Czy wiesz, że sposób uczenia się i to, co Cię otacza ma wpływ na efektywną naukę? Ostatnio czytam wiele książek dotyczących nauczania i uczenia się i chciałabym podzielić się z Wami pewnym badaniem przeprowadzonym przez naukowców. A mianowicie, temat: WIELOZADANIOWOŚĆ. Ile razy uczyłaś/eś się z telefonem w ręku, włączonym radiem czy telewizorem, z zeszytem w ręku, a myślami gdzie indziej? Czy myślisz, że włączony telewizor, ale wyciszone dźwięki nie odwracają Twojej uwagi? Muszę Cię rozczarować. Poniżej odpunktuję Wam, co sądzą o tym naukowcy, prowadzący badania na ten temat od lat:

– Pashler „ludzie mają zaskakująco poważne ograniczenia umiejętności równoczesnego wykonywania pewnych procesów poznawczych, które z obliczeniowego punktu widzenia wydają się całkowicie trafne”
– współcześni młodzi ludzie wychowani wśród elektroniki, mają bardziej rozwiniętą wielozadaniowość, niż starsze pokolenie
– studenci deklarujący częstą wielozadaniowość mieli niższą średnią ocen od tych, którzy nie angażowali się regularnie w wielozadaniowość
– jeżeli ktoś wykonuje wiele zadań jednocześnie, potrzebuje więcej czasu na wykonanie tej głównej, zamierzonej
– w warunkach wielozadaniowości potrzeba więcej czasu na czytanie (efekty uczenia się są zbliżone do uczniów skupionych na jednym zadaniu)
– wpływ wielozadaniowości na uczenie się jest znacznie większy, kiedy mamy ograniczony czas na naukę
– u niektórych wielozadaniowość hamuje proces uczenia się
– po przeprowadzonych badaniach, studenci używający telefonów komórkowych na zajęciach uczyli się mniej skutecznie
– Willingham „zapamiętujemy to, o czym myślimy” – zatem każdy ma lepsze osiągnięcia, gdy koncentruje się na jednym zadaniu na raz

Czyli podsumowując: skupiamy się na jednej czynności. Nie musisz się uczyć niemieckiego godzinami. Ucz się 20 minut dziennie, ale efektywnie! Odłóż wszystko na bok, co Ciebie rozprasza, skup się na nauce, a potem wróć do swoich obowiązków i przyjemności – przyniesie Ci to większe efekty, niż robienie wszystkiego na raz ?

Czy masz takie same zdanie w tej sprawie, czy może masz inne doświadczenia?

Źródło: edukacja i uczenie się – 16 największych mitów – Jeffrey D. Holmes