Jak się przygotowywałaś do egzaminu Telc na poziomie B2?

Do egzaminu przygotowywała mnie Patrycja. Cała moja nauka bazowała na materiałach od niej. W międzyczasie chodziłam jeszcze na kurs jednak tam była nauka niemieckiego, bardzo mało robiliśmy testów.

Jak wygląda egzamin?

Egzamin odbywał się w academia aarau w Aarau w Szwajcarii. Egzamin był podzielony na 2 części pisemną i ustną. Na początek część formalna, wypełnienie formularza i karty odpowiedzi, wpisanie również numeru testu. Trwało to 10 minut, następnie zaczął się egzamin – część pisemna i Sprachbausteine 90 minut, następnie słuchanie 20 minut, a na końcu pisanie 30 minut. Potem była 15-minutowa przerwa. Po przerwie odbył się egzamin ustny. Mieliśmy 20 minut do przygotowania się i zrobienia notatek. Poleceń zadania nie można zabrać ze sobą. Zabieramy tylko i wyłącznie notatki. Zadanie pierwsze: trzeba było o czymś opowiedzieć spośród podanych tematów – ja opowiadałam o podróży, moja partnerka również wybrała ten sam temat. Trzeba zadać pytanie 1-2 odnośnie prezentacji partnerki. Zadanie drugie: był to tekst, który trzeba przeczytać i z partnerem przeprowadzić dyskusję na temat tekstu. Na koniec egzaminator poprosił nas abyśmy powiedziały jak jest w naszych krajach, jak wygląda ślub w ojczystym kraju – miałam tekst o ślubie bez gości, gdzie jest tylko para młoda urzędnik i fotograf.  

Zadanie trzecie: musiałyśmy razem zaplanować wspólną podróż do kraju niemieckojęzycznego, w którym obecnie nie przebywamy. Musiałyśmy ustalić kraj, do jakiego się udać, nasz cel podróży oraz środki transportu.

Zadanie pierwsze powinni trwać do 2 minut, a zadanie drugie i trzecie powinno trwać po około 5 minut.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Uważam, że na dialog – musi to być wyraźny dialog i dyskusja, nie może być tak że jedna osoba mówi, a druga tylko zatwierdza.

 

Zajrzyj do sklepu i wybierz e-booka dla siebie!

Dodaj komentarz