W ramach współpracy z wydawnictwem Edgard otrzymałam nowo wydaną grę -> Bójka na słówka. Poniżej postaram się opisać jakie możliwości niesie ze sobą posiadanie tej gry 🙂

Przede wszystkim gra jest przeznaczona “dla małego i dużego”. Z każdym można grać na różnym poziomie zaawansowania. Oczywiście, z osobami na niższym poziomie zaawansowania gra będzie służyła typowo nauce nowych słówek, natomiast z osobami, które są na wyższych poziomach, gra może posłużyć jako rozgrzewka na lekcji.

W pudełku znajduje się:
– 103 karty
– słowniczek obrazkowy
– zwroty przydatne w grze

W grę można grać na dwóch poziomach zaawansowania:

– karty w kolorze purpurowym
– karty w kolorze pomarańczowym

Dzięki dołączonemu słowniczkowi można w fajny i szybki sposób nauczyć się lub powtórzyć wiele przydatnych słówek. Grę można także w pełni poprowadzić po niemiecku (są także dołączone zwroty, których można używać w grze).

W instrukcji gry znajdziemy także propozycje gier dla dzieci/początkujących i dla dorosłych/zaawansowanych:
– Familie – dla dzieci
– Aufwärmung – dla początkujących
– in der Mitte
– ich bin schneller

Dwie ostatnie propozycje zostały stworzone z myślą o bardziej zaawansowanych graczach, wprowadzając nutkę rywalizacji.
W grach oczywiście liczy się punkty, co jeszcze bardziej mobilizuje się graczy do walki – gra nadaje się do wykorzystania w szkołach językowych i na lekcjach języka niemieckiego.

Warto dodać, że gra jest przeznaczona dla 2 do 8 osób, a czas grania to nie więcej niż 15 minut, dlatego też, jest to świetny sposób na rozgrzewkę na lekcji . Gra ćwiczy także spostrzegawczość i refleks -> a dzięki nauce przez zabawę uczeń może przyswoić sobie aż 200 słówek !

Ja, jako nauczyciel języka niemieckiego online także wykorzystuję tę grę na lekcjach, przy użyciu klepsydry ! Moi uczniowie szukają podobieństw, tłumaczą zdania, układają historie – a wszystko dzięki pomocy kart i ograniczeniu czasowym w postacie ww. klepsydry. (Świetna jakość kart i zobaczcie jakie piękne obrazki ! 🙂

Ja przykładowo, nie ograniczam się zawsze do instrukcji gry, ale dodaję własne pomysły. Tutaj można także tworzyć opowiadania z obrazków, które znajdują się na danej karcie. Nie jest to może jakaś bajka z 1000 i jednej nocy, czy opowiadanie z jakimś ogromnym przesłaniem, ale na pewno wystarczy, żeby nauczyć się tworzyć zdania (a o to przecież chodzi w nauce języka – żeby mówić 🙂

Ja sama, jako nauczyciel języka niemieckiego kocham gry na zajęciach, ponieważ widzę w jak szybkim tempie można opanować umiejętności językowe. Po co dawać uczniowi kilkanaście kartek z lukami i słówkami/obrazkami, jak można w ekspresowym tempie, z nutką rywalizacji i poprzez zabawę nauczyć swoich uczniów słówek ? Oczywiście, nie przy każdym temacie tak się da, ale jeśli jest taka możliwość – wykorzystaj ją !

Tak jak pisałam, jestem fanem gier i bardzo serdecznie polecam “Bójka na słówka”. Nauka przez zabawę – lepiej być nie może ! 🙂 A każda metoda nauki jest dobra, pod warunkiem że działa ! 🙂

Viele Grüße,
Patrycja