncerty. Znajduje się tam także planetarium.  Der Jenischpark zalicza się do najbardziej znanych parków w Hamburgu. Jego powierzchnia zajmuje (UWAGA) 42 hektary (!!!), z czego 8 ha jest objętych ochroną (das Naturschutzgebiet). Znajdują się tam także 3 muzea: das Jenisch-Haus, das Ernst-Barlach-Haus das Eduard Bargheer-Museum. Park leży także w pobliżu rzeki Łaba.

W Hamburgu można także odpocząć na plaży. Rzeka Łaba oferuje kilometrowe plaże, gdzie można się opalać, odpoczywać i oglądać przepływające statki.

Wartym zobaczenia miejscem jest także Alster. Jest to rzeka przepływająca przez Hamburg (prawy dopływ Łaby), tworząca dwa jeziora.  Istnieje także możliwość popływać najstarszym niemieckim parowcem “St. Georg” z roku 1876 (das Dampfschiff), nazywany także “die historische Alsterrundfahrt” (historyczna przejażdżka po Alster).

Miejscem, którego nie można ominąć zwiedzając Hamburg jest oczywiście port (der Hafen). Znajduje się tam wiele restauracji, barów i sklepików z pamiątkami (Uwaga ! Magnes na lodówkę jest w granicach 4-5 Euro ! 🙂 ) Jest to największy port w Niemczech i 3 co do wielkości port w Europie. Oprócz importu towarów, jest to także miejsce przemysłu naftowego. Są tam także budowane statki (kiedy ja zwiedzałam port, był akurat budowany jacht dla osoby z Dubaju). Port jest także atrakcją turystyczną, dlatego odbywa się tam wiele rejsów. Data założenia portu sięga 7 maja 1189 roku. Dzień ten obchodzą mieszkańcy Hamburga wielodniową uroczystością.

Omówiliśmy już informacje ogólne, komunikację i przyrodę. Teraz czas na zabytki i miejsca które warto zobaczyć ! 🙂 Czego nie można ominąć będąc w Hamburgu ? Postaram się opisać w poniższych punktach:

 • Nikolaikirche – Mahnmal St. Nikolai – do II Wojny Światowej był jednym z ważniejszych kościołów w Hamburgu. Dzisiaj pozostały jedynie ruiny z wieżą ok. 147,3m. 1 września 2005 zainstalowano w wieży windę i urządzono na wysokości 75,3 m punkt widokowy.
 • Hauptkirche Sankt Michaelis (tzw. Michel) – jeden z najważniejszych kościołów w Hamburgu. W jego historii musiał być  2 razy odbudowywany. Szczególnie imponujące są nawa i pięć organów, sklepiona piwnica i bajeczny widok z wieży kościoła.
 • Dialog im Dunkeln – jest to muzeum, w którym możemy dowiedzieć się, co odczuwa i jak radzi sobie w życiu codziennym osoba niewidoma. Przed wejściem dostajemy białą laskę, i wchodzimy do kompletnie zaciemnionego pomieszczenia (uwierzcie na słowo, kompletnie NIC nie widać). Idziemy za głosem przewodnika, odczuwamy podmuchy wiatru, zapachy. Możemy nawet zamówić coś w barze, ale jak sprawdzić, czy barman wydał nam odpowiednią ilość pieniędzy ? Na prawdę polecam, chociażby dlatego, żeby docenić to, co się ma 🙂
 • die HafenCity – jest to teren byłej wyspy Grasbrook, który znajdował się u bram miasta aż do początku XIX wieku. Od 2008 roku został uznany za dzielnicę Hamburga. Jest otoczony rzeką i kanałami. Do 2020 roku zapewni miejsce pracy dla 45 000 osób. Jest to obecnie największy miejski projekt rozwoju miejskiego w Europie.
 • Die St. Pauli-Landungsbrücken  wraz ze stacją metra, stacją S-Bahn i autobusami tworzą węzeł komunikacyjny w Hamburgu. Od 2003 roku jest objęty ochroną zabytków (der Denkmalschutz). Jest to także duża atrakcja turystyczna, ponieważ można oglądać port, Łabę i Elbphilharmonie.
 • die Elbphilharmonie – budynek położony w HafenCity. Jest to nowoczesna filharmonia, z wieloma salami koncertowymi, hotelem i restauracją. Nowoczesna konstrukcja przypomina żagle lub fale wody. Z budynku rozlega się widok na cały Hamburg.
 • das Chilehaus – budynek wybudowany w latach 1922-1924. Budynek jest jednym z pierwszych wysokich budynków w Hamburgu o powierzchni do dziesięciu pięter na powierzchni 5950 m², a jego wschodni kraniec przypomina dziób statku. Budynek został wpisany od 2015 roku na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO (zum UNESCO-Weltkulturerbe).
 • Hamburger Speicherstadt to największy na świecie historyczny kompleks magazynowy położony w porcie w Hamburgu. Od roku 1991 jest objęty ochroną zabytków. Został zbudowany w latach 1883-1927, a od 2015 roku został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Obecnie znajdują się tam m.in. muzea.
 • Miniatur Wunderland – największa makieta modelarstwa kolejowego na świecie. Bardzo polecam ! Wspaniała atrakcja i dla dużych i dla małych turystów. 1040 lokomotyw, 280 jeżdżących samochodzików, miliony ludzików, co 15 min można oglądać makiety po ciemku (są zapalone światełka).  Do teraz można obejrzeć: Włochy, Szwajcarię, Niemcy,  Austrię, Skandynawię i lotnisko i USA. Powstają już kolejne państwa. Coś niesamowitego 🙂 Bilety dobrze jest zarezerwować wcześniej. Muzeum otwarte jest najczęściej do godziny 22-24.
 • Alter Elbtunnel – został otwarty od 1911 roku i ma 426,5 m długości. Od 2003 roku jest obiektem zabytkowym, a od 2011 został wyróżniony tytułem Historisches Wahrzeichen der Ingenieurbaukunst w Niemczech. Piesi i rowerzyści mogą bezpłatnie korzystać z tunelu o każdej porze dnia i nocy. Od czasu do czasu odbywają się tam wystawy.
 • Cmentarz Ohlsdorf – nie jest to może przyjemne miejsce do zwiedzania, ale  jest po Chicago drugim co do wielkości cmentarzem na świecie (405 hektarów !!). Znajduje się tam ok 17 km ścieżek.

