Jakiś czas temu, w okolicy, został „przyozdobiony” dom sznurkami z opakowaniami po papierosach -> dom był po prostu okręcony, dookoła, aż do dachu, garaż, płot -> nie dało się przejść obok tego obojętnie. Jakiś czas później widziałam Einsteina zamiatającego kapsle w mieście wielką miotłą, potem inny dom został obwieszony skarpetami, a dzisiaj w mieście był wielki sumo, także zamiatający kapsle. Musiałam wszcząć dochodzenie, co dzieje się w tej mieścinie -> mieszkając we Frankfurcie nad Menem nigdy nie widziałam podobnych zwyczajów, a więc wyniki dochodzenia zamieszczam poniżej 😀

Może zacznę od skarpetek i opakowaniach po papierosach. Tradycja nazywa się Sockenkranz (lub Schachtelkranz) i występuje na północy Niemiec. Obwiesza się (najczęściej tylko drzwi) skarpetkami tu: dom solenizanta, który kończy 25 lat a jest nieżonaty/niezamęża (zgodnie z tradycją, skarpetkami obwiesza się dom mężczyzn, a pudełeczkami dom kobiet). I taką osobę nazywa się „Alte Socke” –> czyli stara skarpeta ? Także strzeżcie się, żeby znajomi nie robili Wam (Nam) obciachu na całej ulicy ! ?

Tradycja praktykowana najbardziej w: Münsterland, Emsland, Oldenburger Münsterland, Osnabrücker Land jak i Ostfriesland, Ostwestfalen, Landkreis Diepholz i der Grafschaft Bentheim.

Wieńce są przygotowywane przez najlepszych przyjaciół. Elementy wieńca są „wypychane” słomą lub papierem. Wieńce sięgają nawet 50 metrów !

W niektórych regionach domy są obwieszane Flaschenkranz (czyli butelkami). W niektórych obszarach celebruje się w taki sposób nie stan cywilny, a po prostu wiek solenizanta.

Najdłuższy wieniec na świecie, który został wpisany także do Księgi Rekordów Guinnessa mierzył 6066 metrów i liczył 69152 skarpet.

W roku przestępnym następuje zamiana – mężczyźni dostają wieniec z pudełeczek, a kobiety ze skarpetek.

Rozwieszanie wieńca nie jest tylko formalnością. Przy zawieszaniu każdego metra (a przypominam, że wieńce sięgają zazwyczaj ok 50 metrów) solenizant dostaje pytanie. Jeżeli nie odgadnie, musi wypić za karę, alkohol ? Wieńce wiszą od 3 do 4 tygodni.

To teraz idziemy dalej, z ciekawostkami z mojego regionu, a mianowicie, co robi Einstein z miotłą i kapslami przed ratuszem ? Odbywa karę ! A mianowicie, osoba, która dalej nie jest po ślubie, w dniu swoich 30 urodzin zostaje przebrana i zabrana przez przyjaciół do ratusza nie bez powodu ! 🙂 (Treppenfegen). Mężczyźni mają za zadanie zamiatanie schodów ratusza z wcześniej rozsypanych przez znajomych kapsli (uwierzcie mi na słowo, że znajomi nie oszczędzają solenizanta i kapsli jest tyle, że nie widać schodów ? Kobiety natomiast muszą umyć klamkę ratusza (Klinkenputzen). I robią to do czasu, aż jakaś kobieta lub mężczyzna pocałuje ich i uwolni ich od tej ciężkiej pracy ?

Oczywiście rodzina i przyjaciele mają za zadanie zabawianie gości i nie chcą, żeby impreza zbyt szybko się zakończyła. Ciągle dosypują kapsle lub trociny, dając solenizantowi szczoteczkę do zębów, lub szczotkę bez włosia. Żeby dostać lepszą miotłę, solenizant musi odpowiedzieć na zadane pytania lub wykonać jakieś zadanie.

Kobiety także nie mają łatwego zadania z myciem klamki. Przyjaciele zadbali o to, by klamka była polana czymś np. lepkim.

Zgodnie z tradycją, powinno odbywać się to przy katedrze, jednak ze względu na to, że nie każde miasto ma katedrę, przeniesiono tradycję w okolice ratusza.

Ciekawostki !

Wieniec ze skarpet czy pudełeczek czy kapsle można kupić bez problemu w internecie. Nawet na ebay są ogłoszenia, w których można kupić wiaderko kapsli ?

Quelle:

https://www.schachtelkranz.de/br%C3%A4uche/zum-25-geburtstag/sockenkranz/

https://de.wikipedia.org/wiki/Sockenkranz

https://www.t-online.de/leben/familie/id_71301688/30-geburtstag-fegen-und-andere-traditionen.html

https://www.schachtelkranz.de/br%C3%A4uche/zum-30-geburtstag/treppe-fegen/

Dodaj komentarz