?Czy wiesz, że większość odniesionych sukcesów zależy od Twojego nastawienia? Jeżeli mówisz: niemiecki jest za trudny, i tak się go nie nauczę, jestem za stara/y, jestem dyslektykiem to i tak jest mi zbyt trudno, jestem słaby w nauce języków – z takim nastawieniem po prostu nie dasz rady.

?Jeżeli spotykasz na swojej drodze ludzi, którzy Ci mówią – nie dasz rady – to wstań i powiedz: no to patrz!

?Otaczaj się ludźmi, którzy patrzą w tę samą stronę co Ty, którzy Cię wspierają i Ci kibicują – i nie chodzi tu o obawy najbliższej rodziny, tylko o osoby, które są zmęczone życiem i nic im się nie chce. Pamiętajcie, że ludzie zarażają się nastawieniem. Jeżeli spędzamy czas z kimś, kto dużo od siebie wymaga, my też zaczynamy być bardziej aktywni.

?Właściwe nastawienie kreuje odpowiednią atmosferę i zapał. Nasza postawa decyduje o tym jak się czujemy, jak postrzegamy różne sprawy i jak sobie z nimi radzimy.

?WIARA W SIEBIE – bez tego nie da się dobrze funkcjonować. Dlaczego masz czegoś nie osiągnąć, skoro nad tym pracujesz? Dlaczego masz nie nauczyć się niemieckiego, skoro się uczysz? Skoro inni dali radę, dlaczego Ty masz sobie nie poradzić? Jesteś tak samo fantastyczny, jak każda inna osoba ? A trudności, wątpliwości i spadająca motywacja? – Zawsze się pojawią, tylko nie daj się! A jeśli czegoś po prostu nie umiesz zrobić – zgłoś się do kogoś, kto Ci pomoże ?

?Ustal swoje cele, swój plan – jestem pewna, że będziesz mógł je zrealizować ? tylko pamiętajcie, żeby były realne, mierzalne, istotne, określone w czasie i skonkretyzowane.

?Poświęcajmy więcej czasu na to co możemy zrobić, a nie na to, czego nie zrobiliśmy. To co że nie uczyłeś/aś się niemieckiego w szkole – teraz mieszkasz w Niemczech i jeszcze szybciej możesz się nauczyć, jeśli nad tym popracujesz.

?Motywacji nikt nie może na Tobie wymusić – sam musisz wiedzieć, czego chcesz. „Gdy jesteś czynnie zaangażowany w robienie czegoś, motywacja do tego, aby dalej to robić, zakrada się i zaskakuje cię w chwili, gdy się tego najmniej spodziewasz.” – John Bruner.

?„Nastawienie nie jest niczym więcej niż przyzwyczajeniem naszych myśli, nastawienie można nabyć. Powtarzane działania stają się urzeczywistnionym nastawieniem” – Paul Meier.

?To my bierzmy odpowiedzialność za nasze nastawienie. Naukowcy twierdzą, jeżeli idziemy do urzędu i jesteśmy pewni że spotkamy naburmuszoną urzędniczkę, która i tak nam nie pomoże – prawdopodobnie tak będzie. Jeśli zmienisz nastawienie i sam pójdziesz tam w pogodnym nastroju (nie w bojowym nastawieniu) zostaniemy inaczej odebrani przez drugą osobę. Za jeden posłany uśmiech dostaniesz 100 uśmiechów, a za daną złość otrzymasz jeszcze większą.

Takie mądrości naszły mnie po lekturze książki autora John C. Maxwell ?
Pozdrawiam Was serdecznie i pamiętajcie o dobrym nastawieniu – to jest już połowa sukcesu!
Patrycja

 

Dodaj komentarz