Poza tym, warto dodać, że w Hamburgu znajduję się także ZOO, wiele szkół i uniwersytetów, Elbschifffahrtsmuseum, możliwość popływania statkiem i całe mnóstwo sklepów !  Po mieście kursują busy (die Stadtrundfahrt), dzięki którym możemy w 90 minut zwiedzić całe miasto (z przewodnikiem, koszt 16 euro). Polecam ten sposób zwiedzania, ponieważ Hamburg jest dużym miastem, i potrzeba dużo czasu żeby samemu wszystko zwiedzić 🙂

A wy, czy byliście już w Hamburgu ? A może tam mieszkacie ? Co jeszcze, według was, jest warte zobaczenia ? Ja zakochałam się w tym mieście ! Jak tylko się ociepli, wrócę tam na kolejne zwiedzanie ! 🙂

PS. Czy der Hauptbahnhof zawsze jest tak zatłoczony ? 🙂

Pozdrawiam serdecznie,

Patrycja

www.selected-cards.de                                                                                                www.wikipedia.de                                                                                                                www.dialog-in-hamburg.de                                                                                     www.hamburg.de

zdjęcia pochodzą z mojej własnej galerii 🙂 

8 komentarzy

 1. Witam.
  Od 9ciu lat mieszkam w Hamburgu i mimo deszczowej aury, zachwyca mnie on niezmiennie. Warto zobaczyć Rathaus i Weihnachtsmarkt przed Bożym Narodzeniem. Niebiesko oświetlony port na Cruise Days, pokazy lotu ptaków w Wildpark Schwarze Berge, mogłabym jeszcze wiele wymieniać..
  P.S. Stadtpark i Planten un Blomen to dwa różne miejsca, sygnalizacja świetlna z sekundami jest również we Wrocławiu. Tam również widziałam piękniejsze grające fontanny.
  Cieszę się, że Ci się tu spodobało i zamierzasz wrócić ?
  P.S.2 Po czym poznać, że w Hamburgu jest lato?
  – pada ciepły deszcz ?
  Pozdrawiam!

  Klara
 2. HBF jest zawsze zatłoczony i przepiękny. Bywam w Hamburgu, planuję przeprowadzkę tam jeszcze w tym roku.
  Następnym razem polecam wstać wcześnie w niedzielę i pojechać na fishmarkt na st. Pauli.
  Kawałek dalej na reperbahn jest pomnik the beatels, na wprost pubu w którym zaczynała się ich kariera.
  Dla wielbicieli historii neuengamme jakieś 30km od centrum HH.
  Pozdrawiam

  Emm
  1. Czytałam na temat tego targu, on jest chyba otwarty od 5 rano do 9.30 ? Przyjechałam niestety w niedzielę w nocy i tylko na 3 dni. Następnym razem bardzo chętnie zobaczę ! O The Beatles nie słyszałam, ale bardzo dziękuję za dodatkowe informacje. W lecie wybieram się jeszcze raz ! 🙂

   Patrycja Pula

Dodaj komentarz