1. Jak się przygotowywałaś do egzaminu DTZ na poziomie B1?

Przed egzaminem uczęszczałam do szkoły językowej Nestor i tam mieliśmy organizowane przygotowania do egzaminu. Poza tym Patrycja również przygotowywała mnie to tego między innymi robiłyśmy dużo ćwiczeń ze słuchania, co mi bardzo pomogło 🙂

2. Jak wygląda egzamin?

Na miejscu musieliśmy być 30 minut przed czasem, wtedy nastąpiło sprawdzenie dowodów osobistych i przydzielanie miejsca na egzamin. Mogliśmy wziąść ze sobą tylko 2 długopisy, dowód osobisty i coś do picia. Egzamin składa się z  części pisemnej i ustnej. W części pisemnej był podział na : horen – 25 min, lesen  – najdłuższa część egzaminu 45 min, i schreiben – 30 min. W części pisemnej były 2 opcje do wyboru i każdy mógł wybrać jeden temat, na który chciał napisać.

Cześć ustna to ekspresowa część egzaminu 🙂 Do pokoju wchodzi się we 2 osoby i nie można się komunikować w innym języku oraz sobie pomagać. Grozi to nie zdaniem egzaminu. Na początku każdy z uczestników się przedstawia i dostaje kilka pytań od egzaminatora. Następnie jest opis obrazka i znowu zestaw pytań, a na końcu razem z 2 uczestnikiem planuje się jakieś wydarzenie. Całość trwa około 20 min.

3. Na co zwrócić szczególną uwagę?

 Myślę że na egzaminie trzeba się bardzo skupić i nie zwracać uwagi na innych. Wszystko może nas rozpraszać, nagrania są puszczane tylko raz więc koncentracja wskazana jak najbardziej. Na części ustnej trzeba skupić się na tym o co pyta egzaminator i w miarę możliwości odpowiadać na temat w innym przypadku egzamin nie będzie zaliczony. A w planowaniu też trzeba słuchać co mówi 2 osoba i nie powtarzać tego samego.

 

Zajrzyj do sklepu i wybierz e-booka dla siebie!

Dodaj komentarz