Karnawał, znany również jako “Fasching” , “Fastnacht” lub “Karneval”, jest jednym z najbardziej kolorowych i radosnych wydarzeń kulturalnych w Niemczech. “Piąta pora roku” (die „Fünfte Jahreszeit“) tradycyjnie rozpoczyna się w Niemczech 11 listopada o godzinie 11:11. Największe i najbardziej ekscytujące obchody mają miejsce w ostatni poniedziałek karnawału (tzw. Rosenmontag) – na 2 dni przed środą popielcową. W Rosenmontag niektórzy mają wolne od pracy lub szkoły, a sklepy są otwarte tylko do południa – żeby każdy mógł wziąć udział w obchodach. Jest to czas, gdy ludzie z różnych grup wiekowych spotykają się, aby świętować i cieszyć się wspólnie. Zarówno dzieci, jak i dorośli przebierają się w kolorowe stroje i udają się na ulice, aby wziąć udział w paradach i imprezach karnawałowych. Często te pochody mają określone hasło, czasami polityczne, ale często są parodią codziennych spraw.

Parady karnawałowe (tzw. Karnevalsumzüge) są organizowane w dużych i małych miastach, a także na wsiach. Ludzie tańczą, śpiewają i przebierają się. Przez miasto jadą pojazdy/traktory/przyczepy które są przystrojone i na których tańczą ludzie, którzy rzucają słodycze do stojących ludzi. Dzieci idą z dużymi reklamówkami, bo ilości nazbieranych słodyczy są ogromne! Jest to bardzo fajna tradycja, pielęgnowana przez dużych i małych. Szczególnie ważny jest właściwy okrzyk karnawałowy. W zależności od miasta i regionu używa się różnych okrzyków. „Alaaf“ to okrzyk karnawałowy z Kolonii, który nie powinien być mylony z „Helau“, okrzykiem w Düsseldorfie. Istnieje jednak wiele innych okrzyków w NRW: w Paderbornie wołają „Hasipalau”, a w Tönisvorst „Klappertüt”. Rosenmontag istnieje od 1823 roku. Na paradach w Kolonii i Düsseldorfie każdego roku rzuca się nawet do 450 ton cukierków, popcornu i chipsów.

Miasta Karnawału: Kolonia/Mainz/Düsseldorf

Wśród niemieckich miast, Kolonia, Mainz i Düsseldorf wyróżniają się jako prawdziwe stolice karnawału. Odbywają się tam niezapomniane parady, a miasto dosłownie staje się centrum zabawy i radości. Ulice miast rozbrzmiewają radością, śpiewem i kolorami.

Karnawał w Szkole i Przedszkolu

Radość karnawału sięga również szkół i przedszkoli, gdzie dzieci mają możliwość wzięcia udziału w różnego rodzaju zabawach i konkursach. Od maskarad po tańce – karnawałowe świętowanie dostarcza dzieciom niezapomnianych wspomnień i radości. Dzieci w Rosenmontag idą (szczególnie w przedszkolach) przebrane za ulubione postacie z bajek – i nie tylko.

Veilchendienstag: Spalenie Nubbla jako zakończenie karnawału

Veilchendienstag to dzień między Rosenmontag a Środą Popielcową. Największy karnawałowy korowód w Veilchendienstag odbywa się w Mönchengladbach. W Kolonii ulicami Veedel przechodzą mniejsze parady.

Wieczorem i o północy mieszkańcy Kolonii zbierają się na tzw. spalenie Nubbla. Nubbel to symboliczna kukła ze słomy, uważana za kozła ofiarnego karnawału nad Renem. Nubbel wisiał przez okres karnawału nad wieloma karczmami i jest spalany w nocy przed Środą Popielcową w ramach ceremonii.

Zajrzyj do sklepu i wybierz e-booka dla siebie!

Dodaj komentarz