1. Urodzony w Ulm w 1879 roku, później przeprowadził się z rodziną do Monachium, a następnie do Mediolanu
 2. Mama Einsteina (Paulina) była muzykiem, więc on też umiał grać na różnych instrumentach
 3. Był żydem – do 11 roku życia był bardzo wierzący, potem się to zmieniło patrząc na Biblię okiem naukowca. Stwierdził, że historie tam zawarte nie mogły być prawdziwe.
 4. Miał 4 obywatelstwa: niemieckie, szwajcarskie, amerykańskie i austriackie. Okresowo bywał obywatelem dwóch z nich jednocześnie, a nawet w pewnym momencie był bezpaństwowcem.  Einstein zrzekł się obywatelstwa niemieckiego, prawdopodobnie z powodów politycznych.
 5. Einstein jest twórcą teorii względności (e=mc2) i był nominowany do nagrody nobla 11 razy. Otrzymał ją w 1922 roku, ale nie odebrał jej osobiście.
 6. Wszystkie swoje prace pisał po niemiecku, nawet wtedy gdy przebywał w USA.
 7. Angażował się politycznie.
 8. W czasie studiów w Szwajcarii Einstein zakochał się z wzajemnością w Milevie Marić, co nie podobało się jego matce. Na czas porodu Milevie udała się ro rodzinnej Serbii, gdzie urodziła córkę Lise, którą oddała do adopcji. Einstein prawdopodobnie nigdy jej nie zobaczył. W 1903 roku wzięli ślub, a w kolejnych latach urodzili się ich synowie Hans Albert i Eduard.
 9. 1905 – to rok Einsteina. Pomimo że był mało znany w środowisku fizyków,  opublikował 5 prac, z których przynajmniej część była przełomowa.
 10. W 1919 roku rozwiódł się z żoną i wziął ślub z kuzynką Elsą Einstein.
 11. W 1919 roku było zaćmienie słońca, które potwierdziło przewidywania ogólnej teorii względności Einsteina. Zjawisko to zostało nagłośnione przez media, co sprawiło że Einstein stał się sławny.
 12. Einstein zaczął dużo podróżować i był zapraszany przez wiele uczelni.
 13. Planowano nawet na niego zamach!
 14. W 1948 roku lekarz wykrył u niego guza w brzuchu, który okazał się być tętniakiem aorty. Einstein spisał testament, w którym wszystkie swoje listy, rękopisy i prawa autorskie przekazał Uniwersytetowi Hebrajskiemu
 15. W listopadzie 1952 r. Einsteinowi zaproponowano zostanie drugim prezydentem niedawno powstałego państwa Izrael, na co się nie zgodził
 16. 18 kwietnia 1955 roku Einstein zmarł. Zanim skremowano ciało Einsteina, Thomas Stoltz Harvey, patolog szpitala w Princeton, wyjął bez pozwolenia rodziny Einsteina jego mózg. Harvey miał nadzieję, że w przyszłości neurobiologia będzie mogła odkryć, co sprawiło, że Einstein był tak inteligentny. Naukowcy po wielokrotnym przebadaniu mózgu podejrzewają, że Einstein miał autyzm.
 17. Einstein jest uważany za jednego z największych fizyków XX wieku
 18. Kariera Einsteina trwała przeszło pół wieku; przez ten czas opublikował ponad 450 prac, w tym przeszło 300 naukowych.

Quelle: https://de.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein

Dodaj komentarz