Wypadanie włosów po ciąży jest jednym z najczęściej spotykanych przyczyn wypadania włosów. Okres ciąży wpływa bardzo korzystnie na nasz wygląd. Włosy stają się lśniące, gęste, ale tuż po porodzie nasz organizm przechodzi hormonalną rewolucję, która powoduje wypadanie włosów.

Włosy u większości kobiet w czasie ciąży stają się gęstsze, mocniejsze, szybciej rosną a przede wszystkim przestają wypadać. Dzieje się tak dlatego że jest to efekt intensywnego wzrostu poziomu estrogenów powodujących przedłużenie fazy anagenu, tj. wzrostu włosa. Po porodzie stężenie estrogenów spada. Mieszki włosowe przechodzą w fazę telogenu (spoczynku włosa)- fazę wypadanie włosa. Wypadanie włosów po porodzie jest naturalnym procesem pod warunkiem, że trwa do 7 miesięcy od narodzin dziecka.

Przyczyn, które wywołują  łysienie telogenowe jest wiele:

  • poród,
  • stres,
  • wysoka gorączka,
  • przyjmowanie niektórych leków

Łysienie telogenowe jest rodzajem łysienia niebliznowaciejącego, oznacza to, że mieszki włosów nie ulegają uszkodzeniu. Pojawia się ono ok. 3-6 miesięcy po zadziałaniu czynnika wyzwalającego. Pacjenci obserwują w tym czasie intensywne wypadanie włosów oraz przerzedzenia. Przy rozpoznaniu problemu bardzo ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem, wykonanie badania trichoskopowego oraz postawienie diagnozy.

Warto przyjrzeć się swojej diecie, którą wiele zabieganych mam zaniedbuje. W diecie powinny pojawić się produkty bogate w składniki witaminy z grupy B, biotynę, witaminę A, E i C oraz aminokwasy. Bardzo dobry wpływ na włosy mają także miedź, krzem, siarka, magnez, żelazo, cynk i nienasycone kwasy tłuszczowe. Niedobory ferrytyny i żelaza wpływają na kondycję włosów i dlatego warto wykonać podstawowe badania. Ferrytyna
„ magazyn żelaza” odgrywa bardzo ważną rolę we wzroście włosa, dlatego że odpowiada za grubość włosa, wpływa na podziały komórkowe w mieszku włosowym oraz ma wpływ na kondycję łodygi.

Podstawowe badania, które warto wykonać:

  • Morfologia,
  • Żelazo,
  • Ferrytyna,
  • OB.,
  • Wit D3, B12,
  • TSH (ft3, ft4, antyTPO, antyTG)

Jak powinniśmy radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów po ciąży?

Wiele osób mających problem z  wypadaniem włosów boi się czesać i myć włosy. Oczywiście nie należy tak robić, gdyż  w ten sposób nie zatrzymamy wypadania włosów. Nie powinno się dopuszczać do stanu silnego przetłuszczania się skóry głowy, dlatego że wtedy wypadanie włosów nasila się.  Wskazane jest mycie dobrym szamponem, zawierającym składniki aktywne przeznaczonym do włosów wypadających. Podczas mycia szamponem wskazane jest delikatne masowanie skóry głowy przez kilka minut. Dzięki temu składniki aktywne mają czas wniknąć do mieszka włosowego i cebulki włosa. Należy pamiętać  o delikatnym czesaniu bez nadmiernego szarpania i ciągnięcia. 

Warto rozważyć wizytę u doświadczonego Trychologa, który podczas konsultacji  i badaniu skóry głowy pomoże określić przyczynę oraz zaproponuje terapię.

Autorka: mgr Monika Podsiad

Specjalista trycholog, właściciel Studio Zdrowych Włosów

Jestem mamą dwójki dzieci- Natalii i Wiktorii.  Zawodowo jestem trychologiem i Fryzjerem  Stylistą. Prowadzę swoją działalności gospodarczą Studio Zdrowych Włosów. Z trychologią związana jestem od 2014 roku. Wtedy ukończyłam swoje pierwsze szkolenia trychologiczne i postanowiłam że oprócz mojej pierwszej pasji jaka jest fryzjerstwo będę zajmować się nową dziedziną – trychologią. Podnoszę swoje kwalifikacje na licznych szkoleniach, kongresach i konferencjach trychologicznych.  Posiadam specjalistyczną wiedzę z zakresu diagnostyki skóry głowy i doboru produktu kosmetycznego do potrzeb klienta. Dzięki praktyce, nabytej wiedzy i umiejętności, a także nowoczesnemu sprzętowi mogę przeprowadzić kompleksowe zabiegi na skórze głowy i włosach. Na podstawie otrzymanych wyników analizuję schorzenie i  przedstawiam przebieg dalszej terapii. Prowadzę również konsultacje on-line.

.

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz