Hameln leży w północnych Niemczech w Dolnej Saksonii (Niedersachsen) nad rzeką Wezerą (liegt an der Weser) i liczy ponad 57 tys. Mieszkańców. Miasto jest znane dzięki Braciom Grimm, którzy opisali legendę o Fleciście z Hameln – die Sage vom Rattenfänger von Hameln – (czyli o

historii, w której miasto miało problemy z plagą szczurów, a jeden ochotnik – muzyk, zdecydował się wyprowadzić szczury z miasta grając na magicznym flecie, które następnie utopiły się w rzece. Gdy po wykonanej pracy odmówiono muzykowi zapłaty, spotkały mieszkańców niemiłe konsekwencje. Dla zainteresowanych wklejam link ?

https://www.youtube.com/watch?v=qsRJ06DKELs

Hameln leży w północnych Niemczech w Dolnej Saksonii (Niedersachsen) nad rzeką Wezerą (liegt an der Weser) i liczy ponad 57 tys. Mieszkańców. Miasto jest znane dzięki Braciom Grimm, którzy opisali legendę o Fleciście z Hameln – die Sage vom Rattenfänger von Hameln – (czyli o historii, w której miasto miało problemy z plagą szczurów, a jeden ochotnik – muzyk, zdecydował się wyprowadzić szczury z miasta grając na magicznym flecie, które następnie utopiły się w rzece. Gdy po wykonanej pracy odmówiono muzykowi zapłaty, spotkały mieszkańców niemiłe konsekwencje. Dla zainteresowanych wklejam link ?

https://www.youtube.com/watch?v=qsRJ06DKELs

Wystrój miasta jest świetnie połączony z legendą o Fleciście – pojedyncze kostki w chodniku są zamienione na kwadraciki z obrazkiem szczura – jest ich ponad 300 ! („Rattenspur”) , na wystawach sklepowych także są umieszczone figurki albo obrazki szczurów.

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem

Miasto organizuje także zwiedzanie miasta z przewodnikiem.

https://www.hameln.de/de/entdecken-erleben/stadtfuehrungen/ohne-anmeldung/mit-dem-rattenfaenger/

<- Pan jest przebrany za flecistę (identycznie jak w legendzie) i z pełnym zaangażowaniem oprowadza turystów przez miasto. Zwiedzanie jest o 17.30 (ja byłam 1.06. i był okropny upał, dlatego 17.30 jest świetną porą na zwiedzanie) i kosztuje 10 euro od osoby. Poza tym są organizowane nocne zwiedzania, grupy dla dzieci i wiele innych.

https://www.hameln.de/de/entdecken-erleben/stadtfuehrungen/ohne-anmeldung/mit-dem-rattenfaenger/

Atrakcje

– Rattenfängerhaus – obecnie jest tam restauracja, zgodnie z legendą, przez tą uliczkę (Bungelosenstraße) opuściło miasto 130 dzieci 26.06.1284 roku.

– Haspelmath- und Pulverturm – jest to mur i wieże, mające historyczne znaczenie związane z Napoleonem I

– Hochzeitshaus – budynek budowany w latach 1610-1617, ma 43 m wysokości i jest zbudowany z piaskowca. Na budynku znajdują się dzwony, które biją o 9.35 (Rattenfängerlied) i 11.35 (Weserlied). Pod dzwonami znajdują się „drzwiczki”, które otwierają się o 13.05, 15.35 i 17.35 i pokazuje się tam figurka „Flecisty z Hameln”, która kręci się i tańczy.

– Marktkirche St. Nicolai – znajduje się tuż obok Hochzeitshaus, jest to najstarsza budowla, pochodząca z 12 wieku. Zwiedzanie jest możliwe od kwietnia do października i w grudniu od 12 do 16 (zwiedzanie wieży jest także możliwe -> www.marktkirche-hameln.de )

– Leisthaus – jest to muzeum, wraz z Rattenfänger-Theater

– Museum Hameln – poza stałymi eksponatami do oglądania, związanymi z legendą, można także pooglądać wystawy czasowe (die Sonderausstellung) np. „James Bond” (od czerwca 2019)

– Rattenfänger-brunnen – jest to fontanna, z figurą przedstawiającą flecistę, który uprowadza dzieci z miasta

– Münster St. Bonifatius – katedra z kryptą i chórem, otwarta codziennie 9-18 (kwiecień-październik) i 10-17 (listopad – marzec). www.muenster-hameln.de

Dodatkowe atrakcje

Miasto organizuje wiele atrakcji w postaci sztuk teatralnych, musical „rats” i wiele innych opowiadającym dzieciom (i nie tylko!) w bardzo obrazkowy sposób (kolorowe kostiumy, instrumenty, muzyka, tańce) legendę o Fleciście z Hameln.

www.musical-rats.de

www.rattenfaenger-hameln.de

Część przedstawień jest także bezpłatna.

Dodatkową atrakcją jest możliwość rejsu statkiem (das Schiff) po rzece Wezera, pływaniem kajakiem (der/das Kajak), rewerkiem wodnym czy pontonem (das Schlauchboot).

Dodatkowo jest możliwość wypożyczenia kładów, Segway i ROWERÓW. Dlaczego napisałam ostatni wyraz dużymi literami ? Bo w okolicy miasta jest przepięknie ! Jest wiele przepięknych zamków (z tego co ja policzyłam jest ich 7 !). Mi niestety nie udało się ich zwiedzić, ponieważ na wycieczkę pojechałam z moim psem, a niestety żaden bus nie dojeżdżał do zamku. W jednym z nich spała podobno „Śpiąca królewna” ! ?

Poza stałymi punktami zwiedzania, można także trafić na różne dodatkowe atrakcje, takie jak koncerty czy jarmarki. Ja akurat miałam szczęście, bo był organizowany dzień dziecka i było dużo koncertów oraz gier i zabaw dla dzieci.

W okolicy znajduje się także park linowy (Kletterwald im Klüt), a także dużą atrakcją dla dzieci może być die Glasmanufaktur.

Nocleg

Jeżeli chodzi o hotele czy pensjonaty, każdy znajdzie coś dla siebie. Ja byłam jeden dzień i to w 100% wystarczyło. 2 dni jest super dla osób, które mogą rowerami pozwiedzać okolicę i oczywiście zamki. Na każdym kroku można znaleźć informacje dla rowerzystów z wyznaczonym kierunkiem jazdy i ilością kilometrów do przejechania.

Dojazd

Miasto posiada dworzec kolejowy i świetną komunikację miejską, dlatego dojazd samochodem nie jest konieczny.

PS.

Na początku wycieczki polecam udać się do biura informacji turystycznej, lub „Reisezentrum” na dworcu kolejowym i wziąć broszurki dotyczące miasta. To ułatwia zwiedzanie. Poza tym, przy pięknej pogodzie miasto ma mało „zacienionych” miejsc, dlatego dobrze wziąć nakrycie głowy i kremy z filtrem.

Pozdrawiam serdecznie,

Patrycja

PS. Zdjecia pochodzą z prywatnej galerii.

Dodaj komentarz